drukarka materiały eksploatacyjne
Kiedy stajesz przed wyborem tuszu lub toneru, zwykle posiadasz dwie opcje - oryginał oraz zamienniki | fot.: stock.adobe.com

Materiały eksploatacyjne do drukarek – co trzeba o nich wiedzieć?

Żadna drukarka nie obędzie się bez materiałów eksploatacyjnych. Produkty te są czymś, dzięki czemu drukarki mogą naprawdę działać! Dołączane do oryginalnych drukarek po jakimś czasie zużywają się, uniemożliwiając dalsze działanie sprzętu. Dobranie odpowiednich materiałów eksploatacyjnych często stanowi niemały problem. Sprawdź, jakie materiały eksploatacyjne powinieneś wymieniać w swojej drukarce i jak je wybrać!

Toner czy tusz – co wybrać do twojej drukarki?

Najważniejszą funkcją drukarki bez wątpienia jest, jak wskazuje sama nazwa, drukowanie. Materiały eksploatacyjne do drukarek, jakich potrzebujesz, to tusz bądź toner. W momencie, w którym  się on wyczerpie, drukarka nie może dalej drukować. Skąd masz jednak wiedzieć, którego z tych artykułów eksploatacyjnych musisz użyć do swojej drukarki? Nic prostego! Zależy to przede wszystkim od tego, czy Twój sprzęt jest drukarką atramentową, czy laserową. Drukarki atramentowe do drukowania używają kartridży napełnianych tuszem. Drukarki laserowe drukują za pomocą tonerów, zawierających w sobie sproszkowany tusz. Warto zwrócić uwagę na częstotliwość, z jaką trzeba kupować te produkty – pomimo tego, że drukarka laserowa jest droższa niż drukarka atramentowa, używane w niej tonery wystarczają na o wiele dłużej. Jest to bardzo ważne,   ponieważ komplet oryginalnych tuszy do drukarki atramentowej może kosztować nawet tyle, co najtańsze drukarki. 

Kolory tuszy i tonerów 

Skoro rozwiązaliśmy już problem, którego z tych dwóch elementów potrzebujesz do swojej drukarki, warto skupić się na kolorach tych produktów. Pomimo tego, że drukarki w żaden sposób nie ograniczają nas kolorystycznie, funkcjonują one na gamie CMYK – Cyan, Magenta, Yellow, Black. Te cztery podstawowe kolory mieszane są ze sobą, w celu osiągnięcia praktycznie nieograniczonej liczby odcieni. Właśnie w tych kolorach zakupisz zarówno potrzebne tusze, jak i drukarki. 

Komplet oryginalny czy zamienniki?

Kiedy stajesz przed wyborem tuszu lub toneru, zwykle posiadasz dwie opcje – oryginał oraz zamienniki. Oryginalne tusze czy tonery do drukarek często kosztują o wiele więcej niż ich nieoryginalne rodzeństwo. Tańsze zamienniki posiadają jednak także swoje minusy. Warto je poznać, aby nie popełnić błędu podczas kupowania wkładów. Oryginalne tusze czy tonery praktycznie zawsze będą wypadać lepiej na jakości niż trwałości wydruku – przechodzą one szereg badań oraz testów laboratoryjnych, które gwarantują, że wydruk będzie doskonały. Niektóre zamienniki potrafią być jednak równie dobre co oryginalne tusze – w przypadku zakupu zawsze kieruj się opinią użytkowników, którzy będą w stanie przyrównać tańszą wersję do jej oryginału. 

Fuser i bęben – niezbędne w każdej drukarki laserowej

Istnieją także inne elementy, które mogą wymagać wymiany. W przypadku drukarki laserowej, są to na przykład fuser czy bęben. Należy jednak pamiętać, że nie we wszystkich urządzeniach te  elementy będą wymienne  – warto zapoznać się ze specyfikacjami swojego sprzętu, aby uchronić się przed niepotrzebnymi kosztami. Bęben przenosi sproszkowany w tonerze tusz na kartkę, a zadaniem fusera jest jego utrwalenie. Bęben powinno wymieniać się regularnie – mniej więcej co dwadzieścia lub trzydzieści tysięcy zużytych stron. Fuser wymieniamy jednak wyłącznie wtedy, kiedy ulegnie on uszkodzeniu. Nie sposób tego przegapić – uszkodzenie fusera sprawi, że jakość druku znacznie się obniży, a papier pobierany przed drukarkę będzie się zawijać lub rwać. 

Materiał partnera

Sprawdź także

drukarka w firmie

Jak prawidłowo korzystać z drukarek w firmie?

Drukarki są jednym z podstawowych urządzeń, które stanowią podstawę funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Bez względu na …