perfumy sense dubai
Perfumy arabskie są nieoczywiste, mają bogaty, złożony profil zapachowy, w którym pierwsze skrzypce grają określone nuty – drzewne, balsamiczne, kwiatowe | fot.: materiał partnera

Elegancki zapach Bliskiego Wschodu: jakie nuty skrywają perfumy arabskie?

Bliski Wschód pachnie baśnią, tajemnicą i przepychem. Właśnie takie wonie kryją się we flakonach z najlepszymi perfumami inspirowanymi zapachami znad Zatoki Arabskiej. Tradycyjne wonności z tamtego rejonu są cenione przez znawców perfum i osoby, dla których liczy się jakość składników, unikalność, trwałość wonności. Jakie akordy zapachowe są charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu? I jakie składniki wykorzystuje się do produkcji perfum arabskich? Wyjaśniamy!

Nuty drzewne i żywiczne

To właśnie te składniki są znakiem rozpoznawczym perfum z Bliskiego Wschodu. Zapachy te to:

  • oud – woń ta powstaje z drzew z rodzaju Aguillaria. Musi ono najpierw zostać zaatakowane przez grzyby – wtedy roślina zaczyna bronić się i wytwarza wonną żywicę. Jest ona poddawana ekstrakcji, na skutek której zmienia się w intensywnie pachnący olejek eteryczny.

Woń oudu jest niejednoznaczna. Można wyczuć w niej nuty miodu i gorzkiej mięty, jednak dominują w niej akordy dymno-kadzidlane;

  • styraks – zapach ten pochodzi z żywicy pozyskiwanej z ambrowca. Jest to charakterystyczna, słodka, pudrowo-balsamiczna woń, w której na pierwszy plan wysuwają się akordy owoców, kwiatów, czerwonego wina;
  • olibanum – to żywica z drzew Boswellia. Ma ona kadzidlany, odrobinę cytrusowy zapach;
  • drewno sandałowe – pozyskuje się z niego pięknie pachnący olejek. Wyróżnia go balsamiczna, słodka, kremowa woń.

Nuty kwiatowe – cały ogród ukryty we flakonie perfum

Perfumy arabskie pachną również rajskim ogrodem. Piżmo, oud, drewno sandałowe tworzą charakterystyczne, urzekające kompozycje m.in. z jaśminem, kwiatem pomarańczy, różą, irysem, geranium, konwalią. To lekkie, świeże, nieco słodkie, a niekiedy delikatnie cytrusowe nuty zapachowe. 

We flakonach z perfumami inspirowanymi Zatoką Arabską, pochodzącymi z tamtych rejonów, prosto z Dubaju, można wyczuć zapach najdroższych kwiatowych olejków eterycznych. Należą do nich m.in. ekstrakty ze szlachetnej:

  • róży damasceńskiej – rośnie ona w rejonach basenu Morza Śródziemnego, w Bułgarii. Jest to skrzyżowanie róży francuskiej z piżmową. Pozyskiwany z niej olejek ma słodki, kwiatowy zapach i zawrotną cenę. Aby wyprodukować 1 l tego popularnego surowca perfumiarskiego, należy zużyć nawet 5 ton płatków róż. Mimo wysokiej ceny jest on niezmiennie, od stuleci wykorzystywany do produkcji perfum – ze względu na intensywny, trwały, uwodzicielski aromat;
  • róży Taif – to naturalne bogactwo gór wznoszących się wokół Rijadu. Róże te rosną tylko w tym jednym miejscu na świecie, dlatego pozyskiwany z nich wyjątkowo pachnący olejek eteryczny kosztuje fortunę.

Mocne nuty bazy

Perfumy arabskie to mieszanka wyjątkowo intensywnych, oryginalnych, zapadających w pamięć i trwałych zapachów. Nuty kwiatowe, drzewne, balsamiczne tworzą zmysłowe kompozycje m.in. z:

  • ambrą – jest to wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota. Ze względu na ochronę tych zwierząt dziś zapach ten zastępują równie pięknie pachnące, trwałe zamienniki syntetyczne lub roślinne – np. ekstrakty z pozyskiwane z nasion hibiskusa lub z żywicy labdanum.
  • piżmem – to zapach pozyskiwany z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca – woń ta stanowi wabik na samice tego gatunku. Obecnie piżmową woń produkuje się również w laboratorium – ze względu na ochronę zwierząt.

Perfumy arabskie są nieoczywiste, mają bogaty, złożony profil zapachowy, w którym pierwsze skrzypce grają określone nuty – drzewne, balsamiczne, kwiatowe. Flakony z takimi wyszukanymi kompozycjami znajdziesz m.in. w Sense Dubai. Odkryjesz tam niszowe, nieco egzotyczne i mocno inspirowane Zatoką Arabską perfumy.

Materiał partnera

Sprawdź także

ekskluzywne perfumy

I perfumy opinia — sklep internetowy notino, oryginalne perfumy

Ta recenzja opowie o tym, co Notino oferuje na swojej stronie internetowej i dlaczego warto …