Kobieta w depresji
Depresja to poważne schorzenie, którego nie można bagatelizować. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Depresja czy chandra – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Depresja to uczucie przygnębienia, zmęczenia czy wzmożonej senności, które nie ustępuje w ciągu kilku tygodni. Kiedy konieczna jest specjalistyczna konsultacja?

Granica między chandrą a depresją jest bardzo płynna. Depresja to poważne schorzenie, którego nie można bagatelizować, może bowiem negatywnie wpływać zarówno na stan psychiczny, jak i fizyczny człowieka. Niezwykle istotne jest tu szybkie i skuteczne reagowanie oraz konsultacja ze specjalistą za każdym razem, gdy pojawią się niepokojące objawy. Jak więc rozpoznać depresję i kiedy zgłosić się do specjalisty?

Jak odróżnić depresję od chandry?

Chandra to stan rozwijający się pod wpływem nadmiernego stresu, zmęczenia, schorzeń toczących się w organizmie czy pogarszającej się pogody. Związana jest z poczuciem apatii i przygnębienia, nie zakłóca jednak codziennego funkcjonowania i mija zazwyczaj samoistnie w ciągu kilku dni. Depresja natomiast to stan związany z długotrwałym obniżeniem nastroju. Oprócz zaburzeń psychicznych depresji towarzyszą również objawy cielesne, inaczej nazywane somatycznymi. Na skutek depresji człowiek niejednokrotnie zaniedbuje obowiązki domowe, higienę czy pracę. Choroba może mieć różny charakter, począwszy od permanentnego stanu melancholii, aż po ostre epizody depresyjne. Najpowszechniej występującymi objawami są: obniżony nastrój, niska samoocena, kłopoty z koncentracją i podejmowaniem decyzji, szybsze męczenie się, zaburzenia snu i łaknienia, a także nasilające się zawroty i bóle głowy. Warto dodać, że w przebiegu depresji u chorego mogą pojawić się również: głębokie poczucie winy oraz myśli o śmierci i samobójstwie. Nasilone objawy, trwające ponad 2 tygodnie, powinny stanowić sygnał alarmowy. Należy wówczas szukać pomocy u specjalisty – najlepiej psychologa lub psychiatry. Więcej informacji na temat przyczyn, objawów i leczenia depresji znajdziesz na portalu www.hellozdrowie.pl

Depresja- podstawowe informacje

Szacuje się, że depresja dotyka około 10% populacji, a niedługo może stać się drugą po chorobach układu krążenia przyczyną zgonów. Depresja wyjątkowo mocno zakłóca codzienne funkcjonowanie. Chorej osobie stale towarzyszy uczucie bezradności i beznadziejności. W związku z tym funkcjonowanie i codzienne obowiązki mogą przerosnąć chorego. Depresja nie ma zazwyczaj jednoznacznej przyczyny i jest wynikiem połączenia czynników psychologicznych, genetycznych, społecznych oraz biologicznych. Sprzyjają jej stresujące wydarzenia, zła sytuacja materialna czy różnego rodzaju uzależnienia. Depresję powinno się leczyć w sposób kompleksowy, łącząc psychologię i farmakoterapię. Włączenie leków antydepresyjnych oraz psychoterapii najczęściej w postaci terapii poznawczo-behawioralnej, której zadaniem jest zwrócenie uwagi na analizowany problem i wykształcenie pozytywnych reakcji, w większości przypadków przynosi pozytywne efekty lecznicze. Jednak to czy depresja zostanie całkowicie wyeliminowana, jest indywidualną sprawą chorego.

Wielu pacjentów już po kilku tygodniach terapii odczuwa poprawę, innym zaś powrót do zdrowia zajmuje miesiące, a nawet lata. Nie można również zapominać o edukacji. Szerzenie wiedzy na temat przyczyn, objawów i leczenia tego schorzenia ułatwi choremu oraz jego najbliższym oswojenie się i walkę z chorobą.

Trzeba podkreślić, że depresji można, a nawet trzeba przeciwdziałać. Regularny i higieniczny tryb życia, połączony z właściwą dietą i aktywnością fizyczną, pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko rozwoju depresji. Warto dbać o odpoczynek, znaleźć interesujące hobby, wypracować skuteczną metodę radzenia sobie z problemami i podtrzymywać kontakty towarzyskie, dzięki czemu zachowanie zdrowia psychicznego i fizycznego stanie się znacznie prostsze.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

zaburzenia erekcji

Problem z erekcją

Niegdyś powszechnie sądzono, że problem z erekcją dotyczy tylko mężczyzn w podeszłym wieku. Obecnie coraz …