urlop 2024
Kalendarz na 2024 rok jest wyjątkowo łaskawy. Mądrze zaplanuj wolne dni, by korzystać z niepowtarzalnych okazji na ekscytujące podróże i zasłużony odpoczynek | fot.: materiał partnera

Zaplanuj urlop w 2024 roku

Przed nami coraz więcej ciepłych dni, co oznacza więcej okazji do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. Chcesz zaplanować urlop, ale nie wiesz, jak sprytnie przedłużyć sobie wolne od pracy? Podpowiadamy, kiedy najlepiej wykorzystać urlop, by cieszyć się kilkudniowym, nieprzerwanym wypoczynkiem.

Ile dni urlopu przysługuje pracownikom?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę mogą wykorzystać w ciągu całego roku 20 lub 26 dni urlopu. O tym, ile wolnego przysługuje pracownikowi, decyduje staż pracy. Jeśli nie jest on dłuższy niż 10 lat, pracownik może wykorzystać 20 dni urlopu. Dla osób, których staż pracy przekracza 10 lat, przewidziano 26-dniowy odpoczynek.

Warto w tym miejscu podkreślić, że do stażu pracy wlicza się także okres studiów. Osobom, które mają wykształcenie wyższe (stopień licencjacki, magisterski lub wyżej), automatycznie dolicza się 8 lat stażu pracy.

Zajączek na Teneryfie?

Święta wielkanocne to pierwsza okazja do dłuższego odpoczynku w tym roku. Tym razem świąteczne biesiadowanie rozpoczyna się już w sobotę, 30 marca i kończy w poniedziałek, 1 kwietnia. Jeśli zdecydujesz się na urlop w dniach od 2 do 5 kwietnia (wtorek – piątek), będziesz mieć szansę na 9-dniowy wypoczynek z dala od zawodowych obowiązków.

W czasach wysokiej dostępności lotów i niezliczonych destynacji możesz pokusić się o rodzinny wypad w ciepłe kraje. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że po odjęciu czasu na transport, zostanie Ci co najmniej 6 dni wylegiwania się na słońcu, zwiedzania i wyśmienitej zabawy.

Majówkowy city break

Początek maja to zwykle świetna okazja do otwarcia sezonu grillowego, ale jeśli bliżej Ci do smakowania włoskich lub bałkańskich specjałów, czym prędzej obierz swój kierunek. W tym roku Święto Pracy wypada w środę (1 maja), a Święto Konstytucji w piątek (3 maja). Złóż wniosek o urlop w dniu 2 maja, by na 5 dni zapomnieć o pracy. To idealny termin na wiosenny city break. A jeśli chcesz przedłużyć sobie majówkową radość, weź wolne także w poniedziałek i wtorek, 29-30 kwietnia. Zapewnisz sobie aż 9 dni laby!

Nie zapomnij przywieźć z podróży wyjątkowych pamiątek. Zdjęcia to Twój pewniak w kontekście pięknych wspomnień. Zachowaj je na dłużej, przygotowując po powrocie unikalny projekt fotoksiążki. Spersonalizowana fotorelacja będzie niezapomnianą pamiątką dla całej rodziny lub przyjaciół.

Boże Ciało i Dzień Wojska Polskiego

Emocje po majówce jeszcze nie opadną, a na horyzoncie pojawia się kolejna okazja na krótki urlop. W tym roku Boże Ciało wypada w czwartek, 30 maja. Jeśli weźmiesz wolny piątek (31 maja), zagwarantujesz sobie 4-dniowy odpoczynek. Zdecydowanie warto, szczególnie jeśli masz dzieci. Zaserwuj im moc atrakcji z okazji Dnia Dziecka i wspólnie bawcie się aż przez 4 dni! Zdjęcia z tej niezapomnianej przygody wywołaj na uwolnijkolory.pl, by zatrzymać cenne i radosne wspomnienia.

Następna szansa na relaks trafi się dopiero w sierpniu. Tym razem będziemy obchodzić Dzień Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia, czwartek). Jeśli i tym razem postanowisz wziąć wolny piątek (16 sierpnia), ponownie stworzysz sobie okazję na 4-dniową przerwę od pracy.

Listopadowe święta

Dzień Zmarłych wypada w piątek (1 listopada), natomiast Dzień Niepodległości w poniedziałek (11 listopada). To aż dwie 3-dniowe okazje do tego, by wziąć głębszy oddech od zawodowych obowiązków. Chcesz zaszaleć? Weź 5 dni wolnego, od 4 do 8 listopada, by zyskać aż 11 dni urlopu. W tym czasie zdążysz zwiedzić nawet Zjednoczone Emiraty Arabskie! Przyznaj, że to całkiem niezła perspektywa w kontekście listopadowego chłodu, z jakim zmagamy się w Polsce.

Boże Narodzenie

Tegoroczne święta wypadają w środku tygodnia, 25-26 grudnia (środa-czwartek). Wystarczy wziąć 3 dni wolnego (23, 24 i 27 grudnia), by zapomnieć o pracy aż na 9 dni. Możesz przedłużyć sobie przyjemność, biorąc urlop w dniach 30-31 grudnia. W ten sposób zyskasz 11 dni odpoczynku, by z przytupem i w pełni sił powitać Nowy Rok!

Kalendarz na 2024 rok jest wyjątkowo łaskawy. Mądrze zaplanuj wolne dni, by korzystać z niepowtarzalnych okazji na ekscytujące podróże i zasłużony odpoczynek.

Artykuł sponsorowany

Sprawdź także

Zachód słońca na wybrzeżu Morza Bałtyckiego,plaża w Dźwirzynie,Polska.

Styczniowe odprężenie w SPA nad morzem

Czas odpoczynku jest ważny nie tylko w okresie wakacyjnym. W ciągu roku możemy odczuwać przemęczenie …