psycholog dziecięcy
Wybór psychologa dla swojego dziecka warto zacząć od przejrzenia stron internetowych psychologów dziecięcych z okolicy | fot.: materiał partnera

Psycholog dziecięcy – jak dobrze wybrać?

Dziecko nie zawsze potrafi jasno i wyraźnie komunikować swoje potrzeby, nieszczególnie dobrze radzi sobie też z emocjami czy rozwiązywaniem problemów.

Psycholog jest w takiej sytuacji nieocenioną pomocą. Jego wsparcie zapewnia dziecku zrównoważony rozwój psychiczny, a rodzicom pozwala lepiej zrozumieć swoją pociechę i otoczyć ją właściwą opieką. Dlatego jeśli zauważymy u dziecka niepokojące objawy behawioralne, takie jak nadpobudliwość, lękliwość, zaburzenia snu, kłopoty z koncentracją czy skłonność do agresji, warto skonsultować to ze specjalistą i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednią terapię. Jak jednak wybrać dobrego psychologa? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców.

Co cechuje dobrego psychologa dziecięcego?

Psycholog dziecięcy Psyche-balans.pl to osoba posiadająca wykształcenie z zakresu poradnictwa psychologicznego, obszerną wiedzę na temat możliwości rozwojowych dzieci i młodzieży, znajomość szerokiego spektrum technik terapeutycznych oraz praktyczne umiejętności wychowawczo-dydaktyczne. Kompetencje są bardzo ważne – od nich zależy prawidłowa diagnoza i skuteczna terapia – ale liczy się też podejście do małego pacjenta. Psycholog dziecięcy powinien być przyjazny i otwarty, musi wzbudzać zaufanie i po prostu dać się lubić. Tylko ktoś taki będzie w stanie zdobyć przychylność dziecka i zachęcić go do rozmów, a z czasem zbudować z nim relację, która pozwoli na efektywną wspólną pracę nad danym problemem i jego ostateczne rozwiązanie.

Jak wybrać odpowiedniego psychologa dla swojego dziecka?

Wybór psychologa dla swojego dziecka warto zacząć od przejrzenia stron internetowych psychologów dziecięcych z okolicy. Na podstawie udostępnianych na takich stronach informacji możemy łatwo ocenić, czy mamy do czynienia z profesjonalistą i czy stosowane przez niego techniki pracy z dziećmi nam odpowiadają. Warto także zapoznać się z opiniami na temat wybranego specjalisty wystawionymi przez innych rodziców, którzy wcześniej korzystali z jego usług – je też można znaleźć w internecie. Ostatni etap to rozmowa próbna, czyli konsultacja wstępna, która pozwoli nam się przekonać, czy nasza pociecha polubi pana doktora i czy będzie się dobrze czuła w jego gabinecie. Jeśli tak, można zacząć terapię.

Materiał partnera

Sprawdź także

Zdradzamy, ale to nie musi oznaczać końca związku

Eksperci szacują, że w Polsce problem zdrady dotyka cztery na pięć małżeństw. Romans z inną osobą nie musi …