katridże w drukarce atramentowej
Wybór odpowiednich rozwiązań technologicznych powinniśmy zacząć od kwestii kluczowych, czyli – określenia zasadniczych wymogów oraz własnych potrzeb | fot.: stock.adobe.com

Wydajne rozwiązania do biura i dla domu – zamienniki tuszy i tonerów do drukarek

Igłowe, termiczne, nawet 3D – dziś mamy dostęp do wielu rodzajów drukarek oraz ich nowoczesnych rozwiązań. Ale to modele atramentowe i laserowe cieszą się największą popularnością: w przypadku prywatnego, domowego użytku, podczas pracy biurowej i nie tylko. Należy jednak pamiętać, że wydajność takiej technologii oraz jakość wydruku zależą nie tylko od funkcjonalności samego urządzenia. Istotne okażą się też stosowane materiały eksploatacyjne, jak tusze i tonery, które w wersji oryginalnej potrafią generować niemałe koszty. Dlatego warto wiedzieć, że mamy też do dyspozycji odpowiednie zamienniki, pozwalające zmniejszyć wspomniane wydatki i utrzymać dobrą jakość wydruku.

Drukarki atramentowe i laserowe – jak działają, co oferują i czego potrzebują?

Choć coraz częściej różnego typu dokumenty i materiały funkcjonują w formie cyfrowej oraz w przestrzeni wirtualnej (np. korespondencje, faktury, publikacje książkowe i inne) – wciąż wiele z nich zachowuje swoją tradycyjną, papierową postać, czy to z praktycznych względów, czy wręcz z konieczności. Dlatego drukarki, zwłaszcza atramentowe i laserowe, stanowią istotny element wyposażenia niejednego domu, a tym bardziej biura. Kiedy jednak moment zastosowania takiego urządzenia ma dopiero nastąpić, zwykle pojawia się pytanie: na co się zdecydować? Na drukarkę atramentową czy laserową?

Wybór odpowiednich rozwiązań technologicznych powinniśmy zacząć od kwestii kluczowych, czyli – określenia zasadniczych wymogów oraz własnych potrzeb. Inne bowiem parametry, funkcje, nawet cechy konstrukcyjne okażą się lepsze w przypadku prywatnego, sporadycznego użytku domowego, a inne, jeśli myślimy o intensywnej pracy urządzenia w ramach służbowych zadań biurowych. Należy zastanowić się, jakich funkcji oczekujemy od poszukiwanego modelu (np. czy wystarczy nam w zupełności wydruk monochromatyczny, czy jednak wolimy mieć możliwość wydruku w kolorze) oraz jakiej jakości wydruku. A także mieć na uwadze, że przywołane technologie pracują z użyciem konkretnych materiałów eksploatacyjnych, jak tusze do drukarek, które będziemy musieli co pewien czas uzupełniać.

Naturalnie, nie obejdziemy się bez podstawowej wiedzy na temat ogólnych cech charakterystycznych i zasad działania obydwu rozwiązań. Drukarki atramentowe wykorzystują tusz i specjalne głowice, zawierające mnóstwo mikroskopijnych dysz. Za ich pomocą dochodzi do natryskiwania papieru mini-kropelkami atramentu. Znowu w drukarkach laserowych stosuje się tonery (kasety laserowe, wypełnione drobinkami pigmentu, żelaza i żywicy). Takie urządzenia funkcjonują na podobnych zasadach, co kopiarki. Do odpowiedniego rozprowadzania zawartości tonerów wykorzystuje się specjalny wałek, światło diod LED lub lasera oraz działanie właściwego naelektryzowania bębna światłoczułego.

Jakie są częste różnice pomiędzy drukarką atramentową i drukarką laserową? Pierwsza zwykle występuje w postaci mniejszej i lżejszej konstrukcji, co świetnie sprawdza się w przypadku ograniczonej przestrzeni roboczej (np. niewielkiego blatu biurka) bądź sytuacji wymagających wielokrotnego przenoszenia urządzenia z miejsca na miejsce. Przeważnie okazuje się też tańsza od swojej laserowej konkurentki. Sam druk przebiega zauważalnie dłużej, potrafi też czasem wywoływać drobne efekty rozmazania. Z drugiej strony charakteryzuje się odpowiednim nasyceniem barw, kontrastem i przejściami tonalnymi, istotnymi zwłaszcza w przypadku druku dokumentów i grafik w kolorze (plakatów, ulotek itp.). Tymczasem urządzenia laserowe, z reguły droższe, oferują bardziej ekonomiczne warunki eksploatacji. Ponadto, zdecydowanie szybciej pracują i nierzadko też ciszej. Trzeba jednak wspomnieć, że, w przeciwieństwie do modeli atramentowych, przed rozpoczęciem drukowania wymagają rozgrzania, co przekłada się na nieco większe zużycie energii. Natomiast doskonale nadają się do sprawnego realizowania większych nakładów dokumentów. Szczególnie, jeśli wystarczy je wydrukować w wersji monochromatycznej (czarno-białej). Te oraz podobne aspekty są niezwykle ważne przy wyborze właściwej technologii, która odpowie na konkretne warunki miejsca pracy oraz nasze potrzeby.

