Mycie auta zimą
Pielęgnacja auta zimą wymaga zarówno większego zaangażowania, jak również pewnej dozy ostrożności. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mycie samochodu zimą – dlaczego należy to robić?

Czysty samochód to w zimie widok niezwykle rzadki. Trudno bowiem myśleć o estetyce, kiedy na każdym kroku walczymy z mrozem, wilgocią i pośniegowym błotem. Brud może być jednak niebezpieczny dla karoserii!

Czy zimą wszystkie auta muszą być brudne? Nie da się ukryć, że podczas chłodnego okresu roku troska o auto dla większości kierowców nie jest priorytetem. To błąd, bowiem auto oblepione brudnym śniegiem nie tylko prezentuje się nieestetycznie, lecz także narażone jest na działanie szkodliwych substancji używanych przez drogowców. Pielęgnacja auta zimą wymaga jednak zarówno większego zaangażowania, jak również pewnej dozy ostrożności. Podpowiadamy, jak zrobić to dobrze!

Kiedy nie należy czyścić auta?

Na początku trzeba wspomnieć o tym, że podczas silnych mrozów nie należy myć samochodu. Jeśli zatem na dworze temperatury spadają poniżej -10°C, lepiej poczekajmy na ocieplenie. Siarczysty mróz może spowodować uszkodzenia lakieru oraz przymarzanie uszczelek w drzwiach. Do tego dochodzą również ewentualne zamarznięcia zamków – jeśli do tego dojdzie, pomocne będą preparaty ściągające wodę, na przykład popularne WD-40.

Gdzie myć samochód zimą?

Gdy jednak poziom słupka rtęci na termometrze oscyluje około zera, możemy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne w automatycznej myjni samochodowej. Wybierajmy wyłącznie najbogatsze programy – dzięki użyciu dodatkowych preparatów pielęgnacyjnych kompleksowo uchronimy lakier w naszym aucie przed działaniem szkodliwych czynników. Do tego pamiętajmy, że myjnia powinna być nowoczesna, odpowiednio eksploatowana i, w miarę możliwości, ogrzewana w środku. Jednocześnie zaś powinniśmy unikać samoobsługowych myjek ciśnieniowych, bowiem nie oferują one możliwości wysuszenia samochodu.

Samodzielne mycie wymaga ostrożności

Jeśli z jakichś powodów nie chcemy korzystać z myjni, auto możemy umyć samemu. W tym celu powinniśmy jednak posiadać garaż, w najlepszym przypadku ogrzewany. Dzięki temu uchronimy nasz pojazd przed pęknięciami lakieru, a także przymarzającymi uszczelkami. W przypadku gdy jednak nie mamy takiej możliwości, powinniśmy pielęgnację przeprowadzić możliwie wcześnie rano, a samochód zostawić w nasłonecznionym miejscu, by mógł wyschnąć.

Czym myć auto w zimie?

Użyta do pielęgnacji woda powinna być chłodna. Duże różnice temperatur spowodować mogą bowiem uszkodzenia karoserii. Do tego dobrze jest po zakończeniu czynności wysuszyć trudno dostępne miejsca sprężonym powietrzem, dzięki czemu mróz nie sklei ze sobą poszczególnych elementów. Bezwzględnie należy się wystrzegać mycia silnika – gdy woda wniknie w trudno dostępne miejsca a potem zamarznie, może dojść do poważnych usterek.

Akcesoria przydatne w utrzymaniu czystości

Warto przy tym pamiętać, że nasze auto powinno pozostać czyste także w środku. Odpowiedni poziom higieny wnętrza w zimie jest jednak szczególnie trudny do osiągnięcia, bo wszechobecna wilgoć, błoto i osady nagromadzone na podeszwach nie sprzyjają utrzymaniu czystości. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy inwestycja w dobrej jakości akcesoria takie jak na przykład gumowe dywaniki, samochodowe maty do bagażnika, a także pokrowce na siedzenia . Dzięki nim tapicerka pozostanie czysta, a całe wnętrze nabierze nowego, świeżego wyglądu.

Maty do bagażnika
Dzięki nim tapicerka pozostanie czysta, a całe wnętrze nabierze nowego, świeżego wyglądu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Artykuł napisany przy współpracy ze sklepem MotoAutko.pl

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

biznesmen wsiadający do samochodu

Czy długoterminowy wynajem samochodu się opłaca?

Istnieje wiele możliwości i trybów wypożyczenia samochodu. Dowiedz się, dlaczego wynajem długoterminowy jest opłacalny! Na …