maraton tokio
Od początku istnienia World Marathon Majors, wszystkie sześć maratonów udało się ukończyć 6921 osobom | fot.: stock.adobe.com

World Marathon Majors – marzenie każdego biegacza

Każdy biegacz, najpierw marzy o ukończeniu maratonu, a później o wywalczeniu jak najlepszego czasu, w jakim go przebiegnie. Po pierwszym maratonie pojawiają się następne i kolejne rekordy do pobijania – to uzależniający sport, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Szczytem marzeń każdego maratończyka jest udział i ukończenie największych światowych maratonów.

Czym jest World Marathon Majors?

World Marathon Majors to cykl 6 mistrzowskich maratonów – największych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych biegów na świecie. Udział w tym wydarzeniu jest marzeniem i ambitnym celem każdego maratończyka i pasjonata biegania. W biegach mogą wziąć udział także amatorzy, ale trzeba pamiętać, że ilość miejsc w każdym z maratonów jest ograniczona i na jedno miejsce jest przynajmniej kilka chętnych osób. Zapisy indywidualne nie gwarantują udziału – po przydzieleniu miejsc dla profesjonalistów i dla osób z najlepszymi wynikami, odbywa się losowanie uczestników, spośród osób, które zgłosiły chęć udziału. Gwarantowane pakiety startowe są dostępne też przy rejestracji za pośrednictwem partnerów wyścigu. Każdy z biegów ma określone warunki udziału w biegu, a biegacze są podzieleni na kilka grup wiekowych.

Każdy z biegów to szansa na medal, a od 2016 roku udział i ukończenie wszystkich sześciu maratonów, gwarantuje otrzymanie unikalnego, sześciogwiazdkowego medalu. Co ważne, nie ma określonej kolejności udziału w biegach, ani limitu czasowego, w jakim należy się zmieścić z wszystkimi maratonami, by taki medal uzyskać. Wśród zawodników są także osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach.

maraton bostoński
Uczestnicy Maratonu Bostońskiego w 2010 w Wellesley, zaraz po przekroczeniu półmetka | AnonymousUnknown author, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Uczestnicy, którzy uzyskają najlepszy wynik w każdym z biegów (5 pierwszych miejsc wpośród kobiet i mężczyzn), otrzymują punkty (25 punktów za pierwsze, 15 punktów za drugie, 10 punktów za trzecie, 5 punktów za czwarte i 1 punkt za piąte miejsce), które są sumowane po zakończeniu sześciu imprez w corocznej edycji maratonów i pozwalają nagrodzić najlepszych biegaczy w rankingu.

Seria World Marathon Majors jest organizowana od 2006 roku, a od 2015 roku nad organizacją czuwa Abbott World Marathon Majors. Na cykl maratonów składa się obecnie sześć biegów, organizowanych w sześciu różnych miastach na świecie:

  • Tokio (Tokyo Marathon – organizowany od 2007 roku),
  • Londyn (Virgin Money London Marathon – organizowany od 1981 roku),
  • Boston (B.A.A. Boston Marathon – organizowany id 1897 roku),
  • Berlin (BMW Berlin Marathon – organizowany od 1974 roku),
  • Chicago (Bank of America Chicago Marathon – organizowany od 1977 roku),
  • Nowy Jork (TCS New York City Marathon – organizowany od 1970 roku).
Tokyo Marathon
W standardowych biegach na ulicach Toki uczestniczy zazwyczaj około 38 tysięcy zawodników | fot.: Kure, Public domain, via Wikimedia Commons

World Marathon Majors w liczbach

Od początku istnienia World Marathon Majors, wszystkie sześć maratonów udało się ukończyć 6921 osobom (w tym 52 Polakom i 16 Polkom), a 4317 osób ma przed sobą jeden bieg do ukończenia całego cyklu. Najstarszy zawodnik, który ukończył wszystkie sześć biegów, miał 83 lata. Nagrodą za zwycięstwo w rankingu, w każdej edycji maratonu jest 1 milion dolarów. Każdego roku w imprezie biorą udział dziesiątki tysięcy zawodników, a do udziału w każdym z sześciu biegów zgłaszają się setki tysięcy biegaczy.

Rekordowy czas ukończenia maratonu to 2:01:39 i został osiągnięty w 2018 roku podczas maratonu w Londynie, uzyskał go kenijski lekkoatleta – Eliud Kiphoge. Najlepszy czas wśród kobiet należy do kenijskiej biegaczki – Brigid Kosgei, wynosi 2:14:04 i został uzyskany w 2019 roku podczas maratonu w Londynie.

AMU

Sprawdź także

asics novablast 4

ASICS NOVABLAST 4 – przedpremierowo recenzujemy nowinkę wśród butów do biegania

Kiedy wybieramy buty do biegania, szukamy nie tylko wygody i wsparcia, ale także technologii, która …