palo santo
Warto wiedzieć, że Palo Santo, bardzo często jest wykorzystywane w rożnych duchowych rytuałach, medytacji, a ma na celu oczyszczenie aury pomieszczeń oraz ludzi | fot.: stock.adobe.com

Palo Santo i jego właściwości

Palo Santo, już od wieków stanowi bardzo ważny składnik tradycyjnej medycyny ludowej, jaka jest stosowana przez wiele kultur. Jeżeli chodzi o medycynę ludową krajów Ameryki Ludowej, to Palo Santo wykorzystywany był w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak przeziębienie, grypa, stres, astma, ból głowy, stany zapalne itp. Wykorzystywany był w formie herbat i nalewek z drewien olejku eterycznego, jak również w formie kadzidła do okadzania.

Palo Santo – co to takiego? 

Mowa tutaj o drewienku, które nazywa się Bursera grabeolens. Tymczasem określenie „Palo Santo”, to zwrot z języka hiszpańskiego, który dosłownie oznacza „święte drzewo”. Jest ono bardzo powyginane, ma wiele rozgałęzień i występuje w Ameryce Środkowej oraz Ameryce Południowej, a zwłaszcza w Meksyku, Kolumbii oraz Argentynie. Powszechnie drewienko to znajdziemy w formie kadziła, które ma jasnobrązowy kolor, a niekiedy może być również zdobione przez kwiaty, bądź kryształy. Jest to jedno z najpopularniejszych kadzideł, jakie wykorzystywane jest do smużenia. Jego zadaniem jest oczyszczenia ludzi i pomieszczeń ze złej energii. Ma ona również relaksować, łagodzić napięcia i wprawiać w dobry nastrój. Powszechnie stosowane jest w medytacji oraz w aromaterapii. Ponadto, wyróżnia je również działanie antyseptyczne oraz przeciwzapalne. 

Pozyskiwanie

Warto wiedzieć, że zbieranie drewna, jakim jest Palo Santo, to praktyka, która została uregulowana przez rząd w Peru. Metody zbierania muszą respektować świętość drzewa i jednocześnie sprawiać, że nadal będzie mogło kontynuować swoje życie, a co za tym idzie niedozwolone jest jego ścinanie. Opadłe drzewa oraz gałęzie, muszą być zostawione do momentu aż wyschną, przez około 3 – 5 lat. W tym właśnie czasie dochodzi do różnych reakcji chemicznych, wskutek czego soki, które kiedyś płynęły w żyjącym drzewie, krystalizują się i formują zborze, które sprawiają, że Palo Santo uzyskuje ciemny kolor pomarańczy i złota. To właśnie w tych bogatych złożach, jego esencja jest zdecydowanie największa!

Palo Santo – wykorzystywanie

Warto wiedzieć, że Palo Santo, bardzo często jest wykorzystywane w rożnych duchowych rytuałach, medytacji, a ma na celu oczyszczenie aury pomieszczeń oraz ludzi. Każda osoba, która miała taką możliwość, żeby poczuć kojący, cytrusowo-drzewny zapach, który uwalnia się z tego drętwienia, które zostało podpalone, zapewne poczuła jaką ma ono moce. Warto wiedzieć, że ma ono wszechstronne właściwości, a naukowcy potwierdzili, że Palo Santo ma przede wszystkim właściwości antybakteryjne. 

Materiał partnera

Sprawdź także

wysportowana medytująca dziewczyna

Jakie korzyści wynikają z medytacji?

Medytacja cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Nie ma …