Nowa płyta Nash
Anna Gadt i Miłosz Wośko to dwoje muzyków realizujących niezależnie swoje indywidualne projekty, którzy spotkali się, by w nieśpieszny sposób stworzyć piosenki | fot.: materiały prasowe

Intrygujący debiut zespołu Nash

Mandalay to tytuł singla zapowiadającego płytę nowego zespołu na polskiej scenie muzycznej o tajemniczej nazwie Nash. Połączenie akustycznych brzmień z elektroniką, północny klimat, motyw „bycia w drodze” i oddalenia od codzienności, to cechy charakteryzujące utwór. Do singla powstał teledysk oddający nastrój piosenki, kręcony częściowo w zimowej scenerii. Autorami muzyki są Anna Gadt i Miłosz Wośko. Tekst napisał Dariusz Lewandowski. Płyta ukaże się 9 maja nakładem wydawnictwa Fonobo.

Utwór Mandalay zapowiada debiutancką płytę zespołu Nash, który tworzy duet Anna Gadt i Miłosz Wośko – dwoje muzyków realizujących niezależnie swoje indywidualne projekty, którzy spotkali się, by w nieśpieszny sposób stworzyć piosenki. Producentem płyty jest Andrzej Izdebski.

– Mandalay to zapowiedź treści i motta całej płyty – poszukiwania swojego miejsca w życiu, próby określenia siebie w kontekście procesów, które w nas zachodzą w ciągu całego życia. Dla nas ten utwór to metafora dystansu do tego co wokół, pewnego oddalenia, które pozwala być wolnym – mówią członkowie zespołu.


Do piosenki powstał teledysk oddający jego nastrój – szerokie ujęcia prezentujące przestrzeń i nawiązujące do tempa i charakteru utworu zestawiono z bliskimi kadrami, które współgrają
z bliskością głosu. Za pomysł i reżyserię teledysku odpowiada Marek Marlikowski, a za jego produkcję Tomek Gaj.

Kilka słów o twórcach:

Anna Gadt – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie jako doktor wokalistyki jazzowej prowadzi tam klasę śpiewu. Zaczynała jako pianistka klasyczna, z czasem zainteresowała się muzyką improwizowaną i jazzem. Przełomem w jej karierze była główna nagroda konkursu Jazz Struggle i spotkanie z przewodniczącym jury Billym Harperem. Nagrała trzy autorskie albumy: Na mojej drodze (2008, nominacja do nagrody Fryderyk), Still I Rise (2010) oraz Breathing (2013), który został entuzjastycznie przyjęty przez fanów i krytyków.

Mówiąc o sobie używa określenia – muzyk śpiewający. Jako kompozytorka ciszę traktuje nie tylko jako formę pauzy, lecz przede wszystkim jako kluczowy moment pracy intelektualnej. Głębia głosu i technika pozwalają na poszukiwania nieoczywistych brzmień, których celem najważniejszym jest ekspresja wykonawcza i przekaz emocjonalny.

Miała przyjemność rozpoczynać swoim koncertem występ Suzanne Vega oraz The Brand New Heavies, śpiewała w prestiżowych salach koncertowych w kraju (m.in.: Teatr Wielki, Studio im. Agnieszki Osieckiej, Sala Kongresowa), koncertowała w Niemczech, na Łotwie oraz Czarnogórze.

Miłosz Wośko – pianista, aranżer, producent muzyczny, muzyk grający na instrumentach klawiszowych. Specjalizuje się w aranżacji na orkiestrę smyczkową. W tej roli pracował m.in. przy płytach Andrzeja Smolika – “3” i “4”, Maryli Rodowicz – “Jest cudnie” oraz “Lory Szafran”- “Sekrety życia według Leonarda Cohena”. Przez kilka lat współpracował z Melą Koteluk, a także m.in. z Miką Urbaniak, Rykardą Parasol, Markiem Dyjakiem. Był także członkiem zespołu Afro Kolektyw, współprodukował debiut Leskiego pt. „Splot” oraz Epkę „Zaczyn”.

W sezonie artystycznym 2014/15 był kompozytorem – rezydentem Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Ponadto stworzył aranżacje na smyczki i sekcję jazzową preludiów i pieśni F. Chopina, (wyk. 2010) oraz symfoniczne wersje utworów zespołu Queen wykonane w filharmonii szczecińskiej z solistą – kontratenorem Arturem Stefanowiczem (2012) . Napisał także własny instrumentalny materiał wykonywany wraz z orkiestrą Baltic Neopolis. Zaaranżował m.in. utwory Krzysztofa Komedy na fortepian i kwartet smyczkowy (Atom String Quartet) dla światowej sławy pianisty klasycznego Janusza Olejniczaka oraz utwory Józefa Skrzeka na potrzeby widowiska „63 dni gniewu” z okazji obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. W 2014 roku opracował na orkiestrę – i osobiście nią dyrygował – utwory zespołu SBB, które zostały wykonane podczas koncertu SBB Reunion, zorganizowanego w ramach festiwalu “Jazz nad Odrą” we Wrocławiu.

Współdziała z wieloma wykonawcami muzyki alternatywnej, zarówno jako aranżer, konsultant muzyczny, jak i pianista i realizator dźwięku. W 2011 współpracował przy powstającym na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego cyklu programów „Szkolna Muzykoteka”.

Zagrał koncert wraz z Anną Gadt przed Susanne Vega i Brand New Heavies.

Andrzej Izdebski – polski muzyk, producent i realizator nagrań, występujący i współpracujący z wieloma polskimi i zagranicznymi muzykami, m.in.: Olafem Deriglasoffem, Kazikiem Staszewskim, Ryszardem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, etc.

@Smile PR

Sprawdź także

Kult. Film

„Kult. Film” – dokument o legendarnym zespole w kinach w listopadzie!

„Kult. Film” – dokument o legendarnej grupie swoją światową premierę będzie miał podczas Warszawskiego Festiwalu …