wymiana tuszu do drukarki
Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się na oryginalne materiały eksploatacyjne, czy ich zamienniki – postawmy na sprawdzony sklep z tuszami do drukarek | fot.: stock.adobe.com

Tusze, tonery oraz ich tańsze zamienniki – co się bardziej opłaca?

Jak już wspomnieliśmy, inwestycję w postaci nowej drukarki warto dokładnie rozważyć. Koszty z nią związane nie ograniczają się bowiem tylko do jednorazowego zakupu urządzenia. To, czy drukarka spełni nasze oczekiwania oraz okaże się wydajna i opłacalna, zależy również od sposobu użytkowania drukarki oraz potrzebnych w tym celu materiałów eksploatacyjnych.

Przykład? Konkretna sytuacja może wyraźnie sugerować, że odpowiednim rozwiązaniem okaże się drukarka atramentowa. Wydatek związany z zakupem samego urządzenia potrafi być dzisiaj dosłownie niewielki – nawet rzędu około 100 złotych. Jednak technologia ta finalnie stanie się droższa w utrzymaniu, zwłaszcza przy intensywniejszym użytkowaniu. Tusze do drukarek – np. oryginalne tusze do drukarek Canon – które trzeba uzupełniać z większą częstotliwością, są w stanie wygenerować niemałe koszty. Dodatkowo, należy pamiętać, że przy dłuższej bezczynności urządzenia tego typu materiały eksploatacyjne mają tendencję do wysychania.

Toner do drukarki laserowej zdecydowanie rzadziej wymaga wymiany. A to sprawia, że urządzenie, któremu służy – choć początkowo droższe – finalnie z czasem okazuje się wydajniejsze, bardziej ekonomiczne. Koszty druku za pomocą modelu laserowego potrafią być o 20% niższe niż w przypadku modelu atramentowego. Należy jednak pamiętać, że wraz z mniejszymi wydatkami na materiały eksploatacyjne idzie nieco słabsza jakość realizacji dokumentów (zwłaszcza bardziej złożonych, kolorowych grafik). Naturalnie, ostateczne możliwości pod względem standardów pracy i dostępnych funkcji będą też zależały od nowoczesności wybranego modelu, przeznaczonego budżetu itd.

Dobrą wiadomością dla osób obawiających się wyższych kosztów użytkowania tego typu urządzeń jest fakt, że istnieją również tusze do drukarek zamienniki. Oznacza to, że posiadacze opisywanych technologii nie są dziś skazani wyłącznie na zakup oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Czy chodzi o tusze, czy tonery zamienniki potrafią dziś zaoferować niemalże identyczny skład, a także bardzo zbliżoną jakość oraz wydajność wydruku. Zwłaszcza, jeśli mówimy o niezobowiązującym użytkowaniu drukarek atramentowych lub laserowych w warunkach domowych. W pracy biurowej okazują się równie skuteczne, zwłaszcza, jeśli przeważa w niej wydruk nieskomplikowanych dokumentów (np. pod względem wykorzystania koloru). Ponadto, stają się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, realnie przekładającym się na obniżenie wydatków firmy. Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się na oryginalne materiały eksploatacyjne, czy ich zamienniki – postawmy na sprawdzony sklep z tuszami do drukarek. W takich miejscach, jak https://sklep.viptoner.pl, możemy liczyć na profesjonalne doradztwo, zaoferowanie odpowiednich tuszy i tonerów dla konkretnych modeli drukarek oraz rozwiązań, które zagwarantują przyjazne, efektywne i optymalne finansowo stosowanie opisywanych technologii.

OLI

Sprawdź także

By nie wysychał

Co robić, by tusz do drukarki nie wysychał?

Drukarki atramentowe to sprzęt, który znaleźć można prawie w każdym domu. Zwykle kupowane są  ze …