tusz do drukarki
Tusze do drukarek i ich zakup to kwestia indywidualna i decyzja, którą warto przemyśleć ważąc argumenty za i przeciw | fot.: stock.adobe.com

Co jest lepsze oryginalny tusz i toner do drukarki czy zamiennik?

Ludzie mają dwa sposoby na uzupełnienie poziomu tuszu w swojej drukarce. Pierwszym jest kupienie oryginalnego tonera, a drugim inwestowanie w jego zamienniki. Wpływ na wybór mają zazwyczaj trzy czynniki, czyli wydajność, jakość i cena. Jakie są zalety i wady obydwóch rozwiązań i co w ostateczności jest lepszym wyborem?

Zalety tonerów oryginalnych 

Prawie połowa ludzi w Polsce korzysta z tonerów oryginalnych. Główną zaletą, jaką wymienia się w tym przypadku to oczywiście jakość druku. W przypadku zamienników zdarza się, że obraz jest niewyraźny lub nie do końca odbił się dany kolor i warto wziąć to pod uwagę decydując się na określone rozwiązanie. Oryginalne tusze i tonery gwarantują lepszą jakość grafiki o nawet 20% względem tańszych wersji. Są przy okazji są znacznie mniej awaryjne. Reklamacje dotyczące usterek zdarzają się tu 15% razy rzadziej niż przy zamiennikach. Sklep z tuszami do drukarek zapewnia przy okazji o znacznie dłuższych gwarancjach na produkt. W dłuższej perspektywie cena oryginału może okazać się tańsza niż zamiennika. 

Toner do drukarki laserowej w oryginalnej wersji zazwyczaj oznaczany jest licznymi certyfikatami ISO. W przypadku zamiennika nigdy do końca nie wiadomo, na jakiej jakości produkt można trafić. Nie oznacza to oczywiście wielkiego ryzyka, ale chcąc mieć absolutną pewność wydajności lepiej zainwestować w tusze do drukarek Canon czy innych firm w wersji oryginalnej. To też wspieranie ulubionych producentów, którzy mają większe zyski i mogą dzięki temu tworzyć produkty wyższej jakości. 

Zalety zamienników 

Co prawda oryginały są zazwyczaj bardziej jakościowe niż tusze do drukarek zamienniki, ale czasami różnice są jednak mało zauważalne. Dotyczy to zwłaszcza czarnego koloru, który bywa identyczny względem tonera od producenta. Gorzej bywa w przypadku tuszów barwnych, ale są one zdecydowanie rzadziej stosowane przez statystycznego użytkownika. 

Największą zaletą zamienników względem oryginałów są ceny. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego producenta. Tusze do drukarek HP nie odstają tak bardzo ceną, ale w przypadku innych modeli koszty mogą zmniejszyć się o 50%. Można w ten sposób wydrukować dwa razy więcej stron w podobnej jakości. Tonery zamienniki są dostępne w niemal każdym sklepie elektronicznym, dlatego nie ma problemu z ich odnalezieniem. Zazwyczaj są dopasowane do kilku różnych drukarek jednocześnie, dlatego warto uważnie czytać wskazania na opakowaniu. 

Oryginalny toner czy zamiennik? 

Tusze do drukarek i ich zakup to kwestia indywidualna i decyzja, którą warto przemyśleć ważąc argumenty za i przeciw. Niektórzy wolą postawić na jakość i wydajność, a niektórzy wolą skupić się na parametrze, jakim jest cena. Co prawda zamienniki są powiązane z kilkuprocentowym wzrostem szans na usterkę i słaby druk, ale w większość przypadków różnice są dosyć nieznaczne. Zwłaszcza przy wersji czarnej, która prezentuje się praktycznie tak samo. Tonery oryginalne warto kupować w przypadku tuszów kolorowych, kiedy istotne są szczegóły i zależy nam na wysokiej jakości wydruku. Warto pamiętać, że przy ewentualnych uszkodzeniach czasami taniej wychodzi oryginał. Gwarancja i certyfikaty przy niektórych modelach zapewniają dłuższe użytkowanie, gdzie zamiennik warty jest zaledwie kilka złotych mniej. Warto także poszukać sklepów online, które oferują tusze do drukarek w konkurencyjnych cenach, jak https://tonerydodrukarek.pl. Wówczas może okazać się, że nasz budżet może pozwolić nam na znacznie więcej.

OLI

Sprawdź także

By nie wysychał

Co robić, by tusz do drukarki nie wysychał?

Drukarki atramentowe to sprzęt, który znaleźć można prawie w każdym domu. Zwykle kupowane są  ze …