By nie wysychał
Zaschnięte dysze można spróbować udrożnić domowymi sposobami. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Co robić, by tusz do drukarki nie wysychał?

Drukarki atramentowe to sprzęt, który znaleźć można prawie w każdym domu. Zwykle kupowane są  ze względu na niskie koszty eksploatacji i atrakcyjną cenę. W przeciwieństwie do sprzętów firmowych nie są zbyt często używane, dlatego zdarza się, że wyschnie w nich tusz, co utrudnia używanie drukarki. Jak poradzić sobie z problemem?

W przeciwieństwie do tonerów, tusze do drukarek atramentowych mają określoną żywotność i jeśli nie są używane zbyt często, potrafią zaschnąć. To wbrew pozorom dość poważna awaria, która w niektórych przypadkach może skończyć się koniecznością zakupu nowego sprzętu. Dlatego właśnie lepiej zapobiegać awariom. Oto rady, które pomogą zapobiec problemowi wysychania tuszu.

Tusze do drukarek Brother – dowiedz się więcej w serwisie Asarto.

Używaj drukarki regularnie

Zaschnięcie atramentu może się zdarzyć w każdej drukarce, niezależnie od jej marki czy jakości. Wydaje się, że to niewielki problem, ponieważ kartridż można wymienić. Warto jednak wiedzieć, że tusz znajduje się również na głowicy drukarki i w dyszach, które rozprowadzają go na kartkach papieru. Zaschnięcie tuszu może zablokować urządzenie na stałe, dlatego w przypadku drukarek atramentowych zaleca się regularne wykonywanie wydruków – im częściej, tym lepiej. Warto choć raz w tygodniu włączyć sprzęt i przepuścić przez niego kartkę.

Wyłączaj drukarkę po użyciu

Dobrym nawykiem jest wyłącznie drukarki zaraz po użyciu – gdy pozostaje niepotrzebnie włączona przez dłuższy czas, tusz szybciej zasycha.

Zadbaj również o inne elementy drukarki

Należy dbać o elementy układu parkowania głowicy w drukarce i od czasu do czasu profilaktycznie je czyścić. Dzięki temu tusz nie będzie zalegał w urządzeniu oraz nie będzie zatykał dysz.

Tusz jednak zasechł. Co robić?

Zaschnięte dysze można spróbować udrożnić domowymi sposobami. Należy jednak robić to bardzo ostrożnie, by w czasie udrożniania nie uszkodzić głowicy. W pierwszej kolejności warto skorzystać z funkcji czyszczenia głowicy dostępnej w każdym urządzeniu z poziomu sterownika. Urządzenie podejmie próbę przepłukania dysz za pomocą większej ilości atramentu.

Można spróbować udrożnić urządzenie za pomocą specjalnego pojemnika wypełnionego płynem czyszczącym. Przed zakupem należy zwrócić uwagę dla jakich urządzeń jest dedykowany.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

tusz do drukarki

Co jest lepsze oryginalny tusz i toner do drukarki czy zamiennik?

Ludzie mają dwa sposoby na uzupełnienie poziomu tuszu w swojej drukarce. Pierwszym jest kupienie oryginalnego …