triathlon karaś
Robert Karaś podczas wyścigu pokonał ponad 1000 km w zaskakującym czasie 67 godzin 58 minut i 1 sekunda! | fot.: stock.adobe.com

Robert Karaś pobił rekord świata!

Robert Karaś wziął udział w wyczerpującym Ultra Triathlonie na dystansie pięciokrotnego Ironmana, który odbywał się w Meksyku. Co więcej, Polak wygrał zawody, a jego wynik pozwolił na pobicie rekordu świata! Robert Karaś podczas wyścigu pokonał ponad 1000 km w zaskakującym czasie 67 godzin 58 minut i 1 sekunda! Niewątpliwie zapisał się tym osiągnięciem w historii polskiego sportu i światowego triathlonu.

Czym jest dystans pięciokrotnego Ironmana?

Dystans pięciokrotnego Ironmana to ultra rozszerzona wersja klasycznego triathlonu. Mogą wziąć w niej udział jedynie najwytrwalsi zawodnicy. Uczestnicy podczas wyścigu muszą przepłynąć 19 kilometrów, przejechać kolejne 900 kilometrów na rowerze i na sam koniec przebiec ostatnie 211 kilometrów

Dystans pięciokrotnego Ironmana w Meksyku to inaczej zawody DecaUltriTri. W tych zawodach zawodnicy ten ogromny dystans muszą pokonać w trudnych warunkach klimatycznych i terenowych. Dla wielu uczestników jest to arcytrudne zadanie, ponieważ na co dzień nie trenują oni w takich warunkach. Do tego zawody odbywają się na wysokości 2 000 m n.p.m. Wysokość jeszcze bardziej utrudnia zawodnikom zadanie, ponieważ dochodzi wtedy w organizmie do obniżonego ciśnienia parcjalnego tlenu, z którym zawodnicy muszą sobie poradzić.

Start Karasia

Robert Karaś pokonywanie dystansu pięciokrotnego Ironmana rozpoczął w sobotę 18 września w meksykańskim mieście León. Oprócz niego do wyścigu stanęło jeszcze 6 zawodników. Karaś już przed wyścigiem mówił, że nie zależy mu na zwycięstwie, ale na jak najlepszym czasie ukończenia dystansu. Metę przekroczył w poniedziałek 20 września z czasem 67:58:01. Dzięki temu pobił rekord świata Niemca Richarda Junga, który uzyskał czas 72:39:42. Robert Karaś pobił więc rekord o 4 godziny i 41 minut!

Wrześniowe zawody na dystansie pięciokrotnego Ironmana były drugą próbą Karasia w takim wyścigu. Próbował on swoich sił w tym wyścigu także w czerwcu, ale podczas jazdy na rowerze wypadł z trasy i dość mocno się poturbował. Nie był więc w stanie ukończyć wyścigu.

Kim jest Robert Karaś?

Robert Karaś jest polskim triathlonistą. Urodził się 1989 roku w Elblągu. Rekord świata na dystansie pięciokrotnego Ironmana nie jest jego jedynym osiągnięciem. W 2017 roku został on mistrzem i rekordzistą świata na dystansie podwójnego Ironmana na zawodach organizowanych w Niemczech. Jego czas wyniósł 19 godzin 44 minuty i 42 sekundy. Rok później w Niemczech został mistrzem i rekordzistą świata na dystansie potrójnego Ironmana z czasem 30:48:57. W 2019 roku pobił swój własny rekord świata na dystansie podwójnego Ironmana z czasem 18:44:38. Poprawił się więc o nieco ponad godzinę. Oprócz tego Robert Karaś zdobywał wiele czołowych lokat na innych wyścigach Triathlonowych np. 1 miejsce na Cologne Triathlon Weekend w Kolonii oraz 1 miejsce na Ocean Lava Tri Santa Cruz na Teneryfie.

Robert Karaś prywatnie jest partnerem aktorki Agnieszki Włodarczyk. Doczekali się razem syna Milana. Partnerka sportowca zamieściła w sieci przejmujący wpis będący jednocześnie gratulacjami z powodu fantastycznego osiągnięcia.