Dziewczynka w foteliku samochodowym
Foteliki samochodowe dla starszaka powinny posiadać wysokie oparcia i zagłówki, które dają możliwość pełnej regulacji wysokości zapięcia pasów | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Fotelik samochodowy 4-12 lat

Bezpieczne przewożenie dziecka to jeden z priorytetów każdego rodzica. Już podczas kompletowania wyprawki poświęcamy naprawdę dużo uwagi temu, w czym podróżować ma nasze dziecko. I to nie powinno zmieniać się z biegiem czasu – fotelik samochodowy 4-12 również powinien być z najwyższej półki.

Niestety, bywa z tym różnie. O ile pierwszy i drugi fotelik samochodowy wybierany jest ze szczególną uwagą i uwzględnieniem wyników testów, które przeszedł przed dopuszczeniem do sprzedaży, w przypadku trzeciego… rodzice zbyt często idą na łatwiznę. W popularnych supermarketach można dostać coś za grosze. To nie jest jednak bezpieczny fotelik dla dziecka i nie zapewni mu żadnego wsparcia w czasie kolizji drogowej.

Skąd to wiemy? Wystarczy przyjrzeć się pasom. Trzypunktowe pasy w samochodzie nie są zaprojektowane z myślą o osobach o wzroście poniżej 150 cm. Wiedzą o tym także producenci, którzy w ręce rodziców przekazują foteliki samochodowe, posiadające odpowiednio zaprojektowane prowadnice na pas bezpieczeństwa samochodu.

Pasy bezpieczeństwa w połączeniu z fotelikiem dla dzieci 4-12 lat

Dlaczego foteliki samochodowe do 36 kg bez specjalnych prowadnic do pasów bezpieczeństwa nie chronią twojego dziecka? Bo przy wzroście poniżej 150 cm barkowa część pasa biegnie najczęściej przez szyję. Już to samo w sobie jest niebezpieczne, ale z racji niewygody maluchy najczęściej jeszcze bardziej modyfikują jej przebieg. Wkładają ją pod pachę lub przekładają za plecy, tym samym narażając swoje życie lub zdrowie. W takim przypadku może dojść do ucisku brzucha częścią biodrową, a nawet uderzenia głową o kolana, jeśli siła zderzenia samochodów będzie duża.

Foteliki samochodowe dla starszaka powinny posiadać wysokie oparcia i zagłówki, które dają możliwość pełnej regulacji wysokości zapięcia pasów. Możesz ustawić je tak, by przy obecnym wzroście malucha nie przebiegały ani za wysoko, ani za nisko.

Nie mniej istotna jest także część biodrowa pasów. Przeglądając foteliki dla dzieci 15-36 kg, pamiętaj o tym, że miednica malucha jest zupełnie inna niż twoja. Nie ma jeszcze wyróżniającego się grzebienia biodrowego, który utrzymałby pas biodrowy na właściwym miejscu, więc dochodzi do tzw. nurkowania. Tym samym w czasie kolizji twoje dziecko narażone jest na poważne uszkodzenia w obrębie jamy brzusznej.

foteliki samochodowe do 36 kg
Każdy, kto właśnie przegląda foteliki samochodowe do 36 kg, powinien poznać zasady prawidłowego przebiegu pasa | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Prawidłowy przebieg pasa bezpieczeństwa w foteliku 15-36 kg?

Każdy, kto właśnie przegląda foteliki samochodowe do 36 kg, powinien poznać zasady prawidłowego przebiegu pasa. Co jest najważniejsze?

  • Pas bezpieczeństwa w foteliku samochodowym 15-36 jest trzypunktowy i przechodzi przez prowadnice.
  • Fotelik samochodowy do 36 kg musi posiadać wysokie oparcie.
  • Część biodrowa pasa leży płasko pod kolcami biodrowymi.
  • Jego część barkowa przebiega przez mostek (środek klatki piersiowej dziecka) i środek barku.

Warto jeszcze raz powtórzyć, że w foteliku bez specjalnych prowadnic pas bezpieczeństwa nigdy nie będzie prawidłowo przeprowadzony. Jest bowiem niedopasowany do osoby o wzroście poniżej 150 cm. Na tym etapie nie stosuje się także samych podkładek, które nie posiadają wysokiego oparcia. Nie zyskujesz tym żadnego wsparcia w czasie podróży ani kolizji.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Sprawdź, zanim kupisz fotelik

Źle wykonany fotelik samochodowy nie tylko nie zapewni dziecku bezpieczeństwa, lecz także może mu zaszkodzić – przestrzegają …