dziecko płaczące na rękach u ojca
Medycyna nie wyjaśniła dotąd, skąd biorą się kolki u niemowląt | fot.: stock.adobe.com

Skuteczne sposoby na kolki u niemowląt

Kolki niemowlęce rozpoczynają mniej więcej w okolicach czwartego tygodnia życia i mogą trwać trzy miesiące lub – w rzadkich przypadkach – dłużej. Okres ten jest bardzo trudny zarówno dla maluszka, jak i jego rodziców, którzy ze wszystkich sił starają się mu pomóc. Jednocześnie zmorą rodziców są „życzliwi”, którzy nie szczędzą dobrych rad lub krytycznych komentarzy pod adresem zestresowanych matki i ojca. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na kolki niemowlęce?

Domowe sposoby na kolki u niemowląt

Medycyna nie wyjaśniła dotąd, skąd biorą się kolki u niemowląt. Jedni obwiniają za to niedojrzały układ pokarmowy, który nie jest w stanie strawić dużych ilości przyjmowanego pokarmu. Inni zaś uważają, że kolki powoduje łykanie powietrza podczas płaczu oraz jedzenia. Tymczasem ani mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci mających kolki, ani butelki antykolkowe zwykle nie pomagają. Warto więc spróbować ciepłych okładów na brzuszek maluszka. Wystarczy tetrowa pieluszka wymoczona w ciepłej wodzie lub termofor. Innym sposobem na kolki u niemowląt są delikatne masaże brzuszka ciepłymi dłońmi lub bardzo delikatne dociskanie nóżek do brzuszka. Pozwoli to zredukować ilość gazów, które mogą wzmagać dolegliwości bólowe. Po masażu dobrze jest otulić dziecko kocykiem i przytulić. W celu zredukowania dolegliwości można również podawać herbatkę z kopru włoskiego, jednak należy wybierać taką, która jest przeznaczona dla niemowląt.

Sprawdzone preparaty z apteki

Domowe sposoby na pozbycie się kolki u niemowląt nie zawsze przynoszą oczekiwane efekty. Powoduje to często frustrację rodziców, którzy nie wiedzą, jak mogą pomóc swojemu dziecku. Tymczasem z pomocą przychodzą specjalistyczne preparaty z apteki, które można podawać nawet kilkutygodniowym niemowlakom. Preparaty te pozwalają zredukować problemy związane z kolką niemowlęcą.

Warto sięgnąć po preparat Lefax, którego składnikiem czynnym jest simetykon, a więc dimetikon i dwutlenek krzemu. Simetykon jest znanym i sprawdzonym składnikiem wielu farmaceutyków przeznaczonych na wszelkie problemy ze strony układu pokarmowego. Jego głównym zadaniem jest usprawnianie procesu pękania pęcherzyków gazowych, dzięki czemu są one łatwiej wchłaniane przez śluzówkę jelit lub wydalane.

Warto wiedzieć, że Lefax jest lekiem, a więc preparatem o potwierdzonym działaniu medycznym. Działa on bezpośrednio w układzie żołądkowo-jelitowym, przy czym nie ulega wchłanianiu. Pozwala w krótkim czasie rozłożyć pęcherzyki powodujące dolegliwości bólowe.

Lefax jest preparatem, który w bardzo prosty sposób można podać maluszkowi. Wystarczy nacisnąć pompkę dozującą, a w krótkim czasie dziecko poczuje ulgę. Lefax można podawać także w mleku, gdyż doskonale rozpuszcza się on w cieczach. Jest to dobry sposób w przypadku dzieci, które nie chcą współpracować i nie tolerują preparatów podawanych doustnie. Dzięki podaniu preparatu w mleku mamy pewność, że trafi on wprost do żołądka dziecka. Pojedynczą dawkę preparatu można podawać nawet pięć razy dziennie, a w razie potrzeby możliwe jest dłuższe jego stosowanie.

Czas kolek u niemowląt jest bardzo trudny, jednak jako rodzice nie musimy jedynie czekać, aż minie. Możemy w szybki sposób pomóc swojemu dziecku opierając się na metodach domowych, jednak w przypadku dużych i długotrwałych dolegliwości najlepszym sposobem jest zastosowanie preparatów przeznaczonych właśnie dla niemowląt borykających się z kolkami. Dobrym wyborem jest Lefax, który jest przede wszystkim bezpieczny dla maluszków. Jest to produkt szeroko polecany przez lekarzy i farmaceutów, dlatego też bez większych obaw możemy podawać go naszym pociechom. Oczywiście przed zastosowaniem leku należy dokładnie przeczytać dołączoną ulotkę, a w przypadku wątpliwości – poprosić o konsultację pediatrę. Stosowanie sprawdzonych farmaceutyków sprawdza się gdy zawodzą domowe metody, a nieprzespane noce utrudniają życie zarówno maluszka, jak i jego rodziców. Bezpieczne i kontrolowane używanie np. kropli na kolki umożliwia opanowanie kryzysu i spokojny sen całej rodziny.

OLI