ekonomiczne drukowanie
Jeżeli zależy nam na ekonomicznym drukowaniu, musimy oczywiście wybrać odpowiedni sprzęt. Nie jest to jednak łatwe, zwłaszcza, że sklepy mają nam do zaoferowania wiele różnego rodzaju rozwiązań | fot.: stock.adobe.com

Jak tanio drukować w domu. Od czego zależą koszty drukowania?

Zdecydowana większość z nas potrzebuje co jakiś czas coś wydrukować. Mogą być to dokumenty do pracy, szkoły, jak również etykieta naklejana na paczkę, którą zamierzamy wysłać. Niestety, z drukowaniem związane są pewne koszty, często niemałe.  Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się, czy i w jaki sposób można zaoszczędzić na drukowaniu w zaciszu własnego domu. Jest to przydatna wiedza szczególnie dla tych osób, które bardzo często korzystają z drukarki.

Odpowiednia drukarka to podstawa 

Jeżeli zależy nam na ekonomicznym drukowaniu, musimy oczywiście wybrać odpowiedni sprzęt. Nie jest to jednak łatwe, zwłaszcza, że sklepy mają nam do zaoferowania wiele różnego rodzaju rozwiązań. Przede wszystkim, warto zadać sobie pytanie o to czy lepsza będzie drukarka laserowa, czy może atramentowa wykorzystująca tusze do drukarek. W tym momencie warto pamiętać, że drukarki laserowe wykorzystują tonery, atramentowe  zaś – tusze do drukowania.

Wydaje się, że pierwsza opcja – a więc drukarka laserowa – będzie zdecydowanie właściwsza dla osób, które drukują dużo i często. Korzystanie z takiego urządzenia jest wówczas bardziej opłacalne pod względem finansowym. Drukarkom laserowym nie można odmówić także tego, że niezwykle szybko drukują. Jeśli jednak nie drukujemy zbyt dużo i często, wystarczająca może okazać się drukarka atramentowa. Jej zakup wiąże się z mniejszymi nakładami finansowymi, niż kupno drukarki laserowej. Poza tym, zdecydowana większość drukarek atramentowych umożliwia druk w kolorze. Tego samego nie można niestety powiedzieć o wszystkich drukarkach laserowych. Wybierając drukarkę, pamiętajmy także o tym, że najtańszy sprzęt nie zawsze będzie tym najbardziej ekonomicznym. Dokonując zakupu, musimy wziąć pod uwagę to, jakie będą koszty eksploatacji urządzenia. Warto zatem poczytać recenzje konkretnych drukarek oraz opinie na ich temat. Dobrym pomysłem będzie także sprawdzenie cenników części oryginalnych oraz zamiennych do poszczególnych drukarek. Dzięki temu, zdecydowanie łatwiej będzie nam dokonać satysfakcjonującego wyboru. 

Dwustronne drukowanie, staranny wybór czcionki

Jeżeli zależy nam na tym, aby drukowanie w domu było oszczędniejsze, powinniśmy także pomyśleć o starannym wyborze czcionki. Jak się bowiem okazuje, niektóre z nich są bardziej ekonomiczne od innych. Zaoszczędzić możemy między innymi dzięki czcionkom „Times New Roman” czy „Verdana”. Lepiej zaś nie decydować się na popularną czcionkę „Ariel”. Zużywa ona bowiem sporo tuszu. Wyjątkiem są sytuacje, gdy korzystanie z jakiejś konkretnej czcionki jest nam narzucone odgórnie. Może mieć to miejsce na przykład w przypadku jakiejś pracy naukowej. Drukowanie będzie oszczędniejsze także wtedy, gdy zdecydujemy się na wydruk dwustronny. Jest to szczególnie proste, gdy nasza drukarka wyposażona jest w tak zwany duplex. Drukowanie dwustronne pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale jest także ekologiczne. Jeżeli więc los naszej planety nie jest nam obojętny, powinniśmy zdecydować się właśnie na taką formę drukowania. Czasami, pomimo naszych najszczerszych chęci, drukowanie dwustronne nie będzie możliwe. Nie można bowiem wydrukować w ten sposób pracy naukowej czy jakiegoś innego, równie ważnego dokumentu, jeśli odgórne wytyczne nakazują druk jednostronny.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Jeśli chcemy zaoszczędzić na drukowaniu w domu, musimy także mieć na uwadze to, że koszt wydruku jest zależny także od jego jakości. W niektórych sytuacjach, jakość wydruku można spokojnie zmniejszyć. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy wydrukować musimy sam tekst, a nie wyłącznie ilustracje. Pomocne może okazać się również korzystanie z opcji druku czarno-białego. Na kolor decydujmy się wyłącznie wówczas, gdy jest to absolutnie konieczne. Warto także usunąć z drukowanych dokumentów elementy, które się powtarzają. Może być to na przykład logo firmy. Czy na pewno musi znajdować się ono na każdej stronie? Zapewne nie. 

drukarka home office
Drukowanie w domu wcale nie musi być tak drogie jak dotychczas, jeżeli będziemy pamiętać o tych kilku ważnych zasadach | fot.: stock.adobe.com

Jak drukować taniej? Kilka złotych zasad

Podsumowaując powyższe rozważania, przedstawiamy najważniejsze kwestie, które trzeba brać pod uwagę, jeśli chcemy zoptymalizować koszty wydruku.

  • Drukuj dwustronnie – dzięki temu zużyjesz mniej papieru. Funkcję takiego druku mają drukarki wyposażone w duplex.
  • Drukuj w mniejszej skali – jeśli nie potrzebujesz materiału w skali 1:1, możesz wydrukować dwie strony na jednej. To także oszczędność papieru.
  • Zmniejsz jakość wydruku – pozwala to na oszczędność tuszu, oczywiście o ile nie drukujesz zdjęć.
  • Pamiętaj o czcionkach – Times New Roman i Centrury Gothic zużywają mniej atramentu niż Arial.
  • Wybierz druk czarno-biały.
  • Usuń niepotrzebne elementy – logo, ornamenty, dodatkowo zmniejsz marginesy, stopkę i nagłówek.
  • Zmniejsz stopień pisma – nawet 1 punkt może zmniejszyć stopień zużycia toneru.
  • Nie drukuj więcej, niż potrzebujesz.

Drukowanie w domu wcale nie musi być tak drogie jak dotychczas, jeżeli będziemy pamiętać o tych kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim, warto wziąć pod uwagę opcje druku dwustronnego oraz czarno-białego, gdy jest to możliwe. Dobrym pomysłem będzie także wybór takiego kroju pisma, które pozwala na zużycie mniejszej ilości tuszu. Jeśli będziemy umiejętnie optymalizwać procesy związane z drukowaniem (oszczędzając nie tylko papier, ale i tusze do drukarki) własna drukarka będzie świetnym pomysłem. Pamiętajmy także o tym, że wszystkich zasad oszczędnego drukowania trzeba przestrzegać systematycznie, aby można było mówić o jakichkolwiek efektach.

Konsultacja merytoryczna: https://www.123drukuj.pl/

Sprawdź także

katridże w drukarce atramentowej

Wydajne rozwiązania do biura i dla domu – zamienniki tuszy i tonerów do drukarek

Igłowe, termiczne, nawet 3D – dziś mamy dostęp do wielu rodzajów drukarek oraz ich nowoczesnych …