model samochodu kalkulator pieniądze
Na koszty utrzymania samochodu składa się wiele elementów, wśród których wymienić można m.in. tankowanie auta, naprawy, przeglądy okresowe | fot.: stock.adobe.com

5 błędów, które podnoszą koszty utrzymania samochodu

I dla Ciebie samochód jest niczym skarbonka bez dna? Jeśli ciągle dokładasz do auta, być może popełniasz jeden z wielu podstawowych błędów. Sprawdź, co najczęściej podnosi koszty utrzymania pojazdu i dowiedz się, jak obniżyć wydatki.

Na koszty utrzymania samochodu składa się wiele elementów, wśród których wymienić można m.in. tankowanie auta, naprawy, przeglądy okresowe. Chociaż wszystkie z nich są konieczne, można obniżyć ich koszt. Tymczasem wielu kierowców popełnia błędy, które uniemożliwiają poczynienie oszczędności.

1. Nieekonomiczna jazda

Gwałtownie ruszanie i nagłe hamowanie, jazda na biegu niedostosowanym do obrotów silnika, poruszanie się na niewielkie odległości, unikanie hamowania silnikiem – są to elementy, które składają się na nieekonomiczną jazdę. To z kolei przekłada się na wzrost kosztów związanych z tankowaniem auta.

Wystarczy zmienić więc swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, aby ograniczyć zużycie paliwa. W skali roku przełoży się to na sporą kwotę oszczędności.

2. Wybór przypadkowego ubezpieczenia komunikacyjnego

Koszty utrzymania samochodu może podnieść wybór przypadkowej oferty ubezpieczeniowej. Kierowcy decydują się na pierwszą propozycję, nie porównując konkurencji. W efekcie można przepłacić nawet kilkaset złotych – tyle średnio wynosi różnica między najdroższą a najtańszą polisą OC.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie obowiązkowe jest regulowane ustawowo. Zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są identyczne – nie zależą od wysokości składki. Dlatego warto wybrać najtańsze OC, aby zaoszczędzić.

3. Nieuczestniczenie w programach lojalnościowych dla kierowców

Kierowcy mogą skorzystać z kilku programów lojalnościowych, dzięki którym uda się zmniejszyć koszty utrzymania samochodu. Za przykład może posłużyć Moto Konto dostępne w ofercie Toyota Banku, w ramach którego działa program Tankuj Korzyści. Uczestnictwo daje możliwość uzyskania zwrotu kosztów za tankowanie – nawet do 10% w każdym miesiącu. Dodatkowymi profitami premiowani są klienci, którzy skorzystają z finansowania – Kredytu SMARTPLAN na nowe pojazdy – można otrzymać dodatkowe premie.

4. Naprawa auta w niesprawdzonych warsztatach

Wielu kierowców, chcąc zaoszczędzić na kosztach naprawy, oddają swój pojazd w ręce niesprawdzonych mechaników. Chociaż cena za reperację może być faktycznie niższa, często jest to tylko pozorna oszczędność – auto prędzej czy później będzie miało kolejną awarię.

Zamiast decydować się na usługi realizowane w niesprawdzonych zakładach, warto skierować swoje kroki w stronę wyspecjalizowanych serwisów, np. ASO. Osoby tam zatrudnione mają bogatą wiedzę i doświadczenie, a także korzystają z oryginalnych części zamiennych. Mimo że wiąże się to z większym kosztem, wydatek taki można rozłożyć na raty – taką opcję proponuje ASO Toyoty przy współpracy z Toyota Bankiem.

5. Zakup auta marek słynących z usterek

Koszty utrzymania samochodu mogą podnosić częste awarie, które są typowe dla pojazdów niektórych marek. Wystarczy tylko przyjrzeć się niemieckiemu rankingowi TUV 2019, aby poznać modele aut zajmujących niechlubne wysokie pozycje.

Jeżeli chcesz uniknąć niepotrzebnych wydatków, zainwestuj w marki najmniej awaryjne i charakteryzujące się wysoką wartością rezydualną.

Masz realny wpływ na to, jak duże będą koszty utrzymania pojazdu. Dlatego postaraj się wyeliminować te błędy, które popełniają inne osoby. Dzięki temu szybko okaże się, jak wiele zyskasz.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

firma brokerska

Co oferuje profesjonalna firma brokerska?

Doświadczony broker ubezpieczeniowy to idealny wybór dla klientów poszukujących kompleksowych rozwiązań związanych z obsługą ubezpieczeń. Dzięki …