męska i damska dłoń z czerwonymi iksami rozpad związku
Małżeństwo jest cudowną relacją, jednak aby mogło trwać latami, musi być budowane na wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu | fot.: materiał partnera

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce 2020

Związek pomiędzy dwojgiem ludzi wymaga wiele pracy. Z pozoru utrzymanie relacji wydaje się to rzeczą prostą. Niestety w rzeczywistości wiele małżeństw w pewnym momencie przestaje kontrolować relację, w wyniku czego dochodzi do rozpadu związku. Problemy pomiędzy małżonkami mogą przybierać różne formy. Przeczytaj i dowiedz się, jakie są najczęstsze powody rozwodów.

Niezgodność charakterów i poglądów

Podstawą związku jest wzajemne zrozumienie. Związki pomiędzy osobami o sprzecznych poglądach się zdarzają i często są one bardzo trwałe. Problem pojawia się jednak kiedy współmałżonkowie przestają starać się odnaleźć wspólny język. W sytuacji, kiedy konflikty poglądów oraz podejścia do życia stają się szczególnie uciążliwe, może pojawić się pozew o rozwód wytoczony przez jedną ze stron.

Szczególnie problematyczne okazują się sprzeczne poglądy polityczne. Osoby inaczej patrzące na podstawowe kwestie budujące nasze społeczeństwo wchodzą ze sobą na wojenną ścieżkę w wyniku czego, zamiast wzmacniać to, co ich ze sobą wiąże, zaczynają dostrzegać to, co ich dzieli.

Wszelkiego rodzaju nałogi

W Polsce niestety największy problem jest z alkoholizmem. To na podstawie tego nałogu często pojawiają się pozwy o rozwód. Nie ma tutaj żadnych zasad co to typów związku, spotkać to może zarówno osoby zamożniejsze, jak i te biedne. Oczywiście, nałóg jest chorobą i osobę uzależnioną powinno się wspierać w tej trudnej walce. Niestety jednak nie zawsze istnieje możliwość wyprowadzenia osoby z nałogu. W takich sytuacjach druga strona związku decyduje się walczyć o swoje szczęście, do czego ma całkowite prawo.

Jednak nie zawsze chodzi o alkohol, każdy nałóg może być uciążliwy dla współmałżonka. Do rozpadu związku może doprowadzić wszelkiego rodzaju nałóg, niezależnie czy jest to uzależnienie od papierosów, narkotyków, hazardu czy seksu.

Problemy na tle seksualnym

Problemy na tle seksualnym to bardzo szerokie stwierdzenie, zawiera się w nim niedochowanie wierności małżeńskiej, niedopasowanie seksualne oraz zaprzestanie pożycia seksualnego. Każdy  z tych problemów jest poważny. Wiele małżeństw przed podjęciem decyzji o rozwodzie podejmuje się różnego typu terapii u seksuologów, które mają na celu poprawę jakości pożycia lub wznowienie go.

Nieco inaczej wygląda kwestia z niedochowaniem wierności małżeńskiej, w tym wypadku zazwyczaj kończy się to pozwem rozwodowym. Ciężko jest odbudować utracone zaufanie, w niektórych sytuacjach partnerzy nie widza takiej możliwości lub nie dostrzegają nadziei dla takiego małżeństwa.

Inne spojrzenie na finanse

Pieniądze rządzą światem i niestety czasem są silniejsze niż miłość dwojga osób. Wiele związków rozpada się z powodów finansowych. Temat ten jest bardzo rozbudowany, czasami chodzi o nierównomierne rozłożenie presji finansowej, w innym przypadku dochodzi do szantaży na tle finansowym i uzależnienia jednego partnera od drugiego. W każdym z takich przypadków związek zaczyna bardziej przypominać prowadzenie działalności gospodarczej, partnerzy wzajemnie rozliczają się z każdego wydanego grosza i z zaangażowaniem godnym urzędu podatkowego doszukują się kwot, które jakimś trafem przepadły. W takich sytuacjach prędzej czy później małżeństwo kończy pozew o rozwód.

Małżeństwo jest cudowną relacją, jednak aby mogło trwać latami, musi być budowane na wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu. Wszelkie czynniki, które poddają w wątpliwość, jedną ze stron związku mogą powodować narastający niepokój, a w konsekwencji stać się początkiem końca tak długo i mozolnie budowanego związku.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

doradca finansowy

Czym zajmuje się doradca finansowy? 

Doradca finansowy w Białymstoku to specjalista, który zajmuje się pomaganiem klientom w zarządzaniu ich finansami. …