Strona główna / Technologia / Motoryzacja / Komfort podróży – świeże powietrze w samochodzie
Za kierownicą samochodu
Klimatyzacja w samochodzie to obecnie standard, który szczególnie w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych znacząco wpływa na komfort podczas jazdy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Komfort podróży – świeże powietrze w samochodzie

Klimatyzacja w samochodzie to obecnie standard, który szczególnie w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych znacząco wpływa na komfort podczas jazdy. Ponadto włączona klimatyzacja to większa oszczędność pod względem zużycia paliwa niż otwieranie szyb. Aby działała bez zarzutu należy o nią odpowiednio dbać oraz regularnie serwisować. Zanieczyszczona instalacja klimatyzacyjna może być źródłem przykrego zapachu w aucie oraz przyczyną chorób.

Klimatyzacja przyjazna alergikom

Osoby uczulone na pyłki roślin w samochodzie z włączoną klimatyzacją będą czuły się lepiej. System filtruje z powietrza około 90% zanieczyszczeń, w tym również chorobotwórcze mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy, pleśń oraz grzyby. Jeżeli w samochodzie łzawią nam oczy lub zaczynamy kichać jest to sygnał, że należy jak najszybciej przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji. Pamiętajmy również, że klimatyzacja wysusza, dlatego, gdy planujemy dłuższą podróż, szczególnie w czasie upałów lub mrozów powietrze trzeba odpowiednio nawilżać. Pomocna w tym będzie woda morska w atomizerze. Ważne również jest regularne przyjmowanie płynów. Dzięki temu zapobiegniemy przesuszeniu błon śluzowych, co najczęściej skutkuje suchością oczu oraz podrażnieniem gardła.

Serwisowanie i konserwacja klimatyzacji

Do samodzielnego oczyszczania klimatyzacji przeznaczone są specjalne odgrzybiające aktywne pianki, które aplikuje się w kanał wlotowy po wyjęciu filtra pyłkowego. Instrukcja użycia znajduje się na opakowaniu preparatu. Nieprzyjemne zapachy powstałe w wyniku zalegania zanieczyszczeń i wilgoci można również usuwać samodzielnie, przeznaczonym do tego specjalnym odświeżaczem.

Są to jednak czynności, które możemy wykonywać pomiędzy wizytami w specjalistycznym serwisie. Ponieważ układ klimatyzacji posiada bardzo złożoną budowę, jego konserwację zawsze powierzajmy profesjonalistom. Raz do roku należy wymienić filtr kabinowy. Filtr osuszający można wymieniać co dwa-trzy lata. Co pół roku trzeba sprawdzić zawartość oleju w sprężarce. Podczas serwisowania, oprócz sprawdzenia działania całego systemu, wymiany filtrów, wyczyszczenia kanałów dystrybucji powietrza do wnętrza kabiny, odgrzybienia parownika, sprawdzenia drożności kanału odprowadzającego skropliny z parownika klimatyzacji, powinien zostać również uzupełniony czynnik chłodzący.

Klimatyzacja to układ smarowany olejem znajdującym się w jego wnętrzu, dociera on we wszystkie jego zakamarki chroniąc przed korozją i tarciem, dlatego im częściej korzystamy z klimatyzacji, tym działa ona sprawniej. Nieregularna oraz niewłaściwa konserwacja instalacji może prowadzić do generowania kosztów związanych z późniejszymi naprawami oraz być przyczyną nawracających infekcji i powodować dyskomfort podczas jazdy samochodem.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

sprzedaż samochodu

Sprzedaż prywatnego samochodu. Jak się do tego zabrać?

Kiedy już zdecydowałeś się na zakup nowego auta, przyszedł czas na pozbycie się tego, którym …