zaburzenia erekcji
Niezwykle częstym zjawiskiem towarzyszącym zaburzeniom erekcji jest depresja, jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych | fot.: Fotolia

Problem z erekcją

Niegdyś powszechnie sądzono, że problem z erekcją dotyczy tylko mężczyzn w podeszłym wieku. Obecnie coraz częściej mówi się jednak o tym, że zaburzenia wzwodu dotyczą mężczyzn w każdym wieku – nawet tych dopiero rozpoczynających współżycie seksualne. Dzieje się tak z wielu powodów. Większość tych problemów ma podłoże w psychice – w zaburzeniach na tle nerwowym, niskim poczuciu własnej wartości czy dużej ilości stresu w życiu. Jednak do dwóch najważniejszych przyczyn zaburzeń erekcji należą zaburzenia depresyjne oraz problemy w związku.

Depresja

Niezwykle częstym zjawiskiem towarzyszącym zaburzeniom erekcji jest depresja, jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Zapadają na nią zarówno osoby starsze, jak i młodsze, o wysokim statusie materialnym oraz te, które borykają się z problemami finansowymi. Tak naprawdę trudno jednoznacznie stwierdzić przyczyny jej powstawania. Ma na to wpływ genetyka, ale także predyspozycje psychiczne oraz sytuacja życiowa. W dobie wszechobecnych wyzwań i ciągłego pędu za karierą czy pieniędzmi, nikogo nie dziwi już fakt, że na tę chorobą zapada coraz więcej osób na wysokich stanowiskach.

Depresja, a seks

Depresja jest zaburzeniem o charakterze psychicznym, jednak może powodować także dolegliwości somatyczne. Do najczęstszych należą bóle głowy, kości, sztywność karku, często mogą występować problemy żołądkowe oraz jadłowstręt. Warto wspomnieć także o tym, że osoby chore na depresje odczuwają zmniejszony popęd seksualny albo w ogóle unikają zbliżeń intymnych. Ma to związek z obniżoną samooceną, ale także z lekami przeciwdepresyjnymi, których głównym skutkiem ubocznym jest zmniejszenie ochoty na podejmowanie współżycia seksualnego. Kobiety przyjmujące leki antydepresyjne skarżą się na suchość pochwy i trudności z osiągnięciem orgazmu. Natomiast mężczyźni często cierpią na zaburzenia erekcji, co niejednokrotnie w sposób oczywisty pogłębia ich złe samopoczucie.
Ważne jest to, aby depresja była leczona zarówno pod okiem psychiatry, jak i psychoterapeuty. Tylko dwupłaszczyznowe działanie takie jak farmakologia oraz psychoterapia mogą dać szansę na wyleczenie się i odzyskanie radości w życiu.

Problemy w związku

Szczerość i dobre relacje w związku są kluczowe dla dobrego samopoczucia każdego dorosłego człowieka. Świadomość, że jest przy nas ktoś, na kogo zawsze możemy liczyć, dodaje otuchy nawet w najtrudniejszych momentach życia. Zdarzają się jednak chwile, kiedy nawet w najlepszym związku dochodzi do spięć czy sprzeczek.

Jak to naprawić?

W takim momencie ważne jest to, aby partnerzy na bieżąco wyjaśniali sobie wszystkie problemy, które są powodami kłótni. Tłumienie w sobie emocji czy ukrywanie prawdziwych uczuć może destrukcyjne działać na relację dwojga ludzi. Nagromadzenie niewyjaśnionych spraw i długo skrywany żal, w końcu spowodują kryzys nawet w najlepszym związku.

Może to także odbić się negatywnie na pożyciu intymnym. Kobiety, które nie czują się pewnie i bezpiecznie w związku oraz mają żal do partnera, bardzo często unikają kontaktów seksualnych. Z kolei panowie mogą zaczynać zauważać u siebie zaburzenia erekcji. Wynika to najczęściej z utraty poczucia atrakcyjności w oczach partnerki oraz stresu związanego z przeżyciami dnia codziennego. Partnerzy, bez względu na staż swojego związku, powinni dbać o dobrą relację emocjonalną bez której nie jest możliwy satysfakcjonujący seks.

Zaburzenia erekcji to problem leżący często w psychice mężczyzny. Obniżone samopoczucie, kłopoty w związku czy przewlekły stres sprawiają, że problem ze wzwodem pojawia się nawet u młodych mężczyzn. Jeśli problem będzie się przedłużał warto skupić się na zlikwidowaniu źródeł stresu i wspólne, szczere omówienie nieporozumień w związku. W przypadku przeciągających się kłopotów należy zasięgnąć porady specjalisty.

MZA

Sprawdź także

para współuzależnienie

Czym jest współuzależnienie?

Rozwijające się lub trwające uzależnienie wpływa na funkcjonowanie całej rodziny lub relacji. Przewlekły, stres, brak …