Janusz Grudziński
Polski: Janusz Grudziński w czasie premiery płyty Hurra zespołu Kult | Aotearoa, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

Janusz Grudziński, wieloletni klawiszowiec Kultu, zmarł w wieku 61 lat

Janusz Grudziński, legendarny klawiszowiec zespołu Kult, który przez blisko cztery dekady kształtował brzmienie jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka, odszedł w wieku 61 lat.

Janusz Grudziński – twórczość

Janusz Grudziński, znany również jako Gruda czy Xiążę Warszawski, był związany z zespołem Kult przez niemal cztery dekady. Dołączył do formacji w 1982 roku, w pierwszym roku jej działania, i był jej częścią – z przerwami – aż do września 2020 roku. Jego wkład w twórczość zespołu był ogromny. Był nie tylko klawiszowcem, ale także gitarzystą, a w przeszłości grał również na wiolonczeli. W zespole Kult pełnił głównie funkcję klawiszowca, grając na organach Hammonda, ale okazjonalnie również śpiewał. Stał za kompozycją wielu znanych utworów zespołu, takich jak „Czarne słońca”, „Gdy nie ma dzieci”, „Komu bije dzwon”, „Marysia” oraz jednego z najbardziej ikonicznych – „Arahji”.

Grudziński był również autorem muzyki filmowej, tworząc ścieżki dźwiękowe do takich produkcji jak „Kratki”, „Rodzina zastępcza” czy „Tata, a Marcin powiedział”. W 2006 roku, pod pseudonimem Xiążę Warszawski, wydał solowy album „Olśnienie”.

Życiorys i inspiracje

Urodzony 17 października 1961 roku, w młodości był fanem zespołu Genesis, ale z czasem zwrócił się w stronę nowej fali. W liceum grał w rockowym zespole „Katunek II”. Jego dołączenie do Kultu było inicjatywą Kazika Staszewskiego, który zaprosił go do współpracy jako kolegę ze studiów socjologicznych. Grudziński był ceniony za umiejętność gry na wiolonczeli i fortepianie.

Xiążę Warszawski

Jego twórczość była niezwykle różnorodna. Oprócz pracy z Kultem, brał udział w nagrywaniu solowych albumów Kazika Staszewskiego, takich jak „Melodie Kurta Weill’a i coś ponadto” czy „Piosenki Toma Waitsa”. W 2006 roku, jako Xiążę Warszawski, wydał solowy album „Olśnienie”, na którym wszystkie kompozycje powstały w ciągu zaledwie dziesięciu dni.

W 2020 roku zespół Kult poinformował o rezygnacji Grudzińskiego. Decyzja ta była wielkim ciosem dla zespołu, ale była nieodwołalna.

Janusz Grudziński zmarł 2 października 2023 roku, tuż przed swoimi 62. urodzinami.

Redo

Sprawdź także

Nowa płyta Nash

Intrygujący debiut zespołu Nash

Mandalay to tytuł singla zapowiadającego płytę nowego zespołu na polskiej scenie muzycznej o tajemniczej nazwie …