Widok spod Światyni Wang w Karpaczu na Pogórze Kaczawskie, Pol
Warto wybrać się na pieszą wycieczkę Szlakiem Wygasłych Wulkanów, ciągnącym się przez około 90 kilometrów wśród malowniczych miejscowości i niezwykłych form skalnych | fot.: stock.adobe.com

Polska kraina wulkanów

Myśląc o wulkanach, najczęściej mamy w głowie obraz Fudżi górującego nad Tokio albo słynnej włoskiej Etny. Są majestatyczne, piękne, a przy tym budzą duży respekt. Słysząc zatem o polskich wulkanach, niejedna osoba pokręci z niedowierzaniem głową. Tymczasem nie ma się czemu dziwić, gdyż w Polsce naprawdę mamy wulkany – i to całkiem sporo! Nic nam jednak z ich strony nie grozi, gdyż już od setek tysięcy lat nie są aktywne.

Gdzie w Polsce można zobaczyć wulkany?

Jest takich miejsc kilka, jednak najbardziej znanym z nich jest tak zwana Kraina Wygasłych Wulkanów, która rozciąga się na terenie Pogórza i Gór Kaczawskich na Dolnym Śląsku. Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych geologicznie obszarów w Polsce, co świadczy o jego niezwykle bogatej przeszłości. Warto zaznaczyć, że tereny te były aktywne w różnych okresach, od ponad 500 milionów do 20 milionów lat temu, stąd olbrzymia mnogość form i pozostałości wulkanicznych. Choć tutejsze szczyty rzadko kiedy przekraczają wysokość 700 metrów nad poziomem morza, to ich stożkowate kształty momentalnie przywodzą na myśl najsłynniejsze wulkany świata. Poza samymi wzniesieniami nietrudno też natrafić na skały o nietypowych kształtach, gołoborza czy unikatowe odsłonięcia skalne. Każde z nich jest pamiątką po jednym z trzech okresów wulkanizmu na Pogórzu Kaczawskim.

Śląska Fudżijama

Ostrzyca Proboszczowska
Najsłynniejszym, a przy tym najwyższym i najlepiej zachowanym polskim wulkanem jest Ostrzyca | fot.: stock.adobe.com

Najsłynniejszym, a przy tym najwyższym i najlepiej zachowanym polskim wulkanem jest Ostrzyca, górująca nad miejscowością Proboszczów – stąd też często zwana jest Proboszczowicką. Ze względu na idealny stożkowaty kształt bardziej pasuje jej jednak miano Śląskiej Fudżijamy – rzeczywiście wygląda jak pomniejszona kilka razy kopia słynnego japońskiego wulkanu. Choć mierzy jedynie 500 metrów, mocno odróżnia się od otaczającego ją płaskiego terenu. Tym, co wyróżnia Ostrzycę, są znajdujące się na jej zboczach bazaltowe gołoborza oraz porastająca je niespotykana nigdzie indziej roślinność naskalna. Z tego też powodu w szczytowej partii wzniesienia utworzony został rezerwat przyrody, który chroni ten niezwykły element przyrody. Na sam szczyt Ostrzycy prowadzi za to specjalnie wyznaczony szlak dojściowy, dzięki czemu możliwe jest stamtąd podziwianie całej okolicy. Ze szczytu doskonale widoczne są Karkonosze, oddalone prawie o 50 kilometrów!

 Pogórze Kaczawskie
Poznajcie Pogórze Kaczawskie – Krainę Wygasłych Wulkanów! | fot.: stock.adobe.com

Ostrzyca nie jest oczywiście jedynym wulkanicznym wzniesieniem na tych terenach. Aby móc z bliska podziwiać je wszystkie, warto wybrać się na pieszą wycieczkę Szlakiem Wygasłych Wulkanów, ciągnącym się przez około 90 kilometrów wśród malowniczych miejscowości i niezwykłych form skalnych. Może to być wspaniała przygoda nie tylko dla miłośników pięknych krajobrazów, ale też dla osób zainteresowanych geologią. Na Pogórzu Kaczawskim bowiem wciąż odnajdywane są nowe miejsca występowania rzadkich skał i minerałów, a podobno kaczawskie agaty są jednymi z najpiękniejszych na całym świecie. Jeśli zaś dodać do tego możliwość zwiedzenia kilku średniowiecznych warowni, okazuje się że polska kraina wulkanów ma naprawdę wiele do zaoferowania!

AAN