Rolety rzymskie na wymiar – sklep wystrój-okien.pl
Rolety rzymskie nie tylko spełniają funkcję estetyczną, ciesząc oko i dopełniając stylistykę pomieszczeń | fot.: materiał partnera

Rolety rzymskie – dlaczego wciąż są tak popularne?

Aranżacja okien ma podwójne znaczenie. Z jednej strony wpływa na estetykę pomieszczeń, a z drugiej spełnia określone funkcje praktyczne. Dualizm ten wpływa na pragmatyczne podejście do zakupu dekoracji okiennych. Najpopularniejszym jak do tej pory rozwiązaniem są rolety rzymskie. Jakimi walorami mogą się poszczycić? Czy produkt ten występuje w jednolitej formie, czy można mówić o zróżnicowaniu? Jakie funkcje spełnia ten element wystroju okien?

Rolety rzymskie – walory estetyczne 

Jeśli pokusić się o zwięzłą charakterystykę rolet rzymskich można ją opisać jako stadium pośrednie między klasycznymi roletami a zasłonami. Szukasz efektownego rozwiązania do nietuzinkowej dekoracji swoich wnętrz? Warto wybierać je spośród popularnych rolet rzymskich.

W trakcie zwijania tych rolet powstają typowe dla tego typu produktów zmarszczenia i fałdki. Smaczku dodaje różnorodność tkanin, z których są szyte. Najpopularniejszym materiałem służącym do produkcji rolet rzymskich jest Polieterosulfon, ale spotkać również można produkty wykonane z lnu i bawełny. To absolutnie nie wyczerpuje mnogości spotykanych na rynku propozycji. 

Produkty te różnią się też wymiarem i kolorystyką. Możliwości jest całkiem sporo. Zróżnicowanie takich elementów stwarza możliwości aranżacyjne, ponieważ korespondują one z dowolną stylistyką wnętrz. Wystarczy dopasować je do stylu, w którym utrzymane jest pomieszczenie. Prawidłowo wybrane rolety mogą optycznie powiększyć pomieszczenie, jeśli jest ono niewielkie lub też pomniejszyć. Mogą je również ocieplić lub też oziębić. Jest to kwestia wyboru rolet o określonym kolorze i fakturze. Walory designerskie zostały już dawno docenione przez zawodowych projektantów wnętrz, którzy uwzględniają je jako komponent wystroju o charakterze reprezentacyjnym, takich jak biura i gabinety

Rolety rzymskie – praktyczne zastosowania

Rolety rzymskie nie tylko spełniają funkcję estetyczną, ciesząc oko i dopełniając stylistykę pomieszczeń. Mają ściśle określone zastosowania praktyczne. 

  • Oświetlenie. Działanie intensywnych promieni słonecznych przebijających się przez szybę w oknie może skutecznie zaburzyć sen lub wpłynąć na samopoczucie. Rolety rzymskie można zsunąć, co redukuje poziom nasłonecznienia. Jeśli są zamontowane w pomieszczeniach takich jak sypialnia czy pokój dziecięcy, mogą zaciemnić wnętrze w godzinach wieczornych. To sprzyja komfortowi wypoczynku.
  • Termoizolacja. Ich zsunięcie może przynieść upragnioną ochłodę w upalne dni i zachować ciepło zimą. W przypadku sezonu grzewczego dodatkowa izolacja przed utratą ciepła jest na wagę złota. Rolety rzymskie, które wykonane są z grubszych materiałów, działają trochę jak puchowy dywan na podłodze. Oczywiście wiele zależy od zamontowanej rolety. Zwiewny rodzaj tkaniny raczej wiele tego ciepła nie zatrzyma. 
  • Montaż. Zamontować je można w dowolny sposób. Częstą praktyką jest montowanie rolet rzymskich do ściany lub sufitu, choć panuje pod tym kątem absolutna dowolność. Ostatecznie można je zainstalować na ramie okiennej.
  • Pielęgnacja. Wiele zależy od materiału, z którego wykonana jest roleta, ale standardowa temperatura prania wynosi ok. 30 stopni Celsjusza. To pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. 

Rolety rzymskie – gdzie je zainstalować?

Sprawdzają się w wielu typach pomieszczeń. Standardem jest oczywiście salon jako ten przestrzenny pokój o charakterze reprezentacyjnym. Pokój gościnny faktycznie nadaje się do montażu rolet rzymskich ze względu na panoramiczne okna. Wśród propozycji nie może zabraknąć pokoju dziecięcego. Niektóre spośród wnętrz sprawiają trudności, jeśli chodzi o zastosowanie tradycyjnych firan czy zasłon. Ich zabudowa na to zwyczajnie nie pozwala. Przeciętna kuchnia ma kształt litery U, co wyklucza konwencjonalne metody przyozdabiania okien. W jej przypadku zaleca się wykorzystanie rolet rzymskich. Analogicznie sytuacja wygląda z pomieszczeniami sanitarnymi, takimi jak łazienka. Rolety rzymskie chętnie są też brane pod uwagę na poziomie projektów aranżacji przestrzeni biurowych i gabinetów. 

Kombinacja estetyki i praktyczności. To w dużym skrócie charakteryzuje rolety rzymskie. Mają właściwości designerskie. Można je potraktować jako dopełnienie stylizacji pomieszczenia. Są chętnie wykorzystywane do aranżacji wnętrz zarówno w stylach rustykalnym, jak i nowoczesnym. Uniwersalizm wyraża się również w montażu. Można je zainstalować w dowolnym pomieszczeniu i na wedle wybranego przez siebie sposobu. Cieszą się ogromną różnorodnością kształtów, kolorów i tkanin. Można je prać w niskiej temperaturze i mają właściwości izolacyjne. 

Materiał partnera