hosting dla strony
Aby zrozumieć, który hosting jest odpowiedni dla Twojego projektu, musisz znać ich rodzaje i różnice między nimi | fot.: stock.adobe.com

Jak wybrać hosting dla bloga opartego o WordPress

Wraz z jego popularnością pojawia się wiele mitów na temat WordPressa. Być może słyszałeś, że każda strona WP potrzebuje potężnego hostingu, tuzina wtyczek buforujących i osobistego administratora na wyciągnięcie ręki. Wcale tak nie jest. Wymagania dotyczące hostingu są minimalne, a nawet darmowe plany są w porządku dla prostego bloga.

Rodzaje hostingu i ich różnice

Aby zrozumieć, który hosting jest odpowiedni dla Twojego projektu, musisz znać ich rodzaje i różnice między nimi. Jeśli nie jesteś w tym nowy, to pomiń ten rozdział i czytaj dalej.

Hosting jest domem dla Twojej witryny i powinien mieć wszystko, czego potrzebujesz. Możesz wynająć pokój w akademiku czy hosting o nazwie shared lub shared-hosting (hosting współdzielony), jednopokojowe mieszkanie czyli VPS / VDS lub duży dom jednorodzinny czyli serwer dedykowany.

VPS lub VDS

Serwer wirtualny, który działa na bazie serwera fizycznego. Zalety: dedykowane IP, niezależność od „sąsiadów”, ochrona przed atakami sieciowymi.

VPS jest odpowiedni dla średniej wielkości projektów 7-10 tys. unikalnych użytkowników w skali dziennej. Jest on poszukiwany przez webmasterów posiadających kilkadziesiąt lub kilkaset projektów, gdyż ilość stron/baz danych/użytkowników FTP ograniczona jest jedynie zasobami serwera.

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany lub dedykowany to fizyczny komputer umieszczony w centrum danych. Klient wynajmuje swoją moc i może zdalnie korzystać z zasobów systemu. Pełna kontrola, porównywalna z uprawnieniami super administratora na smartfonie z systemem Android.

Serwer dedykowany to najlepsza opcja dla wymagających zasobów internetowych: ruchliwego sklepu internetowego z dużym asortymentem, popularnego portalu informacyjnego z 30-50 tysiącami odwiedzin dziennie.

Wymagania hostingowe dla witryny WordPress

Minimalne wymagania hostingowe WordPress:

  • PHP 7.3+.
  • MySQL 5.6+.
  • Serwer Nginx lub Apache z modułem mod rewrite do generowania permalinków.
  • HTTPS.

Każdy rozsądny hosting ma wszystkie powyższe cechy i umożliwia zainstalowanie CMS od razu po złożeniu zamówienia poprzez specjalny moduł.

Najlepszy hosting dla witryny WordPress

Lista niestandardowych wymagań dla dostawcy hostingu jest dłuższa:

  • Wygodny i funkcjonalny panel: cPanel lub napisany samodzielnie przez hostingodawcę WP.
  • Elastyczne i niedrogie taryfy z możliwością dodawania/usuwania usług.
  • Responsywne wsparcie techniczne.
  • Dobry czas pracy to czas pracy serwera. Idealnie wskaźnik powinien wynosić 100%.
  • Wysoka wydajność – czas przetwarzania żądania.
  • Nieograniczony ruch – liczba odwiedzin strony.
  • Ciągła kopia zapasowa – codziennie lub co 2-3 dni. Możesz też przesłać dane do Dropboxa lub zapisać dane na Dysku Google.

Do listy kontrolnej można dodać pozytywne recenzje. Ten punkt jest godny uwagi, ale komentarze należy oceniać ostrożnie, mogą być wykonane na zamówienie.

Jaki hosting WordPress wybrać?

Jest wielu przyzwoitych hostingodawców zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru upewnij się, że:

  1. Firma jest dobrze znana w sieci i nie rozpoczęła swojej działalności „wczoraj”.
  2. Klienci reagują pozytywnie i polecają hosting (warto poczytać opinie o firmie).
  3. Wybrany plan hostingowy jest odpowiedni dla Twojego projektu – a zatem należy pamiętać także o własnych, indywidualnych preferencjach i wymaganiach.

Czasami dobrze jest zaopatrzyć się w konta na kilku hostingach, aby w razie trudności szybko zmienić „dom” i zminimalizować straty w ruchu. Główne kryteria wyboru, które należy wziąć pod uwagę to: czas pracy serwera, wydajność, elastyczność i wielkość bazy danych.

OLI

Sprawdź także

kreacja strony internetowej

Strona internetowa dla firmy – jak zacząć i dlaczego warto?

Strona internetowa jest dziś podstawą budowania biznesu. Właściwie zaprojektowana strona firmowa to potężne narzędzie, które …