ironman kona
Mistrzostwa Świata w Triathlonie na Hawajach, które odbywają się w Kon na Big Island są najbardziej elitarne i ekskluzywne | By U.S. Navy photo by Chief Journalist Deborah Carson - This image was released by the United States Navy with the ID 051015-N-9419C-004 (next).This tag does not indicate the copyright status of the attached work. A normal copyright tag is still required. See Commons:Licensing.العربية ∙ বাংলা ∙ Deutsch ∙ Deutsch (Sie-Form) ∙ English ∙ español ∙ euskara ∙ فارسی ∙ français ∙ italiano ∙ 日本語 ∙ 한국어 ∙ македонски ∙ മലയാളം ∙ Plattdüütsch ∙ Nederlands ∙ polski ∙ پښتو ∙ português ∙ svenska ∙ Türkçe ∙ українська ∙ 简体中文 ∙ 繁體中文 ∙ +/−, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8218323

Ironaman – prestiżowe zawody na Hawajach

Hawaii Ironman odbywają się każdego roku w październiku w mieście Kona na Big Island. To najdłuższy triathlon w formacie XXL. Przez dwanaście miesięcy najwięksi pasjonaci potrójnego wysiłku rywalizują na całym świecie  w zawodach określanych mianem Ironman. Uplasowanie się w czołówce rankingu grup wiekowych profesjonalistów lub amatorów daje nadzieję na zdobycie zaproszenia na najbardziej prestiżowy i ekskluzywny triathlon.

Imprezy z serii Ironman mają określoną, i ograniczoną liczbę miejsc kwalifikacyjnych. Ponad 2 000 zawodników ma zaszczyt wziąć udział w zawodach na Hawajach. Kona to miejsce kultu dla najbardziej zapalonych triathlonistów z całego świata. Właśnie tam rozgrywają się najbardziej prestiżowe, najważniejsze i elitarne zawody triathlonowe – mowa o mistrzostwach świata Ironman na długim dystansie. W roku 2022 wydarzenie zostało podzielone na dwa dni.

Zawodowe kobiety ścigały się 6 października. Natomiast profesjonalni mężczyźni na linii startu stanęli 8 października, w sobotę. Z kolei amatorów podzielono na grupy wiekowe i tak w czwartek oprócz kobiet, do wyścigu stanęli również panowie w wieku 25-29 oraz +50.

Pozostali amatorzy ścigali się w sobotę. Wśród kobiet Pro zwycięstwo odniosła Chelsea Sodaro (USA) uzyskując czas 8:33:46. W kategorii Age Group dla kobiet zwyciężyła Polka – Magdalena Lenz, a Marcin Konieczny zdobył drugie miejsce w kategorii M50-54 Age Group. W sobotę natomiast wśród mężczyzn Pro zwycięstwo podniósł Gustav Iden (Norwegia) z czasem 7:40:24. Warto wspomnieć również o Robercie Wilkowieckim z Polski, który startując w kategorii Pro ukończył zawody z czasem 8:45:18.

Na całym świecie triathlon uprawia niemal 20 mln osób. Do najbardziej prestiżowych zawodów należą Half-Ironman oraz Ironman. Mistrzostwa Świata w Triathlonie na Hawajach, które odbywają się w Kon na Big Island są najbardziej elitarne i ekskluzywne. Początki zawodów triathlonowych w Polsce sięgają 1995 roku. Wówczas tę dyscyplinę uprawiało zaledwie 50 miłośników. Dziś natomiast, pasjonatów tego sportu jest około 10 000. Zawody triathlonowe są coraz bardziej popularne i liczba pasjonatów ciągle wzrasta. Według statystyk największym powodzeniem cieszą się zawody organizowane w Poznaniu, Gdyni i Sierakowie. 

MFA

Sprawdź także

Atakama, Chile nocne niebo

Miejsca na świecie idealne do obserwacji nocnego nieba

Nocne niebo pełne jest cudów, które czekają na odkrycie. Gwiazdy, planety, komety, Droga Mleczna – …