Cosmos Discovery Space Exhibition
Cosmos Discovery Space Exhibition | fot.: stock.adobe.com

Cosmos Discovery Space Exhibition – wszechświat i międzygwiezdne podróże na wyciągnięcie ręki!

15 września 2021 roku w centrum Warszawy powstało niesamowite miejsce, w którym każdy miłośnik kosmosu może poznać historię odkrywania wszechświata i zagłębić się w tematykę kosmicznych podróży. Do 27 lutego 2022 roku wszyscy pasjonaci kosmosu mogą odwiedzić Światową Wystawę Kosmonautyki. Czego można się spodziewać po wystawie Cosmos Discovery Space Exhibition?

Cosmos Discovery Space Exhibition — poznaj historię kosmicznych podróży

Warszawska wystawa Cosmos Discovery Space Exhibition jest jedną z największych tego typu wystaw na świecie, a stworzono i uruchomiono ją dzięki współpracy Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA i Centrum Badań Kosmicznych PAN z Amerykańską Agencją Kosmiczną NASA oraz centrum edukacyjnym i muzeum Cosmosphere. Miejsce zaprojektowane zostało tak, aby wnętrza przypominały scenerię rodem z filmu science fiction, a w nich umieszczone zostały setki eksponatów związanych z lotami w kosmos i działalnością agencji kosmicznych z Polski, Stanów Zjednoczonych i Rosji. W inauguracji wystawy uczestniczył między innymi gen. Mirosław Hermaszewski — pierwszy i jak do tej pory jedyny Polak, który był uczestnikiem lotu w kosmos.

Kosmos na wyciągnięcie ręki

Na powierzchni ponad 2600 metrów kwadratowych umieszczono doskonale odwzorowane modele satelit, rakiet, łazików, statków kosmicznych wraz z wyposażeniem i interaktywną stację kosmiczną oraz oryginalne eksponaty związane z kosmicznymi podróżami i najważniejszymi misjami, w których brała udział również Polska. Wśród nich znajdują się między innymi prawdziwe skafandry, elementy wyposażenia i przyrządy wykorzystywane przez astronautów podczas wypraw.

W ramach wystawy stworzona została również specjalna ścieżka edukacyjna, która dokładnie przedstawia fascynującą historię podboju wszechświata, od pierwszych lotów człowieka w kosmos w połowie XX wieku, aż po współczesne działania i dokonania agencji kosmicznych. Odwiedzającym umożliwiono poznanie wszystkich najistotniejszych faktów, odkryć i przełomowych wydarzeń, a także wielu ciekawostek związanych z lotami w przestrzeń kosmiczną. Dodatkową atrakcją jest udostępniony przez twórców wystawy „cosmos camp”, czyli obóz treningowy, w ramach którego zwiedzający dzięki zastosowaniu technologii 3D i wirtualnej rzeczywistości, dopracowanej scenografii oraz licznych interaktywnych urządzeń i symulatorów mają możliwość wcielenia się w rolę przyszłego astronauty i sprawdzenia swoich sił jako uczestnik wyprawy w kosmos.

Kiedy można odwiedzić wystawę Cosmos Discovery Space Exhibition?

Wystawę zorganizowano na terenie Muzeum Nowa Praga, które mieści się przy ulicy Jagiellońskiej 82A w dzielnicy Praga w Warszawie. Miejsce jest dostępne przez 7 dni w tygodniu (poza 24, 25 i 31 grudnia oraz 1 stycznia) w godzinach 9:00 – 20:00, a czas zwiedzania całej wystawy jest nieograniczony. Za bilet wstępu w tygodniu trzeba zapłacić od 30 złotych (ulgowy) do 50 złotych (normalny), a w weekendy od 40 złotych (ulgowy) do 60 złotych (normalny). Jest też możliwość wykupienia biletu VIP kosztującego 60 lub 70 złotych, który umożliwia zwiedzenie wystawy w dowolnym terminie. Kasa biletowa czynna jest codziennie od godziny 9:00 do 18:30, ale wejściówki można kupić także online.

Wystawa jest nie tylko niesamowitą frajdą dla najmłodszych, zafascynowanych kosmicznymi podbojami i dotychczasowymi odkryciami z dziedziny kosmosu, ale też świetną okazją do wspomnień i poszerzenia wiedzy dla wszystkich tych, którzy pamiętają pierwsze kroki stawiane przez człowieka poza naszą planetą i są ciekawi, jak przez lata rozwinęła się dziedzina kosmonautyki.

AMU

Sprawdź także

wystawa dzieł sztuki

„Tylko dla dorosłych. Sztuka i erotyka” w warszawskim Domu Aukcyjnym DESA Unicum

DESA Unicum to jeden z najbardziej renomowanych domów aukcyjnych w Polsce, o tradycjach sięgających 1950 …