sport dyskopatia
Osoby borykające się z dyskopatią śmiało mogą uprawiać także nordic walking | fot.: stock.adobe.com

Jakie sporty przy dyskopatii?

Coraz więcej osób mierzy się z dyskopatią. To nic innego jak zwyrodnienie krążka międzykręgowego. Jak nietrudno się domyślić, schorzenie to dostarcza wielu dolegliwości bólowych, a nieleczone może prowadzić nawet do kalectwa. Rozsądnie byłoby zatem prowadzić uważny tryb życia. Należy dowiedzieć się, jakie sporty są wskazane osobom z dyskopatią, a którego rodzaju aktywności powinny one unikać. 

Spacery, nordic walking, pływanie 

Dyskopatia jest schorzeniem, które wymaga systematycznych ćwiczeń. Większość z nich początkowo musi być jednak wykonywana pod okiem fizjoterapeuty. Oprócz rehabilitacji, bardzo ważne jest to, aby nie prowadzić siedzącego trybu życia. Doskonałym pomysłem będą więc systematyczne spacery. Jeżeli warunki atmosferyczne pozwalają, najlepiej byłoby pokusić się o przechadzki na świeżym powietrzu. Dzięki temu, dotlenimy swój organizm i usprawnimy krążenie krwi. Jest to bardzo istotne dla prawidłowej pracy narządów wewnętrznych.

Osoby borykające się z dyskopatią śmiało mogą uprawiać także nordic walking. Sport ten jest wskazany także dla osób borykających się ze schorzeniami układu krążenia. Ulgę w bólach spowodowanych dyskopatią może przynieść nam również pływanie. Należy jednak starać się pływać stylem grzbietowym, oczywiście w miarę możliwości. W przypadku dyskopatii pomocne mogą okazać się również niektóre asany jogi. Jak nietrudno się jednak domyślić, nie wszystkie z nich będą godne polecenia. Jeśli lubimy jogę, najlepiej byłoby udać się do fizjoterapeuty, który wskaże nam bezpieczne pozycje jogi. Wspomoże nas również w kwestii tego, których pozycji trzeba w przypadku dyskopatii unikać. Joga jest szczególnie korzystna dla tych osób, którym oprócz dyskopatii dokucza także nadmierne napięcie emocjonalne. Ten rodzaj aktywności pozwala bowiem wyciszyć się, uspokoić oraz pogłębić oddech. 

sporty zakazane przy dyskopatii
Niestety, nie wszystkie rodzaje aktywności fizycznej są wskazane dla osób cierpiących na dyskopatię | fot.: stock.adobe.com

Jakich sportów należy unikać przy dyskopatii?

Niestety, nie wszystkie rodzaje aktywności fizycznej są wskazane dla osób cierpiących na dyskopatię. Przede wszystkim, należy unikać sportów ekstremalnych. Wyczynowa jazda na rowerze zdecydowanie nie będzie więc najlepszym pomysłem. Podobnie rzecz ma się z podnoszeniem ciężarów. Raczej nie powinniśmy więc udawać się na siłownię w celu wykonywania skomplikowanych ćwiczeń z obciążeniem. Nietrudno wówczas o niebezpieczną w skutkach kontuzję. Jeśli borykamy się z dyskopatią, rozsądnie byłoby również zrezygnować z intensywnego rozciągania. Nie wszystkie pozycje jogi i pilatesu będą również wskazane. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy możemy uprawiać jakiś konkretny sport, skorzystajmy z porady lekarza lub fizjoterapeuty. W przeciwnym bowiem razie, narażamy się na niemałe niebezpieczeństwo. Z dyskopatią nie ma żartów. Jeśli wykonamy jakieś ćwiczenie w sposób niewłaściwy, możemy poczuć ból. Wówczas jak najszybciej powinniśmy zaprzestać wykonywania konkretnej aktywności. 

O czym jeszcze warto pamiętać? 

Każdy, kto cierpi na dyskopatię, musi zdawać sobie sprawę z faktu, iż żaden rodzaj aktywności fizycznej nie zastąpi specjalistycznych ćwiczeń. Te powinny być wykonywane każdego dnia przez określoną ilość czasu. Czas trwania ćwiczeń zależy oczywiście od konkretnego przypadku. W doborze ćwiczeń bardzo pomocny będzie kontakt z lekarzem ortopedą oraz z fizjoterapeutą. Bardzo istotne jest także poddawanie się zaleconym przez specjalistów zabiegom. Dyskopatia to schorzenie, które może mieć okresy zaostrzeń i remisji. Jeżeli doświadczamy intensywnych dolegliwości bólowych, powinniśmy ćwiczyć z rozwagą. Lepiej nie decydować się wówczas na jakieś długotrwałe formy aktywności fizycznych. W przeciwnym bowiem razie, ryzyko groźnej w skutkach kontuzji wzrasta. 

Osoby borykające się z dyskopatią muszą uważać na pewne rodzaje aktywności fizycznej. Nie oznacza to jednak, że nie można uprawiać żadnych sportów. Wśród tych godnych polecenia wymienić należy pływanie, spacery, jogę czy nordic walking. Każdy powinien jednak zwracać uwagę na to, jak się czuje podczas konkretnych ćwiczeń. Aktywność musi być bowiem dostosowana do indywidualnego przypadku. 

AUB

Sprawdź także

sezon na figi

Trwa sezon na figi

Sezon na figi to wyjątkowy czas dla wielu miłośników tego owocu. Figi, choć często kojarzone …