triathlon pływanie widok z drona
Imprezy triathlonowe w Polsce mają bardzo szeroką reprezentację | fot.: stock.adobe.com

Najciekawsze zawody triathlonowe w Polsce i na świecie

Rosnące zainteresowanie sportem i poszukiwanie coraz poważniejszych wyzwań przekłada się bezpośrednio na zwiększoną popularność zawodów triathlonowych. Połączenie biegania, jazdy na rowerze i pływania to wyzwanie dla najwytrwalszych. Gdzie znaleźć najważniejsze zawody oraz kiedy można spotkać się z innymi triathlonistami? 

Zawody w Polsce 

Imprezy triathlonowe w Polsce mają bardzo szeroką reprezentację. Najważniejszą imprezą w kraju był kiedyś turniej w Kędzierzynie-Koźlu, który miał rangę Pucharu Europy. Obecnie najpopularniejszą imprezą jest Ironman 5150 Warsaw, który opiera się na znanej i cenionej licencji World Triathlon Corporation. Wiąże się z całkiem dużymi opłatami na poziomie nawet 100 euro, ale z pewnością warto wybrać się na niego choć raz w życiu. Zawody zaczynają się w wodach Zalewu Zagrzyńskiego. Stąd już prosta droga rowerem do Warszawy, a sam bieg odbywa się już w centrum miasta. 

Na miano kultowego triatlonu zasługuje zdecydowanie Susz Triathlon (na Warmii i Mazurach). To najstarsze wciąż systematycznie organizowane zawody triathlonowe w Polsce, które w tym roku odbyły się po raz 30. Poza ciekawą trasą zawody wyróżnia przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera i niesamowity doping kibiców.

Ciekawym pomysłem na pobicie rekordu życiowego jest udział w Garmin Iron Triathlonie. Te elbląskie zawody cechują się tym, że praktycznie cała trasa pływacka biegnie z prądem rzeki. Pobijaniu rekordów sprzyja się też płaska trasa rowerowa oraz biegowa. Zdecydowanie trudniejsza jest trasa Ironmana 70.3 w Gdyni. Całość rozpoczyna się w wodach Zatoki Gdańskiej, etap kolarski przebiega wzdłuż Kaszub, z kolei finisz zlokalizowany jest w okolicach plaży miejskiej. 

triathlon bieganie
Połączenie biegania, jazdy na rowerze i pływania to wyzwanie dla najwytrwalszych | fot.: stock.adobe.com

Zawody w Europie 

Wielkie wrażenie robią coroczne zawody w okolicy norweskiego miasta Eidfjord. Norseman rozpoczyna się bowiem na płynącym promie w okolicach malowniczych fiordów. Trasa kolarska biegnie po górskich terenach, a meta znajduje się na wysokości 1880 metrów n.p.m. Zawody wymagają więc całkiem sporych umiejętności wytrzymałościowych.

Jeszcze trudniejsze zawody odbywają się w Szkocji, gdzie na imprezie Celtman trzeba przejechać na rowerze ponad 200 kilometrów. Wysiłek wynagradzają niespotykane górskie krajobrazy, choć najczęściej w deszczowych warunkach. Śnieg spotkamy za to na zawodach Swissman, które odbywają się w szwajcarskich Alpach. Niektóre odcinki trasy kolarskiej znajdują się na wysokości 2400 metrów n.p.m. 

triathlon zawody
W przypadku zarówno biegania, jak i jazdy na rowerze liczą się przede wszystkim szybkość i wytrzymałość | fot.: stock.adobe.com

Zawody w Stanach Zjednoczonych 

W Polsce niemal każdy sympatyk tej dyscypliny kojarzy słynne kalifornijskie zawody Western States Endurance Run. To właśnie tutaj największy sukces życiowy odniósł legendarny Jerzy Górski, o którym w 2017 opowiadał film „Najlepszy„. To jedna z najtrudniejszych tras na świecie, która liczy 7,6 kilometra pływania, 360 kilometrów jazdy na rowerze oraz 84 kilometry biegu. Polak, który zajął w 1990 roku pierwsze miejsce, potrzebował na pokonanie trasy niewiele ponad 24 godziny. 

Słynne zawody odbywają się tez w stanie Georgia, a konkretnie w Atlancie. Impreza Atlanta Triathlon Club jest w tym roku wyjątkowa, bo odbędą się tu przy okazji Mistrzostwa Świata. Byłe miasto olimpijskie zamyka w tym okresie swoje najważniejsze ulice, żeby ugościć triathlonistów z całego świata.

triathlon
Ten sport, bez względu na odległość, którą trzeba pokonać, jest jedną z najbardziej wymagających istniejących dyscyplin | fot.: stock.adobe.com

MMI

Sprawdź także

Triathlon pływanie

Triathlon – wyzwanie dla prawdziwych twardzieli

Od 1974 roku, kiedy to odbył się pierwszy triathlon, zainteresowanie udziałem w imprezach tego typu …