fotograf wybierająca najlepsze zdjęcia
Zanim zdecydujemy się na zakup nowej drukarki, pamiętajmy aby zapoznać się z recenzjami, opiniami ii innym materiałem dostępnym w sieci. To pozwoli nam ocenić, czy wymarzony sprzęt spełni nasze oczekiwania | fot.: stock.adobe.com

Potrzebujesz drukarki do zdjęć? Te parametry urządzenia będą kluczowe!

Obecnie część ludzi woli umieszczać zdjęcia w Internecie, najczęściej za pośrednictwem portali społecznościowych. Z pewnością takie fotografie mają szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Możemy je także przesłać mailem lub umieścić na blogu. Jak często zdarza Ci się jednak przeglądać stare foldery ze zdjęciami lub jak często je straciłeś (lub straciłaś)?

Nadal jednak spora część fotografów –zarówno tych bardziej, jak i mniej profesjonalnych – preferuje zdjęcia drukowane na tradycyjnym papierze. Fotografie umieszczone w domowym albumie nie tylko budzą niepowtarzalne wspomnienia, ale także zostają z nami na wiele, wiele lat. Zobaczmy, na jakie parametry drukarki zwrócić uwagę, aby oczekiwać jak najlepszego rezultatu?

Technologie druku

Obecnie na półkach sklepowych odnajdziemy trzy typy drukarek – atramentowe, laserowe oraz termosublimacyjne.

Drukarki atramentowenajtańsze, jeśli chodzi o zakup sprzętu. Sprawdzają się jednak jedynie wtedy, gdy drukujemy pojedyncze zdjęcia. Koszt druku jest wysoki, ale możemy liczyć na dobrą jakość zdjęć. Z kolei jakość druku zdjęć z wykorzystaniem drukarki laserowej jest nieco gorsza, ale za to koszty eksploatacyjne są znacznie niższe.

Najwyższą jakością i trwałością wydruku cechują się drukarki termosublimacyjne. Niestety cena tego typu urządzeń potrafi odstraszyć najbardziej zagorzałych amatorów fotografii.

Rozdzielczość wydruku

To jeden z kluczowych parametrów, jakie decydują o zakupie. Jest on podawany w ilości punktów na cal (dpi). Im ta wartość jest wyższa, tym jakość drukowanych zdjęć będzie lepsza i będą one bardziej szczegółowe. Niższa z wartości podanych przez producenta nie powinna być niższa niż 1440 dpi. Ważne, aby drukarka umożliwiała także obsługę uniwersalnych formatów – od typowych zdjęć 10×15 cm, Az po wydruki w formacie A3.

Obsługiwane urządzenia i łączność bezprzewodowa

Bardzo ważne jest także to, aby nasza drukarka posiadał przynajmniej jedno wejście USB. Dzięki temu możemy do niej podłączyć nośnik pamięci, jak choćby pendrive czy dysk przenośny. Dodatkowo, przydatne będą możliwości łączności bezprzewodowej, jak bluetooth lub podczerwień. W ostateczności może być to także NFC. Z kolei wbudowany moduł WiFi pozwoli nam pobierać także zdjęcia z chmury.

Możliwości oprogramowania i jakość obsługi

Przed zakupem sprawdźmy także, jakie możliwości posiada oprogramowanie dołączone do sprzętu. Przydatne opcje obejmują podstawowe możliwości retuszu zdjęć i nakładania filtrów, ale także kadrowanie wydruku. Powinnyśmy móc wybrać także format, rozdzielczość i skalę drukowanych kopii, ale także móc sortować i katalogować zdjęcia. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na to, czy drukarka posiada intuicyjny interface użytkownika (największą wygodę zapewniają dotykowe panele). Dzięki temu obsługa drukarki będzie przebiegała szybko i sprawnie.

Zanim zdecydujemy się na zakup nowej drukarki, pamiętajmy aby zapoznać się z recenzjami, opiniami ii innym materiałem dostępnym w sieci. To pozwoli nam ocenić, czy wymarzony sprzęt spełni nasze oczekiwania.

MSZ

Sprawdź także

wywołane zdjęcie

Jak najlepiej przechowywać wywołane zdjęcia?

Zdjęcia to świetny sposób na uchwycenie wspomnień i podzielenie się nimi z przyjaciółmi, rodziną lub …