zaburzenia erekcji
Niezwykle częstym zjawiskiem towarzyszącym zaburzeniom erekcji jest depresja, jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych | fot.: Fotolia

Problem z erekcją

Niegdyś powszechnie sądzono, że problem z erekcją dotyczy tylko mężczyzn w podeszłym wieku. Obecnie coraz częściej mówi się jednak o tym, że zaburzenia wzwodu dotyczą mężczyzn w każdym wieku – nawet tych dopiero rozpoczynających współżycie seksualne. Dzieje się tak z wielu powodów. Większość tych problemów ma podłoże w psychice – w zaburzeniach na tle nerwowym, niskim poczuciu własnej wartości czy dużej ilości stresu w życiu. Jednak do dwóch najważniejszych przyczyn zaburzeń erekcji należą zaburzenia depresyjne oraz problemy w związku.

Depresja

Niezwykle częstym zjawiskiem towarzyszącym zaburzeniom erekcji jest depresja, jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Zapadają na nią zarówno osoby starsze, jak i młodsze, o wysokim statusie materialnym oraz te, które borykają się z problemami finansowymi. Tak naprawdę trudno jednoznacznie stwierdzić przyczyny jej powstawania. Ma na to wpływ genetyka, ale także predyspozycje psychiczne oraz sytuacja życiowa. W dobie wszechobecnych wyzwań i ciągłego pędu za karierą czy pieniędzmi, nikogo nie dziwi już fakt, że na tę chorobą zapada coraz więcej osób na wysokich stanowiskach.

Depresja, a seks

Depresja jest zaburzeniem o charakterze psychicznym, jednak może powodować także dolegliwości somatyczne. Do najczęstszych należą bóle głowy, kości, sztywność karku, często mogą występować problemy żołądkowe oraz jadłowstręt. Warto wspomnieć także o tym, że osoby chore na depresje odczuwają zmniejszony popęd seksualny albo w ogóle unikają zbliżeń intymnych. Ma to związek z obniżoną samooceną, ale także z lekami przeciwdepresyjnymi, których głównym skutkiem ubocznym jest zmniejszenie ochoty na podejmowanie współżycia seksualnego. Kobiety przyjmujące leki antydepresyjne skarżą się na suchość pochwy i trudności z osiągnięciem orgazmu. Natomiast mężczyźni często cierpią na zaburzenia erekcji, co niejednokrotnie w sposób oczywisty pogłębia ich złe samopoczucie.
Ważne jest to, aby depresja była leczona zarówno pod okiem psychiatry, jak i psychoterapeuty. Tylko dwupłaszczyznowe działanie takie jak farmakologia oraz psychoterapia mogą dać szansę na wyleczenie się i odzyskanie radości w życiu.

Problemy w związku

Szczerość i dobre relacje w związku są kluczowe dla dobrego samopoczucia każdego dorosłego człowieka. Świadomość, że jest przy nas ktoś, na kogo zawsze możemy liczyć, dodaje otuchy nawet w najtrudniejszych momentach życia. Zdarzają się jednak chwile, kiedy nawet w najlepszym związku dochodzi do spięć czy sprzeczek.

Jak to naprawić?

W takim momencie ważne jest to, aby partnerzy na bieżąco wyjaśniali sobie wszystkie problemy, które są powodami kłótni. Tłumienie w sobie emocji czy ukrywanie prawdziwych uczuć może destrukcyjne działać na relację dwojga ludzi. Nagromadzenie niewyjaśnionych spraw i długo skrywany żal, w końcu spowodują kryzys nawet w najlepszym związku.

Może to także odbić się negatywnie na pożyciu intymnym. Kobiety, które nie czują się pewnie i bezpiecznie w związku oraz mają żal do partnera, bardzo często unikają kontaktów seksualnych. Z kolei panowie mogą zaczynać zauważać u siebie zaburzenia erekcji. Wynika to najczęściej z utraty poczucia atrakcyjności w oczach partnerki oraz stresu związanego z przeżyciami dnia codziennego. Partnerzy, bez względu na staż swojego związku, powinni dbać o dobrą relację emocjonalną bez której nie jest możliwy satysfakcjonujący seks.

Zaburzenia erekcji to problem leżący często w psychice mężczyzny. Obniżone samopoczucie, kłopoty w związku czy przewlekły stres sprawiają, że problem ze wzwodem pojawia się nawet u młodych mężczyzn. Jeśli problem będzie się przedłużał warto skupić się na zlikwidowaniu źródeł stresu i wspólne, szczere omówienie nieporozumień w związku. W przypadku przeciągających się kłopotów należy zasięgnąć porady specjalisty.

MZA

Sprawdź także

mikrobiom a psychologia

Mikrobiom ludzki i jego wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne

Mikrobiom ludzki, czyli zbiór wszystkich mikroorganizmów żyjących w i na naszym ciele, w tym bakterii, …