Człowiek w depresji
W ramach Centrum Wsparcia udzielana jest całodobowa pomoc osobom znajdującym się w stanie kryzysu psychicznego poprzez telefon, czat i email. | fot.: Fotolia

Mam dość! Co dalej?

Czasami mamy poczucie, że dotarliśmy do ściany, a dalej nie ma już nic. Problemy nas przerastają, świat przytłacza. Na nic więcej nie mamy już sił, na żadną rozmowę, żaden uśmiech. I ten głos w naszej głowie, który krzyczy: MAM DOŚĆ!!! Czy jest dla nas szansa na nowy, lepszy dzień? Jak pomóc sobie lub bliskiej osobie podnieść się w trudnej sytuacji? Gdzie szukać pomocy?

Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego… co to takiego?

Od 1 grudnia 2017 r. Fundacja ITAKA uruchomiła Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. To miejsce, gdzie wszystkie potrzebujące osoby mogą zwrócić się po pomoc przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Miejsce w którym dyżurują psychologowie gotowi do rozmowy, zrozumienia i akceptacji.

Pomoc udzielana jest poprzez:

W Centrum nie można umówić się na osobiste spotkanie ze specjalistą, ale osoby szukające pomocy mogą otrzymać informacje na temat odpowiednich placówek specjalistycznych dostępnych w danym regionie kraju, które zapewniają bezpośrednią pomoc. Na stronie www.liniawsparcia.pl dostępna jest także aplikacja mobilna z bazą teleadresową instytucji pomocowych, która pomaga osobom poszukującym pomocy samodzielnie, uzyskać potrzebne im informacje w sposób szybszy i prostszy.

Centrum wsparcia
W wyznaczonych godzinach w Centrum pełnią dyżury także specjaliści: lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W wyznaczonych godzinach w Centrum pełnią dyżury także specjaliści: lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. Informacja na temat terminów dyżurów dostępna jest na stronie www.liniawsparcia.pl

Kto może zwrócić się o pomoc w Centrum Wsparcia?

Centrum jest dla wszystkich osób, które przerosła codzienność, dla osób, które czują, że nie radzą sobie ze swoim życiem, a być może czują, że coś jest nie tak, ale nie umieją zdefiniować stanu w jakim się znajdują. Być może bliska nam osoba ma depresję, albo wydaje nam się, że jest na skraju załamania nerwowego, a nie wiemy w jaki sposób jej pomóc lub przekonać do sięgnięcia po pomoc specjalisty. Psycholog dyżurujący w Centrum wysłucha i podpowie co robić w takiej sytuacji. Psychiatra nie zdiagnozuje osoby dzwoniącej, ale powie na co zwrócić uwagę i do jakiego specjalisty się zgłosić. Podpowiedzą jak reagować i jak nakłonić osobę w stanie kryzysu psychicznego do wizyty u specjalisty. Wskażą także miejsca w których można uzyskać odpowiednią pomoc.

Czym jest kryzys psychiczny ?

Kryzys psychiczny to moment, kiedy człowiek czuje, że nie radzi już sobie z problemami, że więcej już nie udźwignie. Powody mogą być bardzo różne, czasem może to być wiadomość o chorobie, problemy w pracy, szkole, przedłużający się stres, wypadek, rozwód lub śmierć bliskiej osoby. Przedłużanie się kryzysu psychicznego może prowadzić do depresji, w skrajnych przypadkach załamaniu nerwowemu towarzyszą myśli samobójcze. Człowiek nie jest w stanie „przygotować się na kryzys”, ponieważ najczęściej są to sytuacje nagłe i niespodziewane. A sytuacje nieprzewidywalne powodują, że zawodzą wszelkie dotychczas znane nam i sprawdzone sposoby walki z przeciwnościami. Musimy pamiętać o tym, że kryzy może przydarzyć się każdemu z nas. Ważne jest to czy i w jaki sposób z takiego kryzysu wyjdziemy, wówczas mamy szansę na to, że podniesiemy się z niego silniejsi.

Jak możemy pomóc osobie będącej w stanie kryzysu psychicznego?

Niekiedy może wystarczyć wsparcie najbliższych, ale czasem to za mało. W takiej sytuacji warto zwrócić się po pomoc i poradę do specjalistów. Niezwykle ważne jest, aby osoba przeżywająca kryzys nie została w tej sytuacji sama i nie była pozbawiona wsparcia najbliższych, życzliwych jej osób. Warto, aby bliscy osób przeżywających kryzys psychiczny zachowali czujność i w razie zaobserwowania niepokojących symptomów zapewnili bliskiej osobie odpowiednie wsparcie psychologiczne. Teraz jest także możliwość zwrócenia się po pomoc do specjalistów dyżurujących w Centrum Wsparcia o dowolnej porze dnia lub nocy.

Centrum wsparcia
Psychiatra nie zdiagnozuje osoby dzwoniącej, ale powie na co zwrócić uwagę i do jakiego specjalisty się zgłosić. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

CENTRUM WSPARCIA DLA OSÓB W STANIE KRYZYSU PSYCHICZNEGO

Fundacja ITAKA od 1 października 2017 r. realizuje na zlecenie Ministerstwa Zdrowia projekt finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 pn. „Centrum wsparcia”, którego celem jest prowadzenie działań na rzecz zapobiegania depresji, samobójstwom i innym zachowaniom autodestrukcyjnym. W ramach Centrum Wsparcia udzielana jest całodobowa pomoc osobom znajdującym się w stanie kryzysu psychicznego poprzez telefon, czat i email.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kobieta w depresji

Depresja czy chandra – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Depresja to uczucie przygnębienia, zmęczenia czy wzmożonej senności, które nie ustępuje w ciągu kilku tygodni. …