szkolenie online
Szkolenia online stanowią nowoczesną formę nauczania. Coraz szersze możliwości technologiczne sprawiają, że zaczynają one wypierać tradycyjne spotkania w salach wykładowych | fot.: stock.adobe.com

Szkolenie online: jakie są wady i zalety szkolenia online?

Szkolenia online są przystępne i wygodne. Jednak czy są tak samo wartościowe jak szkolenia stacjonarne? Czym różnią się te dwie formy nauki i którą warto wybrać? Sprawdź najważniejsze zalety i wady szkolenia online.

Na czym polegają szkolenia online?

Szkolenia online stanowią nowoczesną formę nauczania. Coraz szersze możliwości technologiczne sprawiają, że zaczynają one wypierać tradycyjne spotkania w salach wykładowych. Dostępne są dwa główne typy szkoleń online – w formie:

  • webinarów – spotkań „na żywo”, najbardziej przypominających tradycyjne szkolenia – w ich trakcie uczestnicy i prowadzący mają ze sobą kontakt, mogą odbywać wspólne zajęcia, ćwiczenia czy też przeprowadzać dyskusję;
  • e-learningu – gotowych kursów przystosowanych do realizacji w dowolnym czasie i we własnym tempie, do których dostęp zyskujemy poprzez specjalną platformę do nauki zdalnej, w której umieszczane są materiały szkoleniowe, np. filmy wideo, ćwiczenia, prezentacje itp.

Dzięki temu szkolenia online są przystosowane do potrzeb bardzo szerokiej grupy odbiorców i szeroko dostępne. Bez względu na to, gdzie mieszkamy czy pracujemy możemy zyskać dostęp do wiedzy, jak też często zdecydować o tym, kiedy mamy czas na naukę, jak to ma miejsce w przypadku szkolenia online w postaci e-learningu.

Gdzie znaleźć szkolenie online?

Jeśli chcemy sprawdzić jakie szkolenia online dostępne są na rynku szkoleniowym możemy skorzystać z bazy szkoleń online. Jej zadaniem jest zebrać informacje o jak największej liczbie szkoleń online w jednym miejscu, przedstawić terminy realizacji zajęć, program zajęć, informacje o wykładowcach prowadzących zajęcia oraz zaprezentować ceny szkoleń online (które też mogą być darmowe!). Tego typu listę szkoleń zdalnych znajdziemy na https://eventis.pl/szkolenia, gdzie w dniu pisania tego artykułu dostępnych było ponad siedem tysięcy rożnych tytułów szkoleń.

Szkolenia online – zalety

Oprócz przystępności szkolenia online mają również wiele innych ważnych zalet. To przede wszystkim:

  • oszczędność czasu – ze względu na brak konieczności dojazdu i łatwiejszą organizację,
  • oszczędność pieniędzy – brak kosztów związanych z wynajmem sali, organizacją poczęstunku, dojazdem, noclegiem itp.,
  • dowolność lokalizacji – możliwość uczestnictwa i organizacji szkolenia online z dowolnego miejsca na świecie,
  • elastyczność – możliwość dostosowania treści i formy do uczestników zgodnie z potrzebami;
  • w przypadku e-learningu: możliwość zdobywania wiedzy we własnym tempie i w dowolnym czasie – co stanowi świetne rozwiązanie dla osób, które ze względów czasowych nie mogą sobie pozwolić na udział w tradycyjnych szkoleniach.

To wszystko sprawia, że szkolenia online stają się coraz bardziej popularne. Co ważne, szkolenie online może być tak samo wartościowe pod względem merytorycznym jak te tradycyjne, a jego program można spersonalizować i dopasować do potrzeb uczestniczących osób.

Szkolenia online – wady

Jakie wady czy też mankamenty mają szkolenia online? Wiele zależy od subiektywnego postrzegania, ale można wśród nich wymienić np.:

  • ryzyko wystąpienia problemów technicznych – uniemożliwiających realizację programu w danym czasie czy wymiarze, jak też konieczność zaznajomienia się z programami do prowadzenia szkolenia online, co nie dla każdego jest łatwe;
  • problemy z koncentracją i skupieniem uwagi – podczas szkolenia online uczestnicy zwykle łatwiej się rozpraszają, dlatego wymagają one większej samodyscypliny, jak też innego planowania, na przykład wprowadzenia większej ilości przerw czy podzielenia materiału szkoleniowego na mniejsze partie sprzyjające koncentracji;
  • brak bezpośredniego kontaktu z trenerem – który może być preferowany przez niektórych uczestników, gdyż pozwala na uzyskanie odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz wyjaśnienia w trudniejszych partiach materiału.

Wirtualnie nie da się również przeprowadzić każdego typu zajęć praktycznych. Dlatego nie każdy temat może być zrealizowany w formie szkolenia online. Jeśli chcemy przećwiczyć konkretne umiejętności praktyczne, na przykład jak udzielać pierwszej pomocy lub jak kontrolować mowę ciała podczas wystąpienia publicznego, powinniśmy wybrać szkolenie tradycyjne. Szkolenie online pozwoli nam co najwyżej zapoznać się z zadami czy instruktażem wykonywania tego typu czynności, ale nie nauczymy się ich praktycznego stosowania.

Bez względu na to czy jesteśmy zwolennikami szkolenia online czy też podchodzimy do szkolenia online z nutą sceptycyzmu, warto w praktyce przekonać się jak taka forma nauki sprawdzi się w naszym wypadku. W tym celu warto wyszukać bezpłatne szkolenie online, które trwa z reguły godzinę czy dwie i poświęcone jest niezbyt rozbudowanemu zagadnieniu. Uczestnictwo w takim szkoleniu online pozwoli nam bez ryzyka straconego czasu zweryfikować czy szkolenia online to dobry pomysł i są zgodne z naszymi potrzebami!

Materiał partnera

Sprawdź także

ludzie jak tryby w maszynie praca w korporacji

Praca w dużej korporacji – plusy i minusy

Praca w przysłowiowym „korpo” zdążyła już obrosnąć legendą w środowisku młodych (i nie tylko) pracowników. …