Rolety rzymskie
Przez wzgląd na swoją dekoracyjną, atrakcyjną wizualnie formę, okazują się świetną ozdobą okienną. | fot.: fotolia.com, 181690525 | autor: kange_one

Zastosowanie rolet rzymskich w Twoim mieszkaniu

Bardzo wiele osób decyduje się na zakup rolet okiennych do mieszkania. Wieszane są one w pomieszczeniach użytkowych, ponieważ w ten sposób można zneutralizować działanie zbyt mocnych promieni słonecznych (zwłaszcza latem), przedostające się do wnętrza i podnoszące w nim temperaturę.

Brak rolet odbija się też na wydajności pracy, jaką wykonujemy w miejscu mocno nasłonecznionym. Ich rodzajów jest bardzo wiele. Szczególnie lubiane w mieszkaniach okazują się lekkie rolety rzymskie, które tworzą jednocześnie subtelną ozdobę każdej aranżacji.

Czym są rolety typu rzymskiego?

Na samym początku warto się zorientować, co kryje się pod pojęciem „rolety rzymskie”. Chodzi tutaj o pewnego rodzaju formę zasłon podnoszonych i opuszczanych za pomocą odpowiedniego mechanizmu. Zarządza się nim przy użyciu sznurka, specjalnego koralika lub wbudowanego silnika. Dół tego rodzaju rolety obciąża się (obciążnik wkłada się w tunel, utworzony z tkaniny), dzięki czemu układa się prosto i równomiernie podnosi.

Jakie są ich zalety?

Z jednej strony, przez wzgląd na swoją dekoracyjną, atrakcyjną wizualnie formę, okazują się świetną ozdobą okienną. Jednocześnie chronią zarówno przed zbyt silnym słońcem, jak i przed natarczywym wzrokiem przechodniów czy sąsiadów. Można wyróżnić rolety z fiszbinami bądź bez fiszbin, z tymże te pierwsze cieszą się większą popularnością. Co ważne, rolety rzymskie występują pod naprawdę wieloma postaciami, dlatego świetnie wpisują się w rozmaite style dekoracyjne. Ci, którzy chcą, mogą wybrać tkaniny wzorzyste, dla tych stawiających na zachowawczość, pozostają natomiast te gładkie. Ponadto, ogromnym plusem rolet rzymskich jest ich łatwość obsługi – w dowolnej chwili można je podnieść na żądaną wysokość, a tkanina nie zagina się.

Gdzie najczęściej można spotkać rolety rzymskie?

Rolety rzymskie bardzo często wybiera się do salonu. Przydają się one zwłaszcza w szczególnie słoneczne dni. Można wtedy postawić na tkaninę choć do pewnego stopnia przezroczystą, by mogła przepuszczać część promieni słonecznych, a zarazem chronić zarówno przed ich nadmiarem oraz zapewniać odrobinę prywatności. Rolety tego typu można też często spotkać w kuchni. To właśnie tam świetnie odnajduje się ich delikatny charakter. Można też skorzystać z opcji rolet rzymskich na wymiar wszędzie tam, gdzie standardowe opcje zawodzą. Wtedy bez problemu dopasowujesz nie tylko ich kolor, wzór czy styl, ale i sam rozmiar.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

drzwi wewnętrzne

Jak dopasować drzwi wewnętrzne do stylu mieszkania?

Wybierając drzwi wewnętrzne, warto się zastanowić, w jakim stylu będzie urządzone wnętrze mieszkania. Klasyczne, nowoczesne, …