Stopy w górze
Być może to jest dobry moment by skorzystać z wizyty u podologa i zacząć odpowiednią terapię? | fot.: materiał partnera zewnętrznego

3 powody, przez które możesz odczuwać ból stopy

Od jakiegoś czasu czujesz uporczywy ból w okolicy stopy? Możesz stosować tymczasowo ochładzające okłady i kąpiele w zimnej wodzie, jednak to może okazać się nieskuteczne na dłuższą metę. Stopy to bardzo ważna część ciała, dlatego warto o nią należycie dbać. Poznaj trzy możliwe przyczyny, dla których możesz czuć dyskomfort i podejmij właściwe działania.

Modzele i zrogowacenia

Jeśli zauważasz na swoich stopach swego rodzaju zgrubienia – skóra na brzegach i pięcie jest znacznie grubsza niż w innych miejscach – to może oznaczać, że jest ona pokryta tzw. modzelami. Nie są one spowodowane żadnym wirusem, więc nie można się nimi zarazić. Powstają, gdy na stopę kładziony jest za duży nacisk lub z powodu noszenia niewygodnych butów. Co ciekawe, przyczyną ich pojawiania się może być także zbyt częste chodzenie bez obuwia. Dobrym sposobem, który umożliwi Ci pozbycie się ich, jest: regularne stosowanie tarek lub pumeksu, nawilżanie skóry dobrymi kremami z mocznikiem, zainwestowanie w wygodne obuwie. Jeśli ból ten jest uporczywy, a żadna z tych metod nie pomaga, wtedy warto skonsultować się z podologiem lub nawet fizjoterapeutą. Niekiedy modzele są oznaką wady kręgosłupa.

Pękająca, sucha skóra

Przesuszona skóra jest problemem wielu ludzi, nie tylko kobiet. Pęknięcia, krwawienia i inne objawy mogą być naprawdę uporczywe, a pozbycie się ich wymaga czasu. Niekiedy pomagają domowe sposoby, takie jak 15-minutowe zamaczanie stóp w misce z solą, pumeksowanie i aplikowanie specjalnego preparatu nawilżającego. Jednak niekiedy problem jest na tyle poważny, że o wiele szybciej mogą pomóc Ci specjalne preparaty polecone przez podologa. Nawet jedna wizyta może okazać się zbawienna, a lekarze w profesjonalnych gabinetach podologicznych, doradzą Ci jak najlepiej zadbać o popękaną skórę. Poza tym, dobierając kremy, zwróć uwagę na to, czy zawierają one mocznik i dużą ilość witaminy A oraz zainwestuj w dobre, oddychające buty – szczególnie, gdy na zewnątrz robi się coraz cieplej.

Brodawki

Na Twojej stopie pojawiły się niewielkie kurzajki? To może być HPV, czyli jedna z odmian brodawczaka ludzkiego. Jest to dolegliwość, która nieleczona może powodować coraz większy, uporczywy ból przy stawianiu każdego kroku. Możesz zarazić się nim nie używając klapek na basenie lub w szatni, dotykając zranioną stopą osoby zarażonej wirusem, korzystając nie swojego ręcznika itd.

Najbardziej skutecznym sposobem na kurzajki jest wycięcie ich laserem u specjalisty podologa w specjalistycznym gabinecie, jak np. Satin w Warszawie. Usuwanie brodawek w ten sposób jest najszybsze i pozwala na znaczne zredukowanie ryzyka nawrotu choroby.

Możesz też skorzystać z domowych sposobów. W internecie znajdziesz wiele przepisów, jednak będą one znacznie bardziej czasochłonne i z pewnością ryzykowne.

Poznaj przyczynę bólu swoich stóp – nie zwlekaj z leczeniem. Być może to jest dobry moment by skorzystać z wizyty u podologa i zacząć odpowiednią terapię, która ulży Ci w codziennym życiu.


Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta zakładająca wkładkę ortopedyczną na ostrogę piętową

Ostroga piętowa – co to jest, czym się objawia, skąd się bierze i jak sobie z nią poradzić?

Ostroga piętowa to narośl kostna, która pojawia się na pięcie. Początkowo powoduje ból podczas chodzenia, …