perfumy sense dubai
Perfumy arabskie są nieoczywiste, mają bogaty, złożony profil zapachowy, w którym pierwsze skrzypce grają określone nuty – drzewne, balsamiczne, kwiatowe | fot.: materiał partnera

Elegancki zapach Bliskiego Wschodu: jakie nuty skrywają perfumy arabskie?

Bliski Wschód pachnie baśnią, tajemnicą i przepychem. Właśnie takie wonie kryją się we flakonach z najlepszymi perfumami inspirowanymi zapachami znad Zatoki Arabskiej. Tradycyjne wonności z tamtego rejonu są cenione przez znawców perfum i osoby, dla których liczy się jakość składników, unikalność, trwałość wonności. Jakie akordy zapachowe są charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu? I jakie składniki wykorzystuje się do produkcji perfum arabskich? Wyjaśniamy!

Nuty drzewne i żywiczne

To właśnie te składniki są znakiem rozpoznawczym perfum z Bliskiego Wschodu. Zapachy te to:

  • oud – woń ta powstaje z drzew z rodzaju Aguillaria. Musi ono najpierw zostać zaatakowane przez grzyby – wtedy roślina zaczyna bronić się i wytwarza wonną żywicę. Jest ona poddawana ekstrakcji, na skutek której zmienia się w intensywnie pachnący olejek eteryczny.

Woń oudu jest niejednoznaczna. Można wyczuć w niej nuty miodu i gorzkiej mięty, jednak dominują w niej akordy dymno-kadzidlane;

  • styraks – zapach ten pochodzi z żywicy pozyskiwanej z ambrowca. Jest to charakterystyczna, słodka, pudrowo-balsamiczna woń, w której na pierwszy plan wysuwają się akordy owoców, kwiatów, czerwonego wina;
  • olibanum – to żywica z drzew Boswellia. Ma ona kadzidlany, odrobinę cytrusowy zapach;
  • drewno sandałowe – pozyskuje się z niego pięknie pachnący olejek. Wyróżnia go balsamiczna, słodka, kremowa woń.

Nuty kwiatowe – cały ogród ukryty we flakonie perfum

Perfumy arabskie pachną również rajskim ogrodem. Piżmo, oud, drewno sandałowe tworzą charakterystyczne, urzekające kompozycje m.in. z jaśminem, kwiatem pomarańczy, różą, irysem, geranium, konwalią. To lekkie, świeże, nieco słodkie, a niekiedy delikatnie cytrusowe nuty zapachowe. 

We flakonach z perfumami inspirowanymi Zatoką Arabską, pochodzącymi z tamtych rejonów, prosto z Dubaju, można wyczuć zapach najdroższych kwiatowych olejków eterycznych. Należą do nich m.in. ekstrakty ze szlachetnej:

  • róży damasceńskiej – rośnie ona w rejonach basenu Morza Śródziemnego, w Bułgarii. Jest to skrzyżowanie róży francuskiej z piżmową. Pozyskiwany z niej olejek ma słodki, kwiatowy zapach i zawrotną cenę. Aby wyprodukować 1 l tego popularnego surowca perfumiarskiego, należy zużyć nawet 5 ton płatków róż. Mimo wysokiej ceny jest on niezmiennie, od stuleci wykorzystywany do produkcji perfum – ze względu na intensywny, trwały, uwodzicielski aromat;
  • róży Taif – to naturalne bogactwo gór wznoszących się wokół Rijadu. Róże te rosną tylko w tym jednym miejscu na świecie, dlatego pozyskiwany z nich wyjątkowo pachnący olejek eteryczny kosztuje fortunę.

Mocne nuty bazy

Perfumy arabskie to mieszanka wyjątkowo intensywnych, oryginalnych, zapadających w pamięć i trwałych zapachów. Nuty kwiatowe, drzewne, balsamiczne tworzą zmysłowe kompozycje m.in. z:

  • ambrą – jest to wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota. Ze względu na ochronę tych zwierząt dziś zapach ten zastępują równie pięknie pachnące, trwałe zamienniki syntetyczne lub roślinne – np. ekstrakty z pozyskiwane z nasion hibiskusa lub z żywicy labdanum.
  • piżmem – to zapach pozyskiwany z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca – woń ta stanowi wabik na samice tego gatunku. Obecnie piżmową woń produkuje się również w laboratorium – ze względu na ochronę zwierząt.

Perfumy arabskie są nieoczywiste, mają bogaty, złożony profil zapachowy, w którym pierwsze skrzypce grają określone nuty – drzewne, balsamiczne, kwiatowe. Flakony z takimi wyszukanymi kompozycjami znajdziesz m.in. w Sense Dubai. Odkryjesz tam niszowe, nieco egzotyczne i mocno inspirowane Zatoką Arabską perfumy.

Materiał partnera

Sprawdź także

Bruno Banani perfumy

Jak wybrać gustowny prezent dla kobiety?

Poszukiwanie idealnego prezentu dla kobiety to spore wyzwanie. Na urodziny, Święta, Dzień Kobiet, czy też …