bikefitting
Bikefitting to nic innego jak dobór indywidualnych ustawień roweru, tak, aby w trakcie jazdy mieć prawidłową pozycję ciała | fot.: stock.adobe.com

Czym jest bikefitting i jakie korzyści płyną z takiej usługi?

Lubisz jeździć rowerem, ale po kilkunastu kilometrach bolą Cię plecy lub kolana? A może odczuwasz drętwienie palców u rąk, gdy przez dłuższy czas wspierasz się na kierownicy? Jeśli tak, to może to być znak, że Twój rower nie jest dobrze do Ciebie dopasowany. Na szczęście wcale nie musisz kupować nowego modelu jednośladu, bo z pomocą przychodzi bikefitting.

Bikefitting – co to takiego?

Bikefitting to nic innego jak dobór indywidualnych ustawień roweru, tak, aby w trakcie jazdy mieć prawidłową pozycję ciała. Dzięki temu nie odczujesz dyskomfortu na dłuższej czy bardziej wymagającej trasie. Odpowiednie dobranie różnych komponentów jednośladu i dopasowanie ich do Twojej anatomii i motoryki nie tylko sprawi, że jazda będzie wygodna i bardziej wydajna, ale też zminimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji, takich jak ból pleców, kolan, szyi czy nadgarstków. Bikefitting przeznaczony jest nie tylko dla zawodowych kolarzy, ale też dla wszystkich, którzy poważnie podchodzą do jazdy na rowerze i chcą z niej wycisnąć jak najwięcej.

Jak wygląda proces bikefittingu?

Profesjonalne dopasowanie roweru do konkretnej sylwetki łączy w sobie wiedzę z zakresu wielu dziedzin nauki, m.in. fizjoterapii, aerodynamiki i ergonomii i przeprowadzane jest przez wykwalifikowanych specjalistów. Cały proces bikefittingu trwa ok. 3-5 godzin i składa się z kilku etapów. Pierwszy to dokładny wywiad, podczas którego opowiesz o tym, jak długo jeździsz na rowerze, ile czasu na to poświęcasz i jaki jest Twój styl jazdy. Pytania będą dotyczyły również Twojego ciała w kontekście jazdy na rowerze, a więc przebytych kontuzji, obciążeń treningowych czy dolegliwości bólowych. Kolejny etap to dokładne badanie i pomiary statyczne i dynamiczne Ciebie jako rowerzysty. Tutaj zostanie sprawdzony kąt ugięcia nóg, tułowia i ramion, ułożenie dłoni na kierownicy, napięcie mięśni oraz wiele innych czynników. Przy pomocy najnowocześniejszych technologii, takich jak kamery czy systemy komputerowe specjalista przeanalizuje także ruch Twojego ciała w trakcie jazdy. Na podstawie wszystkich tych pomiarów powstanie szczegółowy raport, który określi m.in. wysokość siodełka w rowerze, długość mostka, szerokość kierownicy i inne parametry. Jednym słowem dowiesz się, jak powinien być skonfigurowany Twój sprzęt, abyś mógł przybrać na nim jak najlepszą i najwygodniejszą pozycję. 

bike fitting
Profesjonalne dopasowanie roweru do konkretnej sylwetki łączy w sobie wiedzę z zakresu wielu dziedzin nauki, m.in. fizjoterapii, aerodynamiki i ergonomii i przeprowadzane jest przez wykwalifikowanych specjalistów | fot.: stock.adobe.com

Gdzie można dopasować rower i ile to kosztuje?

Bikefitting jest usługą stosunkową nową, ale pomimo tego, że jej dostępność jest, póki co, ograniczona do większych miast to dobór indywidualnych parametrów roweru staje się coraz bardziej popularny. Niestety dopasowanie jednośladu pod siebie nie jest tanie. Ceny wahają się od 500 do 1500 zł w zależności od zakresu badań. Odpowiedź czy warto zależy od tego jak dużo jeździsz.

Jeśli na rower wybierasz się sporadycznie, a Twoje trasy to zaledwie krótkie wycieczki to prawdopodobnie bikefitting nie będzie Ci w ogóle potrzebny. Jeśli natomiast jeździsz sporo i często, lub planujesz udział w zawodach, to warto jak najlepiej skonfigurować swój rower, aby Twoje treningi czy wyprawy na dwóch kółkach były przyjemniejsze, bezpieczniejsze i przynosiły Ci radość, a nie ból i dyskomfort.

KGI

Sprawdź także

rower szytki

Szytki – co to takiego i jak się na tym jeździ?

Niewiele osób słyszało o szytce, natomiast określenie dętka jest znane powszechnie. W jednym i drugim …