aquathlon
Zawody duathlonu i aquathlonu nie są tak popularne jak triathlonowe, ale można je spotkać niemal w całej Polsce | fot.: stock.adobe.com

Duathlon i aquathlon – co warto wiedzieć o tych dyscyplinach sportu?

Coraz więcej osób w Polsce uprawia sporty wytrzymałościowe. Nie dziwi więc popularność triathlonu, czyli połączenie biegania, pływania oraz jeżdżenia na rowerze. Nie wszystkim jednak odpowiadają wszystkie te trzy dyscypliny jednocześnie. Triathlon coraz częściej zaczął dzielić się na inne odmiany. Bez wątpienia należy do nich duathlon i aquathlon. Co warto wiedzieć o tych w miarę nowych dyscyplinach sportu? 

Duathlon 

Duathlon to specyficzna odmiana triathlonu, w którym zawodnicy wykluczają pływanie. Zamiast wchodzenia do wody występuje tu dodatkowy rodzaj biegu. Kolejność jest mniej więcej taka: dłuższy bieg – jazda na rowerze – krótszy bieg. Nie zawsze jest to jednak zasadą, a duathlon dzieli się na różne rodzaje. Bardzo intensywną wersją jest „supersprint”, gdzie dystanse są bardzo krótkie (np. 5 km biegu i 10 km roweru) co bardzo zwiększa intensywność wysiłku. Odrobinę mniej wymagający jest „sprint”, gdzie podane wyżej odległości powiększają się podwójnie. 

Najpopularniejsze są mniej intensywne formy duathlonu. Na Mistrzostwach Świata najpopularniejszy jest format „standard„. Zawodnicy najpierw pokonują 10 kilometrem biegiem, potem przerzucają się na rower i jadą 40 km, a potem wracają na ziemię i biegną szybko 5 km. Dla bardziej wytrzymałych sportowców są dystanse dobijające łącznie do 200 km. Rekordzistą Polski jest Adam Kostera, który w swoim czasie przebiegł aż 1171 kilometrów, co zajęło mu 77 godzin. 

duathlon
Duathlon to specyficzna odmiana triathlonu, w którym zawodnicy wykluczają pływanie | fot.: stock.adobe.com

Aquathlon 

W przeciwieństwie do duathlonu – aquathlon nie bierze pod uwagi kolarstwa. Również tutaj występuje podobny schemat. Zaczyna się od dłuższego biegu, potem przez jakiś czas się pływa, a potem biegnie się już sprintem do mety. Również tutaj istnieją mniej lub bardziej intensywne długości. Najczęściej pływanie zamyka się jednym lub dwóch kilometrach. Z kolei bieg może rozciągać się na długości zbliżone do maratonu. 

Wielu fanów ma aquathlon zimowy. Zaczyna się tutaj od pływania na basenie, a potem wychodzi na świeże powietrze, żeby przebiec dłuższy dystans. Bardzo często w trakcie pływania uzyskuje się handicap, czyli przewagę podczas biegu. Polega to na tym, że im szybciej zawodnik przepłynie swój dystans, tym szybciej rozpoczyna bieganie ze startu wspólnego. Zawodnicy nie muszą się przez to spieszyć podczas wychodzenia z ośrodka basenowego. Istnieją też bardziej szalone wersje aquathlonu zimowego, gdzie pływanie odbywa się w zimnych wodach na zewnątrz. 

bieg aquathlon
W przeciwieństwie do duathlonu – aquathlon nie bierze pod uwagi kolarstwa | fot.: stock.adobe.com

Liczne zawody w Polsce

Zawody duathlonu i aquathlonu nie są tak popularne jak triathlonowe, ale można je spotkać niemal w całej Polsce. Ich orędownikiem był już sam Jerzy Górski, czyli był mistrz świata w triathlonie. Organizował między innymi pierwsze duathlonowe mistrzostwa Polski w Głogowie. Potem zabrał się też za mistrzostwa Europy, a nawet świata. Dużą tradycję mają również zawody aquathlonowe, a najważniejsze z nich odbywają się rokrocznie w Gdyni. Najlepiej być bieżąco z aktualnym terminarzem internetowym, gdzie można znaleźć najważniejsze turnieje w kraju. Duathlon i aquathlon radzą sobie w Polsce coraz lepiej, a zwiększająca się ilość zawodów tylko to potwierdza. 

MMI

Sprawdź także

triathlon pływanie widok z drona

Najciekawsze zawody triathlonowe w Polsce i na świecie

Rosnące zainteresowanie sportem i poszukiwanie coraz poważniejszych wyzwań przekłada się bezpośrednio na zwiększoną popularność zawodów …