Wiosenny Spływ Przełomem Dunajca | fot.: Fotolia

Wodna przygoda w Małopolsce

Uwielbiamy spędzać czas na wodzie, w wodzie, przy wodzie i pod wodą. Wodna Przygoda w Małopolsce to weekend bliżej natury, aktywny sposób na spędzanie wolnego czasu, atrakcyjny dla całej wielopokoleniowej rodziny, pobyt dla zdrowia i urody, wymarzone miejsce dla samotnych i zakochanych, dla młodych i seniorów. Tu nawet najgorsza pogoda nie zepsuje nam wypoczynku.

Wodną Przygodę z Małopolską proponuję rozpocząć nad Jeziorem Rożnowskim w Gródku n. Dunajcem. Wycieczka statkiem „Jaskółka” po zalewie to ciekawa rodzinna wyprawa i możliwość podziwiania krajobrazów prawie jak z norweskich fiordów. Rejs trwa 90 minut z przerwą na zwiedzanie zapory w Rożnowie. Koszt dla dorosłych 15 zł dla dzieci 10 zł. Czarter statku to 250 zł.

Miłośników sportów wodnych zaprasza Yacht Club PTTK Beskid w Znamirowicach. Ośrodek dysponuje 40 miejscami noclegowymi i wypożyczalnią sprzętu wodnego oferującą: jachty kabinowe, deski z żaglem, kajaki, rowery wodne, łodzie wiosłowe, łodzie z silnikiem. Ceny przystępne od 200 złotych za wypożyczenie jachtu kabinowego na całą dobę do 10 zł za godzinę za wypożyczenie kajaka.

Pod żaglami

Znamirowice to dobre miejsce dla żeglarzy i windsurfingu ze względu na duży obszar do pływania i wiatr, który wieje bez większych zakłóceń. Swoją przystań i wypożyczalnie sprzętu wodnego ma również nowo wzniesiony, pięciogwiazdkowy Hotel Heron. Miejska rezydencja w samym centrum natury. To miejsce, które zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Wykwintna kuchnia, LIVE SPA , która oferuje bogaty wybór zabiegów wykonywanych w oparciu o najbardziej innowacyjne technologie. Strefa Wellness to dwa baseny. Pierwszy wewnątrz budynku i drugi zewnętrzny basen podgrzewany typu ‘Infinity Pool’ wraz z Jacuzzi zewnętrznym. Całość uzupełnia kompleks saun składający się z sauny suchej, sauny parowej, sauny aromatycznej oraz sauny na podczerwień. W strefie saun możemy także odpocząć w pokoju relaksu. Z całej strefy wellness można delektować się piękną panoramą Jeziora Rożnowskiego.Koszt pobytu już od 441 zł za dobę w pokoju comfort, czyli dobra cena za najwyższą jakość.

Małopolska weekend pod żaglami
Małopolska kusi weekendem pod żaglami | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Spływaj do utraty tchu

Główną atrakcją turystyczną tych okolic jest spływ Przełomem Dunajca na tradycyjnych drewnianych tratwach w towarzystwie ubranych w regionalne stroje flisaków Pieniński Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie i każdy choć raz w życiu powinien wziąć w nim udział. Spływ rozpoczyna się na przystani w Sromowcach – Kątach, gdzie znajduje się parking, pawilon obsługi zwiedzających z wystawą i punktem informacji turystycznej, kioski z pamiątkami, restauracja oraz kasa biletowa czynna codziennie w godz.: kwiecień 9.00 – 16.00, maj – sierpień: 8.30 – 17.00. Istnieją dwie przystanie docelowe – Szczawnica – długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min /ze Sromowiec Niżnych ok. 12 km, czas trwania spływu około 1 godz. 45 min. Cena biletu normalnego 49 zł, ulgowego 24,50. Trasa do Krościenka – długość około 23 km, czas trwania spływu – ok. 2 godz. 45 min. / ze Sromowiec Niżnych ok. 17 km, czas trwania spływu ok. 2 godziny 15 min. Cena biletu normalnego 59 zł, ulgowego 29,50.

Małopolska spływ Dunajcem
Małopolska kusi weekendem ze spływem Dunajcem | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Coś dla amatorów sportu z dreszczykiem emocji

Dla amatorów mocnych wrażeń proponuję rafting albo kajaki na Dunajcu. Rafting to pokonywanie górskich rzek na specjalnych, atestowanych pontonach. To maksimum adrenaliny i świetna zabawa dla każdego. Uczestnicy biorą czynny udział w spływie, bez pracy zespołowej się nie obejdzie! Kajaki i Rafting Dunajcem należy do sportów ekstremalnych. Trasę kajakową pokonuje się samodzielnie i na własną odpowiedzialność, po przeszkoleniu i podpisaniu stosownego regulaminu wypożyczalni. Niezbędne rzeczy na przebranie: koszulka, spodenki, buty sportowe, ręcznik. Organizator spływów firma Fun Time organizuje również wyprawy panieńskie i kawalerskie z mocna dawką adrenaliny. Ekstremalne przeżycia mogą być idealną zaprawą na dalsze życie rodzinne. Wyczerpanych i zmęczonych uzdrowi pobyt w Szczawnicy. Uzdrowisko położone w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Specjalizuje się w leczeniu chorób dróg oddechowych, alergii oraz schorzeń układu ruchu. Znakomity mikroklimat sprzyja poprawie zdrowia i kondycji. Na terenie uzdrowiska znajdują się źródła dwunastu kwaśnych wód. Na przybywających do kurortu czekają Sanatoria Uzdrowiskowe i Zakład Przyrodoleczniczy. Wykonywane są w nich 42 rodzaje zabiegów z zakresu hydroterapii, inhalacji( wyjątkowo skuteczne inhalacje celkowe), fizykoterapii, kinezyterapii oraz kuracji pitnej. Z noclegami i wyżywieniem w Szczawnicy nie będzie problemów począwszy od tanich kwater, przez pensjonaty do super luksusowego pięciogwiazdkowego Modrzewie Park Hotel.

Małopolska kajaki
Małopolska to także spływy kajakowe | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Przydatne domeny

Więcej atrakcji przedstawia portal promujący subregion gorlicko-sądecki, realizowany przez Małopolską Organizację Turystyczną, dostępny pod dwoma domenami: gorlickie-sadeckie.pl i obierzkierunek.pl. Portal zawiera informacje na temat miejsc, ich opisy, historię, ciekawostki. Jest w nim zawarta interaktywna mapa pomagająca zaplanowanie podróży. Wszystkie atrakcje podzielone są na kategorie, a atrakcyjność portalu zapewnia duża ilość dobrych zdjęć, piktogramy, będzie też można obejrzeć filmiki pokazujące najciekawsze miejsca. Oprócz portalu jest dostępna także aplikacja na urządzenia mobilne na dwa systemy: android i iOS. Jest to dwujęzyczna aplikacja mobilna w języku polskim i angielskim, uruchamiana w trybie online, jak też offline. Do pobrania będą również kody QR. Tabliczki z kodami zostaną rozmieszczone na prawie 80 obiektach w terenie. Stanowiąc kompendium wiedzy o subregionie, portal przez połączenie z portalami społecznościowymi dotrze do większej liczby odbiorców.

Małopolska widoki
Małopolska kusi wspaniałymi widokami | materiał partnera zewnętrznego

Robert Krajewski/Vertulo.pl

 

Sprawdź także

sport dla dzieci

Rola sportu w kształtowaniu charakteru młodzieży

Sport odgrywa kluczową rolę w rozwoju fizycznym, emocjonalnym i społecznym młodzieży. Wpływa nie tylko na …