New York City Marathon
Maraton Nowojorski – bieg uliczny na ulicach Nowego Jorku odbywa się corocznie od 1970 roku (z przerwą w 2012 roku) | fot.: stock.adobe.com

Najsłynniejsze maratony w Polsce i na świecie

Od jakiegoś czasu prym wśród fanów sportu wiedzie maraton. Nie jest to tylko zasługa atrakcyjnych nagród, ale także chęci sprawdzenia siebie i swoich możliwości. Gdzie organizowane są najsłynniejsze maratony?

Skąd wziął się maraton?

Dlaczego maraton odbywa się na dystansie 42,195 km? Większość z nas kojarzy część historii z nauki w szkole. Jak wiemy w 490 p.n.e. Grecy zwyciężyli w bitwie z Persami pod Maratonem. Tu do historii przeszła postać Filippidesa, który po przybiegnięciu do Aten miał umrzeć z wycieńczenia, wcześniej zdążył jednak poinformować mieszkańców miasta o zwycięstwie nad Persami i ostrzec ich przed nadciągającą armią wroga.

Co ważne, odległość między miastami wynosi 37 km. Skąd zatem dodatkowe kilometry? Kiedy maraton wystartował jako dyscyplina olimpijska, bieg toczył się na dystansie 40 km. Dodatkowe kilometry to tak naprawdę dzieło przypadku. W czasie olimpiady w Londynie w 1908 roku dystans został wydłużony o dodatkowe 2195 metrów, aby biegaczy kończących rywalizację mógł ujrzeć ze swojej trybuny król Edward VII. Od tej pory każdy szanujący się maraton liczy sobie 42,195 km. Współcześnie najszybsi biegacze pokonują ten dystans w około 2 godziny.

Najsłynniejsze maratony w Polsce

  • Maraton im. Macieja Frankiewicza w Poznaniu – zdecydowanie znajduje się w czołówce polskich maratonów. Zawody te są organizowane od 2000 roku i co roku ściągają tysiące miłośników biegania z całej Polski. Ponadto, Maraton im. Macieja Frankiewicza jest uważany przez ekspertów za jeden z najlepiej przygotowanych i zorganizowanych biegów ulicznych. Co ciekawe według rankingu ARRS, czyli Stowarzyszenia Statystyków Biegów Ulicznych, 12. edycja poznańskiej imprezy była 71. z największych maratonów w 2011 roku.
  • Cracovia Maraton – te zawody także posiadają wieloletnią tradycję, ponieważ są organizowane od 2002 roku. W ubiegłych edycjach wystartowali w nim przedstawiciele aż 55 krajów. Maraton ten jest polecany osobom, które chcą zobaczyć Kraków, bowiem trasa prowadzi do najpiękniejszych jego zakątków. 
  • Maraton Warszawski – ten bieg uliczny, organizowany od 1979 roku, jest także imprezą charytatywną, na której biegacze mogą wpłacać datki Fundacji „Maraton Warszawski”. Do tej pory zostały zebrane około trzy miliony złotych na szczytne cele.
  • Orlen Warsaw Marathon – pomimo, że jest organizowany od stosunkowo niedługiego czasu, cieszy się ogromną popularnością wśród biegaczy. Jest organizowany na wiosnę, zazwyczaj w kwietniu. Ma wymagającą trasę, ale i nagrody pieniężne dla zwycięzców są wysokie. 
  • Maraton Dębno – w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć najstarszego polskiego maratonu – bieg ulicami Dębna jest bowiem organizowany od 1969 roku. Pomimo, że nie jest tak popularny jak wyżej przedstawione biegi uliczne, jest równie dobrze przygotowany. Ponadto, maraton ten należy do najszybszych – średnia najlepszych kobiecych wyników to trochę ponad dwie i pół godziny, a średnia najlepszych wyników męskich to trochę ponad dwie godziny. 
Maraton Dębno 1986
Maraton Dębno – bieg rozgrywany co roku w Dębnie od 22 lipca 1969 roku. To najstarszy maraton rozgrywany w Polsce. Na zdjęciu maraton w 1986 roku | Archiwum Maratonu Dębno, Public domain, via Wikimedia Commons

Najsłynniejsze maratony na świecie

  • The ING New York City Marathon – pomimo, że ten bieg cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród gwiazd i celebrytów, wcale nie tak łatwo jest się na niego zapisać. Można w nim wziąć udział po przebyciu trasy 42,195 km w czasie dla mężczyzn 2 godziny 55 minut, dla kobiet 3 godziny 23 minuty, lub po wygraniu udziału na loterii. 
Maraton Nowojorski. Maratończycy na moście Verrazano-Narrows
Maraton Nowojorski. Maratończycy na moście Verrazano-Narrows (2005) | fot.: Martineric from Lille, France, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons
  • Tokyo Marathon – cieszy się sporym zainteresowaniem wśród obcokrajowców – udział w nim wzięła m.in.: Beata Sadowska, której wrażenie z maratonu były zdecydowanie pozytywne. Chwaliła chociażby trasę, która pozwala na ujrzenie najpiękniejszych zakątków Tokio.
Tokyo Marathon
W standardowych biegach na ulicach Toki uczestniczy zazwyczaj około 38 tysięcy zawodników | fot.: Kure, Public domain, via Wikimedia Commons
  • BMW Berlin Marathon – w ciągu ostatnich lat podczas tego maratonu zostało pobitych kilka rekordów świata. Trasa jest szybka, co przyciąga zarówno zawodowców, jak i amatorów. A ci, którzy brali udział, twierdzą, że na trasie czuć, jakby dopingowało cię całe miasto. 
  • Boston Marathon – maraton w Bostonie jest najstarszym nowożytnym biegiem ulicznym tego typu. Pierwsza edycja tego maratonu odbyła się 19 kwietnia 1897 roku, wówczas na starcie stanęło 15 mężczyzn. Organizowany jest zawsze w święto Patriots’ Day (które przypada na trzeci poniedziałek kwietnia). Niemal 130-letnią tradycję maratonu przerwała oczywiście pandemia koronawirusa. W 2020. maraton nie odbył się, w tym roku został zaplanowany na październik. To jeden z najbardziej znanych, ale też najbardziej prestiżowych maratonów na świecie. Co ciekawe jednak, wyniki maratonu w Bostonie nie są oficjalnie uznawane przez władze federacji lekkoatletycznej.
maraton bostoński
Uczestnicy Maratonu Bostońskiego w 2010 w Wellesley, zaraz po przekroczeniu półmetka | AnonymousUnknown author, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons
  • Athens Marathon. The Authentic – zdecydowanie jeden z ciekawszych maratonów, bowiem jest to bieg śladami Filippidesa – żołnierza, który jako pierwszy przebiegł ponad 40 km z wiadomością o zwycięstwie Greków nad Persami. Ponadto, maraton ten kończy się na stadionie Panateńskim, na którym odbywały się pierwsze Igrzyska Olimpijskie. 
maraton ateński
Uczestnicy maratonu ateńskiego na historycznych zdjęciach z 1980 r | fot.: Brakspear, Public domain, via Wikimedia Commons

Każdy z tych maratonów w jakiś sposób się różni, ale wszystkie łączy jedno – przyjemna atmosfera zdrowej rywalizacji. Pomimo, że niektóre z tych biegów mają trudniejsze trasy od innych, każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

ZWĄ

Sprawdź także

bieg półmaraton

Jak przygotować się do maratonu?

Maraton to jeden z najbardziej wyczerpujących biegów na świecie, a już szczególnie w kategorii olimpijskiej. …