olej z pestek dyni
Dzięki zawartości sporej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych regularne spożycie tego oleju może wzmocnić organizm, a także zapobiec rozwojowi miażdżycy | fot.: Fotolia

Właściwości lecznicze i zastosowanie oleju z pestek dyni

Olej z pestek dyni wykazuje szereg korzystnych dla zdrowia właściwości, dlatego też znalazł szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Pozyskuje się go poprzez tłoczenie prażonych lub surowych pestek dyni, dlatego też odznacza go ciemnozielony kolor. Dzięki zawartości sporej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych regularne spożycie tego oleju może wzmocnić organizm, a także zapobiec rozwojowi miażdżycy. Jakie cenne dla zdrowia właściwości wykazuje wspomniany olej i jakie jest jego zastosowanie?

Wartości odżywcze

Olej z pestek dyni w większości składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, jednak warto wiedzieć o tym, iż około 60% z nich stanowi wielonienasycony kwas linolowy z grypy omega-6. Z tego też względu należy uzupełnić codzienną dietę w kwasy tłuszczowe omega-3, ponieważ niekorzystne proporcje między tymi dwoma kwasami nie są korzystne dla organizmu. Jeśli chodzi o pozostałe składniki, to w oleju z pestek dyni znajdują się również witaminy A, D, E, z grupy B, cynk, selen oraz potas.

Na pasożyty

W medycynie naturalnej olej z pestek dyni stosuje się do walki z pasożytami atakującymi nasz układ pokarmowy. Substancjami odpowiedzialnymi za uszkadzanie układu nerwowego pasożytów są tzw. alkaloidy, dzięki czemu glisty, owsiki oraz tasiemiec zostają raz na zawsze usunięte z organizmu. Niezwykle ważną zaletą tego produktu jest to, iż jest on całkowicie bezpieczny dla układu pokarmowego, ponieważ nie doprowadza do podrażnienia błony śluzowej żołądka oraz jelit.

W walce z prostatą

Mężczyźni, którzy zmagają się z zaburzeniami w oddawaniu moczu, a także mają problemy z potencją, powinni na stałe wprowadzić do swojego codziennego menu olej z pestek dyni, który dzięki obecności fitosteroli pomaga wyregulować funkcjonowanie gruczołu krokowego. Za odpowiednie funkcjonowanie prostaty odpowiada tzw. DHT, czyli aktywna forma testosteronu. Fitosterole, które znajdują się w oleju z pestek dyni pomagają obniżyć zbyt wysokie stężenie DHT w efekcie czego dochodzi do załagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości, które związane są z przerostem gruczołu krokowego u mężczyzn.

Na cholesterol i w walce z artretyzmem

Fitosterole znajdujące się w oleju z pestek dyni pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi (LDL), dzięki czemu zapobiegają rozwojowi chorób układu krążenia. Olej ten pomaga ponadto zmniejszyć stan zapalny u osób, które zmagają się z artretyzmem, dlatego też nie powinno go zabraknąć w codziennym menu.

Zastosowanie oleju z pestek dyni

Olej z pestek dyni charakteryzuje nie tylko ciemnozielona barwa, ale również orzechowy smak i aromat, dlatego też idealnie nadaje się do przygotowywania deserów, jednak go również wykorzystać jako dodatek do sałatkowych sosów i dressingów, gotowanych warzyw, surówek oraz białego sera. Olej ten można wykorzystać jedynie do przygotowywania zimnych potraw, ponieważ z uwagi na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych bardzo źle znosi wysoką temperaturę, przez co nie nadaje się do smażenia.

KPA

Sprawdź także

kobieta na macie

Odżywianie dla osób ćwiczących jogę

Joga to praktyka, która obejmuje holistyczne podejście do zdrowia i wellness. Co jesz, ma wpływ …