letnie festiwale
O ile muzyka podczas wakacji święci tryumfy, o tyle w świecie sztuki wizualnej następuje zmierzch | fot.: Fotolia

Sztukę w wakacje raz poproszę!

Sztuka w wakacje? Czemu nie. Jeśli znudzi Ci się plaża albo pogoda nie dopisze, zawsze możesz schronić się pod dachem galerii… sztuki lub sali kinowej. Albo wziąć parasol i pójść na dobry koncert.   

Muzycznie  

Festiwale muzyczne w Polsce zapraszają melomanów w podróż po różnych gatunkach i stylach muzycznych. Co jeden zakątek Polski, to innego rodzaju impreza. 1 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą rozpoczyna się, trwający 3 dni, Pol’And’Rock Festiwal. Na czterech scenach będzie można zobaczyć wielu wykonawców, m.in. Skunk AnansieDecapitated, Kult czy Agnieszkę Chylińską. 2 sierpnia, tym razem na Śląsku, bo w Katowicach, Artur Rojek zaprasza na Off Festival, słynący z promowania alternatywnych, niezależnych artystów, tj. Stereolab czy Lebanon Hanover. Obu tym przedsięwzięciom towarzyszą panele dyskusyjne, w Kostrzynie – w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych, a w Katowicach – w Kawiarni Literackiej.  

Trójmiasto, w drugiej połowie sierpnia, staje się areną dla dwóch wyjątkowych muzycznych wydarzeń. “Top of the Top Sopot Festiwal” to kilka dni muzycznej rozrywki na najwyższym poziomie. Widowiskowe koncerty takich gwiazd jak Bonnie Tyler czy Perfect przyciągną z pewnością tłumy do Opery Leśnej w Sopocie. W dniach 13-16 sierpnia na sopockiej scenie wystąpi ponad 60 artystów z Polski i zagranicy. Druga z propozycji, “Solidarity of Arts”, to interdyscyplinarna impreza, której organizatorzy stawiają sobie za cel promowanie kultury wysokiej wśród jak najszerszego grona odbiorców. W dniach 22-25 sierpnia w klubie B90 – Gdańsk Stocznia oraz w Europejskim Centrum Solidarności odbywać się będą seanse filmowe, koncerty i debaty, których wspólnym mianownikiem jest szeroko pojęta wolność.    

Festiwal muzyczny latem
Festiwale muzyczne w Polsce zapraszają melomanów w podróż po różnych gatunkach i stylach muzycznych | fot.: Fotolia

Wizualnie 

O ile muzyka podczas wakacji święci tryumfy, o tyle w świecie sztuki wizualnej następuje zmierzch. W galeriach sztuki czy muzeach kończy się czas wystaw rozpoczętych wiosną, by od września móc instalować nowe ekspozycje.  

11 sierpnia w toruńskim CSW swój finisz będzie miała najgłośniejsza w tym roku wystawa w Polsce. “Do czysta” Mariny Abramovic to retrospektywa artystki obejmująca około 120 dzieł artystki, które realizowała od lat 60-tych do czasów współczesnych. Tego samego dnia w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej kończy się wystawa “Farba znaczy krew. Afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie” ukazująca twórczość kobiet, m.in. Ewy Juszkiewicz, Dominiki Kowyni czy Katarzyny Kukuły. Artystki pokazują w niej swój krytyczny stosunek do przemocy i uległości. 

Z kilku nielicznych wystaw, które mają swój początek w drugim miesiącu wakacji, warto wybrać co najmniej dwie. 2 sierpnia w olsztyńskim BWA odbędzie się wernisaż wystawy Stefana Gierowskiego “Pustka i światło. Rzecz o kolorze”. Retrospektywa jednego z najbardziej znanych polskich malarzy będzie próbą pokazania ewolucji sposobu, w jaki artysta postrzegał przestrzeń i światło na przestrzeni wielu lat. Od 30 sierpnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie można oglądać innego typu sztukę. Historyczne dzieła zostaną wyeksponowane w muzeum w ramach antyfaszystowskiej i antywojennej wystawy “Nigdy więcej. Sztuka przeciwko wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”. 80. rocznica wybuchu II wojny światowej jest tutaj punktem wyjścia do rozważań o współczesności, o granicach człowieczeństwa, o wojnie. 

Audiowizualnie 

Sierpień filmowy w Polsce to przede wszystkim dwa festiwale, odbywające się na przełomie lipca i sierpnia. “Festiwal Filmu i Sztuki. Dwa Brzegi” to propozycja dla tych, którzy lubią nieoczywiste spotkania dziesiątej muzy z pozostałymi dziedzinami sztuk. Trzon imprezy stanowią liczne pokazy filmowe w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą, którym towarzyszą koncerty, m. in. Old Klezmer Trio czy formacji Dziady Kazimierskie. Z kolei Międzynarodowy Festiwal Filmowy “Nowe Horyzonty” zainteresuje tych, którzy gustują w filmach eksperymentalnych i niszowych. Już od 19 lat do Wrocławia zjeżdżają rzesze kinomanów ceniących sobie indywidualizm przekazu języka filmowego oraz awangardowe kino. Oba festiwale mogą pochwalić się bogatym, urozmaiconym programem filmowym i panelami dyskusyjnymi. 

 

letni festiwal filmowy
Sierpień filmowy w Polsce to przede wszystkim dwa festiwale, odbywające się na przełomie lipca i sierpnia | fot.: Fotolia

Jeśli wakacje to dla Ciebie czas odpoczynku i relaksu, masz sporo możliwości, by ten czas dodatkowo sobie urozmaicić. Muzyka na żywo, seanse kinowe i plenerowe zawsze dostarczą wrażeń, a jest w czym wybierać. Kontakt ze sztuką ma też tę zaletę, że – w odróżnieniu od wakacji – nigdy nie musi się kończyć. Więcej wydarzeń ze świata sztuki już we wrześniu! 

MOL

Sprawdź także

wystawa dzieł sztuki

„Tylko dla dorosłych. Sztuka i erotyka” w warszawskim Domu Aukcyjnym DESA Unicum

DESA Unicum to jeden z najbardziej renomowanych domów aukcyjnych w Polsce, o tradycjach sięgających 1950 …