mężczyna wkłądający dziecko do fotelika samochodowego
Poprawnie zapinany fotelik na pasy samochodowe jest równie bezpieczny co model wyposażony w system Isofix | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Fotelik Isofix czy na pasy – który montaż jest bezpieczniejszy?

Zakup fotelika nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się to wydawać. Osoby posiadające w aucie system Isofix mają możliwość podjęcia decyzji o sposobie montażu fotelika. Wybrać fotelik Isofix czy jednak pozostać przy trzypunktowych pasach bezpieczeństwa? Które rozwiązanie jest bezpieczniejsze?

70% fotelików na pasy jest niepoprawnie zamontowana, dlatego też skonstruowano system Isofix. Jego użycie redukuje w dużym stopniu ryzyko popełnienia błędu montażowego, a tym samym pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa dzieci.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę w 100% poprawnie zapięte foteliki na pasy i za pomocą systemu Isofix, sprawa się nieco komplikuje. Aby móc konkretnie określić, jaki sposób montażu fotelika jest bezpieczniejszy, konieczne jest rozbicie danych modeli na grupy wagowe.

Pierwsza kategoria wagowa 0-13 kg

Foteliki dla niemowląt można zamontować na pasy bezpieczeństwa, a do większości można dokupić bazę, która mocowana jest za pomocą systemu Isofix. Jej zastosowanie zdecydowanie zwiększa stabilność montażu i sprowadza się głównie do wstawienia fotelika na bazę. W tym przypadku użycie Isofixu nie tylko przyśpiesza i ułatwia zamocowanie fotelika, ale przede wszystkim minimalizuje ryzyko popełnienia błędu niemalże do zera.

W tej kategorii wagowej zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup fotelika mocowanego na Isofix. Zwłaszcza, jeśli korzystamy z fotelika jak z nosidełka lub mocujemy go do stelaża spacerówki. Tak częsty demontaż i montaż może powodować błędy i zmniejszać bezpieczeństwo dziecka.

Foteliki z 1 grupy wagowej

  • Montowane tyłem do kierunku jazdy

Rodzaj mocowania jest ściśle powiązany z wyborem odpowiedniej grupy wagowej. Większość fotelików do 18 kg i 105 cm (i-Size) mocowanych jest  w dwojaki sposób – Isofixem lub pasami, natomiast prawie wszystkie foteliki do 25 kg mocuje się przy pomocy pasa samochodowego.

Fotelik isofix przyśpieszy montaż, zwłaszcza gdy miałby być przewożony w dwóch autach (wyposażonych w Isofix). Natomiast jeśli samochód jest jeden, bądź demontaż odbywałby się jedynie okazjonalnie, wtedy łatwość montażu nie jest aż tak istotna.

Wówczas warto wziąć pod uwagę inne aspekty. Jeśli fotelik ma być obrotowy i zajmować w aucie jak najmniej miejsca, lepszym rozwiązaniem jest wybór mocowania za pomocą Isofixu. Natomiast jeśli fotelik mocowany będzie w starszych autach, chcemy, aby dziecko posiadało maksymalnie dużą przestrzeń na nogi, czy planujemy zmieścić na tylnej kanapie trzy foteliki – wtedy powinien nas interesować fotelik wyłącznie na pasy samochodowe.

Dlatego istotne jest, aby fotelik wybierać ze sprzedawcą i przymierzyć go do auta.

Jednak, jeśli porównamy dwa poprawnie zapięte foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy – jeden za pomocą Isofixa, a drugi za pomocą pasów samochodowych to obydwa spełniają swoją rolę i zapewniają takie samo bezpieczeństwo.

  • Montowane przodem do kierunku jazdy

W tego rodzaju modelach zastosowanie Isofixa sprawia, że podczas zderzenia czołowego zostaje ograniczony ruch fotela do przodu, a tym samym maleje szansa na uderzenie głową o przedni fotel. W przypadku fotelików 9-18 czy 9-36 kg Isofix będzie lepiej chronił dziecko.

Ostatnia kategoria wagowa – 15-36 kg

Foteliki 15-36 kg najpóźniej zostały wyposażone w system Isofix. Mają możliwość schowania zaczepów Isofixa, co ułatwia obsługę i daje możliwość montażu na pasy. Isofix jednak znacznie poprawia  skuteczność fotelików podczas uderzeń bocznych i czołowych. Sprawia, że jest stabilniejszy. Dodatkowo nie musimy przypinać fotelika pasem, gdy podróżujemy bez dziecka. Przy montażu na pasy nie zapięty fotelik przemieszczałby się po samochodzie podczas ostrzejszych manewrów.

Rekomendowany jest wybór produktów z tej kategorii wagowej wyposażonych w system Isofix, ale pasy zachowują podobny stopień ochrony.

Zalety Isofix

  • Minimalizuje ryzyko nieprawidłowego montażu,
  • Zapewnia trwałe połączenie fotelika z ramą samochodu,
  • Stabilizuje fotelik,
  • W testach bezpieczeństwa modele wyposażone w ten system osiągają bardzo dobre wyniki.

Wady Isofix

  • Nie wszystkie samochody zostały wyposażone w zaczepy Isofix, zwłaszcza te starsze.
  • Niektóre z fotelików z systemem Isofix nie mogą być mocowane za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa, co uniemożliwia korzystanie z nich w starszych autach.
  • Modele z Isofixem są zazwyczaj cięższe i droższe niż te mocowane za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa.

Zalety montażu za pomocą pasów bezpieczeństwa

  • Foteliki samochodowe montowane przy pomocy samochodowego pasa bezpieczeństwa są bezpieczne, jeśli zostały poprawnie zamocowane.
  • Do ich atutu należy zaliczyć uniwersalność, która ułatwia przełożenie fotelika z jednego auta do drugiego – każdy samochód posiada pasy bezpieczeństwa.

Wady fotelików mocowanych za pomocą pasów bezpieczeństwa

  • Rodzice nieposiadający doświadczenia w montażu fotelika pasami bezpieczeństwa, najczęściej robią to nieprawidłowo,
  • Błąd montażu fotelika drastycznie obniża poziom bezpieczeństwa dziecka podczas wypadku,
  • Montaż przy pomocy pasów samochodowych trwa o wiele dłużej niż ma to miejsce w przypadku systemu Isofix.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, który system montażu jest bezpieczniejszy. Wszystko tak naprawdę zależy od kategorii wagowej fotelika oraz kierunku jego montażu. Poprawnie zapinany fotelik na pasy samochodowe jest równie bezpieczny co model wyposażony w system Isofix. System Isofix jest jednak bardziej polecany, ze względu na łatwość montażu i użytkowania.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

szary fotelik dziecięcy

Poznaj markę fotelików Avionaut

Jeżeli podróżujemy samochodem, to fotelik jest obowiązkowym elementem jego wyprawki. Ze względu na to, że …