ultra triathlon zwycięzcy
Swiss Ultra jest uznawany za najbardziej prestiżowe zawody typu „Ironman” | fot.: stock.adobe.com

Swiss Ultra 2022. Zwycięzcy 10-krotnego Ironmana

Swiss Ultra 2022 to od kilku tygodni główny temat wiadomości sportowych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niezwykła ranga wydarzenia i udział w zawodach reprezentantów Polski. Kto okazał się triumfatorem dziesięciokrotnego Ironmana?

Podium dla Polaka

Swiss Ultra jest uznawany za najbardziej prestiżowe zawody typu „Ironman”. Dotychczasowym rekordzistą był Niemiec Richard Jung, który rok wcześniej ukończył dystans z czasem 190 godzin, 17 minut i 16 sekund. Popularność Swiss Ultra 2022 była również związana z uczestnictwem w zawodach Roberta Karasia, czyli polskiego ultratriathlonisty, który będąc w 1/3 całej trasy uzyskał ogromną przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Karaś został jednak zmuszony do rezygnacji na początkowych etapach części biegowej ze względu na powikłania po przebytym kilka tygodni wcześniej zabiegu urologicznym. Oprócz Roberta Karasia w tegorocznym Swiss Ultra brało udział jeszcze dwóch biało-czerwonych. To właśnie jeden z nich, Adrian Kostera został brązowym medalistą edycji 2022. Polak pokonał dystans 38 kilometrów w wodzie, 1800 kilometrów na rowerze i 422 kilometrów biegu w czasie niewiele poniżej 190 godzin (189:55:20).

Belg zwycięzcą Swiss Ultra 2022

Zwycięzcą ultratriathlonu Swiss Ultra 2022 został Kenneth Vanthuyne. Belg ukończył cały dystans jako pierwszy, a zajęło mu to 182 godziny, 43 minuty i 43 sekundy. Zawodnik ten przy okazji pobił dotyczczasowy rekord trasy Richarda Junga o ponad 7 godzin i 30 minut. Zeszłoroczny zwycięzca tym razem zameldował się na mecie na drugim miejscu – Jung ukończył całą trasę z czasem 187 godzin, 49 minut i 24 sekundy. Warto zaznaczyć, że zarówno Niemiec, jak i Polak również pobili rekordowy wynik z zeszłego roku. W edycji 2021 czas ten gwarantowałby najwyższy stopień podium, jednak w tegorocznych rozgrywkach do wygrania wyścigu potrzeba było „wykręcenia” jeszcze lepszego rezultatu. Trzecim reprezentantem Polski, który zdecydował się na start w zawodach, jest Tomasz Lus. Obecnie urodzony w 1985 roku zawodnik zajmuje jedenaste miejsce, a do ukończenia trasy pozostało mu niewiele ponad 150 okrążeń części biegowej.

Zawody dla prawdziwych twardzieli

Ukończenie Swiss Ultra to niewyobrażalny wysiłek dla ludzkiego organizmu. Na start w zawodach w kategorii mężczyzn zdecydowało się zaledwie dwudziestu zawodników, natomiast ilość kobiecych triathlonistek na starcie wyniosła zaledwie cztery. Różnice pomiędzy wynikami poszczególnymi zawodnikami tylko z pozoru wydają się być ogromne – łączny dystans wynosi bowiem ponad 20000 kilometrów, przez co wartości  te  są stosunkowo niewielkie. Za pierwsze miejsce w zawodach Ultra Swiss 2022 Belg Kenneth Vanthuyne otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1000 euro, natomiast Richardowi Jungowi i Adrianowi Kosterze przypadnie odpowiednio 600 i 400 euro.

Popularność triathlonu w Polsce wzrasta każdego roku. Niektóre osoby uważają tę dyscyplinę sportu za królewską – bez podziału na kategorie. Klasyczne zawody triathlonowe stanowią ogromne wyzwanie dla ludzkiego ciała, dlatego dystans dziesięciokrotnie większy jest niewyobrażalnym wysiłkiem dla każdego zawodnika. Jedno jest pewne – w tegorocznych zawodach ironmanów Polska była godnie reprezentowana przez naszych trzech zawodników!