Flaga amerykańska podróż do usa bez wizy
Trudno znaleźć coś bardziej rozpalającego wyobraźnię niż podróż do USA | fot.: Unsplash.com

Do USA bez wizy – czyli jak?

Wielu o tym marzyło i wreszcie to, co wydawało się nierealne, stało się faktem – zniesiono wizy do USA dla Polaków. Z czym to się jednak wiąże? Czy warto popadać w hurraoptymizm?

USA – koniec z wizami!

Trudno znaleźć coś bardziej rozpalającego wyobraźnię niż podróż do USA. Tak przynajmniej odczuwało to wiele osób, zwłaszcza gdy to światowe mocarstwo było prawdziwą potęgą. Dzisiaj w siłę rosną inne kraje, szczególnie Chiny, a Stany Zjednoczone już nie są samodzielnym hegemonem, lecz mimo to przyciągają swoją kulturą, pięknymi miastami, niezapomnianymi krainami, gdzie rządzą wielkie góry i potężne oceany.

Trudno wyliczyć atrakcje, które Stany Zjednoczone mają do zaoferowania, co już samo w sobie zachęca do wyjazdu. A przecież żyje tam też wielu naszych rodaków, więc kiedy chcieliśmy ich dawniej odwiedzić, wiązało się to z wieloma problemami. Dzisiaj już nie trzeba myśleć o tych utrudnieniach, bo dokładnie 11 listopada 2019 roku Polska przystąpiła do Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program). Więcej na ten temat znajdziemy pod adresem WizaOnline.org.

Epokowe wydarzenie

O włączeniu naszego kraju do Ruchu Bezwizowego poinformowali na wspólnej konferencji ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i prezydent Andrzej Duda. Dzięki temu epokowemu wydarzeniu nie musimy już jako obywatele Polski starać się o wizę, bo wystarczy po prostu zarejestrować się w elektronicznym systemie autoryzacji ESTA. To nie tylko prostsze i szybsze, ale i tańsze, bo kosztuje ledwie 14 dolarów, co przy tradycyjnym staraniu się o wizę (160 dolarów) pokazuje ogromną różnicę.

Wystarczy praktycznie 20 minut, by poradzić sobie z formalnościami. Żeby nie było problemów najlepiej wypełnić wniosek na minimum 72 godziny przed przybyciem do USA. Zgoda w systemie ESTA wydawana jest na określony czas – dwa lata. Co ważne, w tym czasie można przybyć do USA wielokrotnie, ale uwaga – nie można podejmować pracy, a jednorazowy pobyt nie może przekroczyć 90 dni!

Kogo nie obejmuje Program Ruchu Bezwizowego?

Może się wydawać, że zdecydowana większość Polaków może korzystać z ruchu bezwizowego. Tak faktycznie jest, ale niektórych naszych obywateli nie obejmują nowe ustalenia. Na autoryzację z reguły nie mają co liczyć osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy, co często związane jest to z wyrokiem sądowym lub złamaniem prawa imigracyjnego USA.

Program Ruchu Bezwizowego nie jest też przeznaczony dla osób, które po 1 marca 2011 odwiedziły takie kraje jak Irak, Iran, Libia, Korea Północna, Somalia, Sudan, Syria lub Jemen. Nie oznacza to jednak, że takie osoby nie mają kompletnie szans na wjazd do Stanów Zjednoczonych. W razie odmowy mogą one ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie USA.

Z wizą czy bez wizy?

Wjazd do USA bez wizy zmienia bardzo dużo, szczególnie dla zdecydowanej większości naszych rodaków. Dla niektórych jednak nie jest to powód do radości, gdyż jak chcemy pojechać do USA na dłużej, na przykład, aby podjąć tam pracę bądź naukę, trzeba się tradycyjnie starać o wizę.

To teraz warto zadać sobie pytanie: kiedy odwiedzamy USA? To wreszcie prostsze niż kiedykolwiek, co niezmiernie cieszy, ponieważ od zawsze praktycznie jesteśmy proamerykańscy, co jednak nie przekładało się na zmianę polityki w sprawie wiz. Można rzec, że lepiej późno niż wcale!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Fifth Avenue, Nowy Jork, USA

Zakupy na świecie: Najlepsze miejscówki dla miłośników mody

Dla wielu podróżników, zakupy są integralną częścią odkrywania nowych miejsc. Od luksusowych domów mody po …