laptop do grania
Chociaż trudno jest uzyskać mobilny sprzęt, który będzie w stanie dorównać stacjonarnemu, to już od ładnych paru lat na rynku można upolować laptopy, których parametry mogą onieśmielić co niektóre "stacjonarki" | fot.: Fotolia

Najważniejsze parametry laptopa do grania

Już minęły czasy, w których laptop był kojarzony wyłącznie ze sferą biznesową i biurową. Obecnie w przestrzeni elektronicznej rozrywki tryumfy święci pojęcie „gamingowy”, które oznacza przedmiot, urządzenie dedykowane graczom i – przynajmniej w zamierzeniu – odpowiadające ich potrzebom. Nie inaczej sprawa wygląda w świecie przenośnego grania. Chociaż trudno jest uzyskać mobilny sprzęt, który będzie w stanie dorównać stacjonarnemu, to już od ładnych paru lat na rynku można upolować laptopy, których parametry mogą onieśmielić co niektóre „stacjonarki”. 

Rozmiar ma znaczenie

Zacznijmy od rzeczy, bez których przenośne granie nie będzie możliwe na zadowalającym poziomie. Otóż taki laptop nie może być po prostu mały. Ta cecha sprawdza się dobrze przy wszystkich ultrabookach, skierowanych dla klientów biznesowych. Laptop gracza musi być spory. I musi ważyć. Dlaczego? Ponieważ inaczej nie będzie możliwe zamontowanie w nich odpowiednich podzespołów. Gamingowy laptop musi zostać wzbogacony o silny układ chłodzenia. W przeciwnym wypadku może nam posłużyć jako krótkotrwały system grzewczy w mieszkaniu. Jest to absolutna baza, bez której nie ma, co marzyć o otrzymaniu satysfakcjonujących osiągów. Sześćdziesiąt klatek na sekundę w Wiedźminie 3 na ustawieniach ultra? Jest to możliwe, ale wyłącznie na sprzęcie, który będzie posiadał odpowiednio wydajny system chłodzenia.

Procesor i karta graficzna

Przejdźmy teraz do kwestii najistotniejszych. Na rynku procesorów w ostatnim roku doszło do swoistego przełomu. W końcu stajnia AMD nawiązała walkę z Intelem, co pozytywnie wpłynęło na rynek i samych producentów. Jeżeli jednak chodzi o laptopy, to póki co wciąż dominują w nich podzespoły wychodzące z laboratoriów „niebieskich”. Chcąc uzyskać wydajny sprzęt musimy zwrócić uwagę na to, aby jego sercem był procesor serii i7, najlepiej najnowszej – ósmej – generacji. Mniej wydajne konstrukcje po prostu nie dadzą sobie rady z najnowszymi tytułami. Obok procesora podstawą jest karta graficzna. Tutaj wybór jest szeroki, ale chcąc uzyskać absolutnie najwyższą wydajność należy szukać wariantu z karą GeForce GTX 1080. Jest to obecny top, karta pozwalający na bezkompromisową jakość rozgrywki.

Znaczące drobiazgi

Pozostałe elementy również determinują ostateczne osiągi samego laptopa. Do grania nie należy więc ograniczać mocy obliczeniowej pamięci RAM oraz jej wielkości. Zaleca się obecnie, aby w sprzęcie do grania umieścić co najmniej szesnaście gigabajtów tej pamięci, oczywiście DDR4. Następnie trzeba zainteresować się dyskiem twardym. W tym przedziale cenowym nie ma, co się zastanawiać. Najlepiej jest wybrać szybki dysk SSD o jak największej pojemności. Tak skompletowane podzespoły są w stanie dać nam niesamowicie wydajne osiągi. Jest to okupione sporą wagą sprzętu oraz jego gabarytami. Inaczej jednak nie jest możliwe uzyskanie wysokich FPSów w najnowszych tytułach. Poszukując takiego laptopa dobrze jest porównać ze sobą ceny w różnych sklepach. Czasami można natrafić na okazję, dzięki której uda się nam trochę zaoszczędzić.

JBA

Sprawdź także

nintendo switch

Najlepsze gry na Nintendo Switch – TOP 5 gier. Ranking 2022

Nintendo Switch, od czasu debiutu w 2017, jest jedną z najpopularniejszych konsoli do gier. Ze …