Zainspiruj się

Salvador Dali powiedział kiedyś, że „Ci, którzy nie chcą niczego naśladować, niczego nie stworzą”. I choć w pierwszej chwili brzmi to jak namowa do plagiatu, to w rzeczywistości w inspirowaniu się powielaniu cudzych wzorców nie ma nic złego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Salvador Dali powiedział kiedyś, że „Ci, którzy nie chcą niczego naśladować, niczego nie stworzą”. I choć w pierwszej chwili brzmi to jak namowa do plagiatu, to w rzeczywistości w inspirowaniu się powielaniu cudzych wzorców nie ma nic złego.

Nowoczesne meble łączą w sobie zarówno oryginalność i funkcjonalność. Wiele z nich inspirowanych jest meblami z poprzednich epok, trudno bowiem zapomnieć o całym dotychczasowym dziedzictwie i nie czerpać z jego bogactwa. Każdy bowiem, kto choć raz urządzał mieszkanie lub dom wie, że inspiracja to podstawa. A sprawdzone projekty znakomitych projektantów uwspółcześnione z pewnością nadadzą wnętrzu charakteru i klimatu.

Meble inspirowane

Już przy samym wejściu do nowoczesnego domu lub mieszkania doskonale sprawdzi się inspirowana projektami z lat 50. ławka. Można na niej przysiąść zakładając buty lub odpocząć chwilę tuż po powrocie do domu po ciężkim dniu. Natomiast goście z pewnością już od progu zorientują się, że mają do czynienia z domownikami ceniącymi klasykę i znającymi się na aktualnych trendach.

Styl kolonialny powstał w XIX wieku i dzięki licznym inspiracjom przez kolejne lata wciąż jest żywy. Łączy w sobie egzotykę z klasycznym wystrojem, przeplatając angielskie elementy z kulturą afrykańską. Meble wykonane w kolonialnym stylu są najczęściej ciemne i masywne. Ich uzupełnieniem są tkaniny głównie w kolorach ziemi – beżu, brązie, bieli. To meble, które sprawią, że wnętrze nabiera eleganckiego wyglądu. Typowym przykładem współczesnego mebla inspirowanego stylem kolonialnym jest krzesło Juju. Eleganckie, z duszą i przede wszystkim wygodne.

Fotel w kształcie charakterystycznego „x” oraz pikowana w kwadraty skóra, to słynna Barcelona. W 1902 roku zaprojektował ją Ludwikg Mies van der Rohe, przedstawiciel stylu nazwanego Bauhaus. To projekt, którym wielokrotnie inspirowali się projektanci. Naturalna skóra i chromowana podstawa pasują bowiem do wielu wnętrz nadając im klasy i wyjątkowej elegancji. I choć pierwowzór był czarny dziś na rynku dostępna jest wersja w bieli inspirowana słynną Barceloną, a do kompletu można mieć jeszcze sofę oraz podnóżek.

Współcześni designerzy i projektanci, chcąc połączyć aktualne trendy światowe z przystępnością także cen, tworzą projekty inspirowane współczesnymi stylami. I są to nie tylko meble, ale także lampy. Minimalistyczna Spinn powstała zainspirowana projektem Benjamina Huberta, a prototypem wyjątkowo oryginalnej Carlo była lampa Coral Palluccio dla Lagranja. Obie łączy wyjątkowy design i przystępna cena.

Źródłem natchnienia może być absolutnie wszystko – natura, przyroda, sztuka, literatura, architektura. To, co wybierzesz do swojego domu lub mieszkania powinno odzwierciedlać twoje upodobania, twój styl. Czerp więc z inspiracji, oglądaj, pytaj i wybieraj. Mnóstwo designerskich i inspirowanych mebli znajdziesz na www.lepukka.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

meble kuchenne na wymiar

Meble na wymiar sposobem na stworzenie kuchni marzeń

Meble kuchenne mają ogromny wpływ na wystrój wnętrza, jego funkcjonalność. Przy aranżacji kuchni warto mieć …