Jesteś na etapie tworzenia swojej strony internetowej, bloga lub sklepu? Jeżeli tak – wśród podejmowanych przez Ciebie działań musi znaleźć się wybór nie tylko domeny, ale i hostingu! Co warto wiedzieć na jego temat? Na czym w ogóle polega hosting www? O tym poniżej!
Przymierzasz się do stworzenia strony www? O tym nie możesz zapomnieć!
- Czym jest hosting stron www?
- Rodzaje hostingu stron www
- Czym się kierować podczas wyboru hostingu?
Przymierzasz się do stworzenia strony www? O tym nie możesz zapomnieć!
Każda strona www musi mieć m.in. wykupioną domenę. Jest to adres strony – po wpisaniu go w przeglądarkę będzie można oczekiwać, że oczom internauty ukaże się zawartość stworzonej strony. To jednak nie koniec. Równie istotne jest też odpowiedni cms wordpress. Kiedy już skupisz się na zawartości stron www musisz skupić się na tym, aby znaleźć także hosting czy to dla bz danych, poczty e mail czy innych plików potrzebnych do prawidłowego działania Twojej strony www. W dobrym tonie będzie także to, aby witryna posiadała certyfikat ssl – dzięki temu w znacznym stopniu zwiększy się bezpieczeństwo tego adresu.
Czym jest hosting stron www?
Hosting stanowi przykład usługi, która umożliwia internautom na zamieszczenie w specjalnie wydzielonym miejscu aplikacji, zawartości stron internetowych oraz innych treści. Przechowywanie tych treści na zewnętrznych serwerach pozwala zaoferować nielimitowany dostęp do witryny 24 h na dobę. Znalezienie odpowiedniego dostawcy hostingu jest niezbędne do tego, aby uruchomić swoją witrynę, bez względu na to, jaki przyjmie ona charakter – strony, sklepu czy jeszcze innej platformy. Na rynku znajdziesz z powodzeniem ogromny wybór dostawców hostingu, dzięki czemu każdy będzie w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią firmę, która dostarczy jej rozwiązanie szyte na miarę potrzeb. Warto wcześniej zaznajomić się z dostępnymi rodzajami hostingu, które oferują współczesne firmy.
Rodzaje hostingu stron www
Teraz, kiedy wiesz już, że do uruchomienia strony www czy sklepów internetowych potrzebny jest hosting – wówczas nie pozostaje Ci nic innego jak zapoznać się z oferowanymi rodzajami hostingu. Poniżej przedstawiamy bliższą charakterystykę czterech podstawowych rodzajów. Najczęściej spotykany jest hosting współdzielony. Na czym polega jego idea? Otóż wiele witryn ulega współdzieleniu na tym samym serwerze. Stanowi to przykład powszechnie praktykowanego rozwiązania z uwagi na jego wygodę oraz przystępność ekonomiczną nawet dla osób prywatnych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tworzeniem stron i szukają w tym zakresie oszczędności. Hosting vps stanowi przykład hostingu, w którym jeden serwer ulega podzieleniu na poszczególne serwery. W rezultacie każda osoba ma swój indywidualny dostęp do swojej części serwera. Bazują na tym rozwiązaniu duże firmy, które wymagają posiadania większej wydajności. Kolejny rodzaj to tzw. hosting chmury. Osoba korzystająca ma tutaj dostęp do serwerów w różnych lokalizacjach. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie w pełni bezpiecznego i niezawodnego środowiska hostingowego. Ostatni, czwarty rodzaj to hosting dedykowany polega on z kolei na tym, że serwer www jest w całości przypisywany konkretnemu użytkownikowi. To co prawda drogie rozwiązanie, jednak cechuje się przy tym wysokim stopniem wydajności.
Czym się kierować podczas wyboru hostingu?
Dostęp do logów serwera www oraz ftp, włączenie dostępu do strony przy zastosowaniu hasła, automatyczne tworzenie kopii zapasowej, wysokie standardy bezpieczeństwa – to wszystko stanowi zaledwie ułamek spraw, na które warto zwrócić bliższą uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego dostawcy hostingu. Każda firma może bowiem oferować np. inny czas, w którym są wykonywane kopie zapasowe zawartości strony. Kolejny aspekt dotyczy cen za oferowaną pojemność na serwerze.
Tani hosting nie zawsze jest najlepszym wyborem. Może bowiem się okazać, że atrakcyjna cenowo usługa dotyczy jedynie pierwszego roku współpracy, a każdy kolejny jest o wiele droższy. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie wyróżniki oferuje firma w celu zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku. Autoinstalator aplikacji – obsługiwane cms wordpress czy joomla – to wszystko stanowi dodatkowe uatrakcyjnienia w przypadku firm świadczących usługi hostingowe. W panelu klienta powinieneś mieć dostęp do klarownego przedstawienia wszystkich interesujących Cię informacji. Na serwerze ftp możesz przechowywać pliki w dowolnych formatach, traktując ewentualną nadmierną przestrzeń jako miejsce do ulokowania także tych plików, które nie są związane w żaden sposób ze stroną czy adresem sklepu internetowego. Dotyczy to także aplikacji internetowych.
Teraz, kiedy wiesz już co jest niezbędne do założenia strony internetowej od strony zaplecza technicznego – nie pozostaje Ci nic innego jak przystąpienie do poszukiwań odpowiedniej firmy, która spełni Twoje konkretne potrzeby. Porównuj oferty i przeanalizuj umowy, aby przed sfinalizowaniem transakcji mieć pewność, że dokonałeś słusznego wyboru!
Materiał partnera