Nie podejmuj decyzji o adopcji emocjonalnie. Odbądź kilka próbnych spacerów i dokładnie przemyśl sprawę | fot.:Fotolia

Zanim przygarniesz zwierzaka

Zastanawiasz się nad wzięciem psa lub kota ze schroniska? Pamiętaj: zwierzę to nie zabawka. Nie podejmuj decyzji emocjonalnie. Odbądź kilka próbnych spacerów i dokładnie przemyśl sprawę. Jeżeli już zabierzesz czworonoga, pomóż mu zaaklimatyzować się w nowym domu.

Dzięki przygarnięciu psa lub kota ze schroniska możemy zyskać wspaniałego, kochającego towarzysza. Jego wyboru nie zostawiajmy naszym pociechom. Zapoznajmy się ze zwierzętami sami, ponieważ to my, rodzice, będziemy odpowiedzialni za wziętego psa lub kota.

 – Zabierzmy je na spacer, sprawdźmy, jak reagują one na dzieci. Miejmy również świadomość tego, że czworonogi ze schronisk są często po przejściach. Aby oswoić się z domownikami, niekiedy potrzebują więcej czasu i pracy – mówi serwisowi infoWire.pl Jolanta Łapińska, zoopsycholog i behawiorysta ze schroniska Na Paluchu.

Zwierzę zostawione samo w nieznanym mu domu będzie zestresowane. Może to odreagowywać, niszcząc sprzęty. Dlatego dobrze wziąć kilka dni urlopu zaraz po przygarnięciu czworonoga, aby towarzyszyć mu podczas aklimatyzacji w nowym miejscu.

Nie śpieszmy się z zabiegami pielęgnacyjnymi i wizytami weterynaryjnymi.

– Dopiero gdy pupil nam zaufa, zabierzmy go do psiego fryzjera czy weterynarza. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, istnieje ryzyko, że przestraszony czworonóg kogoś ugryzie. Będziemy mieli wówczas do niego pretensje, a tymczasem to my popełnimy błąd – tłumaczy ekspertka.

Polacy coraz częściej adoptują zwierzęta ze schronisk. Pomagają akcje uświadamiające społeczeństwu, że warto to robić, popularyzujące przygarnianie psów i kotów. Procedury adopcyjne nie są skomplikowane. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty oraz podpisać umowę. Należy też odbyć wcześniej kilka spacerów z wybranym czworonogiem. Pamiętajmy jednak, żeby decyzję o adopcji podejmować rozsądnie i świadomie.

@infoWire

Sprawdź także

psie szczepienia

Psie szczepienia – to trzeba wiedzieć

Każdy pies zasługuje na życie w zdrowiu oraz na odpowiedzialnego właściciela, który wspomniany dobrostan jest …