Zainspiruj się

Salvador Dali powiedział kiedyś, że „Ci, którzy nie chcą niczego naśladować, niczego nie stworzą”. I choć w pierwszej chwili brzmi to jak namowa do plagiatu, to w rzeczywistości w inspirowaniu się powielaniu cudzych wzorców nie ma nic złego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Salvador Dali powiedział kiedyś, że „Ci, którzy nie chcą niczego naśladować, niczego nie stworzą”. I choć w pierwszej chwili brzmi to jak namowa do plagiatu, to w rzeczywistości w inspirowaniu się powielaniu cudzych wzorców nie ma nic złego.

Nowoczesne meble łączą w sobie zarówno oryginalność i funkcjonalność. Wiele z nich inspirowanych jest meblami z poprzednich epok, trudno bowiem zapomnieć o całym dotychczasowym dziedzictwie i nie czerpać z jego bogactwa. Każdy bowiem, kto choć raz urządzał mieszkanie lub dom wie, że inspiracja to podstawa. A sprawdzone projekty znakomitych projektantów uwspółcześnione z pewnością nadadzą wnętrzu charakteru i klimatu.

Meble inspirowane

Już przy samym wejściu do nowoczesnego domu lub mieszkania doskonale sprawdzi się inspirowana projektami z lat 50. ławka. Można na niej przysiąść zakładając buty lub odpocząć chwilę tuż po powrocie do domu po ciężkim dniu. Natomiast goście z pewnością już od progu zorientują się, że mają do czynienia z domownikami ceniącymi klasykę i znającymi się na aktualnych trendach.

Styl kolonialny powstał w XIX wieku i dzięki licznym inspiracjom przez kolejne lata wciąż jest żywy. Łączy w sobie egzotykę z klasycznym wystrojem, przeplatając angielskie elementy z kulturą afrykańską. Meble wykonane w kolonialnym stylu są najczęściej ciemne i masywne. Ich uzupełnieniem są tkaniny głównie w kolorach ziemi – beżu, brązie, bieli. To meble, które sprawią, że wnętrze nabiera eleganckiego wyglądu. Typowym przykładem współczesnego mebla inspirowanego stylem kolonialnym jest krzesło Juju. Eleganckie, z duszą i przede wszystkim wygodne.

Fotel w kształcie charakterystycznego „x” oraz pikowana w kwadraty skóra, to słynna Barcelona. W 1902 roku zaprojektował ją Ludwikg Mies van der Rohe, przedstawiciel stylu nazwanego Bauhaus. To projekt, którym wielokrotnie inspirowali się projektanci. Naturalna skóra i chromowana podstawa pasują bowiem do wielu wnętrz nadając im klasy i wyjątkowej elegancji. I choć pierwowzór był czarny dziś na rynku dostępna jest wersja w bieli inspirowana słynną Barceloną, a do kompletu można mieć jeszcze sofę oraz podnóżek.

Współcześni designerzy i projektanci, chcąc połączyć aktualne trendy światowe z przystępnością także cen, tworzą projekty inspirowane współczesnymi stylami. I są to nie tylko meble, ale także lampy. Minimalistyczna Spinn powstała zainspirowana projektem Benjamina Huberta, a prototypem wyjątkowo oryginalnej Carlo była lampa Coral Palluccio dla Lagranja. Obie łączy wyjątkowy design i przystępna cena.

Źródłem natchnienia może być absolutnie wszystko – natura, przyroda, sztuka, literatura, architektura. To, co wybierzesz do swojego domu lub mieszkania powinno odzwierciedlać twoje upodobania, twój styl. Czerp więc z inspiracji, oglądaj, pytaj i wybieraj. Mnóstwo designerskich i inspirowanych mebli znajdziesz na www.lepukka.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

sofa w stylu skandynawskim

Sofa w stylu skandynawskim – minimalistyczna forma, maksymalny poziom wygody

Nie da się ukryć, że skandynawski design jest jednym z najpopularniejszych nurtów we współczesnym projektowaniu …