wysportowana medytująca dziewczyna
Jeżeli chcemy więc zatroszczyć się o swoje zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, powinniśmy zainteresować się sztuką medytacji | fot.: stock.adobe.com

Jakie korzyści wynikają z medytacji?

Medytacja cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Nie ma się temu co dziwić, gdyż przynosi wszystkim praktykującym liczne korzyści. Zanim zdecydujemy się na medytację, warto jednak dowiedzieć się, na co właściwie możemy liczyć dzięki niej. Wówczas będziemy mogli podjąć świadomą decyzję dotycząca tego czy chcemy rozpocząć przygodę z medytacją.

Dzięki medytacji lepiej wypoczniesz i zredukujesz stres

Nie ulega wątpliwości, że jedną z największych korzyści medytacji jest to, iż dzięki niej można zredukować stres. To bardzo przydatne, gdyż stres stał się jedną ze współczesnych plag. Niestety, bardzo niekorzystnie wpływa on na nasze funkcjonowanie. Jeżeli więc doświadczamy przewlekłego stresu, warto spróbować właśnie medytacji. Medytacja znacząco podnosi odporność na sytuacje trudne i niepokojące. Co ważne, jest ona w pełni naturalnym sposobem na pozbycie się przykrego napięcia. Korzyścią płynącą z medytacji jest również zdolność zapadania w głęboki, dający wypoczynek sen. Jeżeli mamy problem z zasypianiem, doskonale byłoby medytować po zapadnięciu zmroku. Efekty nie pojawią się jednak od razu. Poprawę jakości snu powinniśmy dostrzec po około dwóch, trzech tygodniach codziennej medytacji.

Medytacja pomoże zwalczyć migreny oraz wzmocni serce

Nie da się zaprzeczyć temu, że medytacja bardzo korzystne wpływa również na nasze zdrowie fizyczne. Przede wszystkim powinny skorzystać z niej osoby, które cierpią na uciążliwe bóle głowy. Mowa tu nie tylko o migrenach, ale także o napięciowych bólach głowy. Nie sposób zaprzeczyć także temu, iż medytacja wzmacnia serce. Sztuka głębokiego oddychania pozytywnie wpływa bowiem na ten ważny narząd. Warto byłoby jednak uzbroić się w cierpliwość. Bólów głowy nie pozbędziemy się bowiem od razu. Należałoby więc regularnie praktykować medytację i nie zrażać się początkowym brakiem satysfakcjonujących nas rezultatów. Z całą pewnością pojawią się one prędzej czy później.

Medytacja na zaburzenia hormonalne oraz metabolizm

Z dobroczynnych właściwości medytacji powinny skorzystać również osoby borykające się z zaburzeniami hormonalnymi lub ze spowolnionym metabolizmem. Nie ulega bowiem wątpliwości, że praktyka medytacyjna bardzo korzystnie wpływa na układ hormonalny. Problemy z hormonami nierzadko wynikają bowiem ze stresu, zwłaszcza tego przewlekłego. Medytacja pomaga zaś w uspokojeniu, wyciszeniu zarówno ciała jak i ducha. Możliwe więc, że uda się uregulować zaburzenia hormonów. Medytację poleca się także osobom, które narzekają na spowolniony metabolizm lub różnego rodzaju problemy z trawieniem. One również mają często swoje źródło w stresie. Przyczyną problemów z trawieniem nierzadko jest także zbytni pośpiech w jedzeniu i piciu. Dzięki medytacji można zaś nauczyć się spokoju i dokładności.

Bez większych trudności można stwierdzić, że medytacja jest tak naprawdę dla każdego. Jeżeli chcemy więc zatroszczyć się o swoje zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, powinniśmy zainteresować się sztuką medytacji. Opanowanie sztuki spokojnego oddechu wymaga jednak uważnych oraz systematycznych praktyk.

AUN

Sprawdź także

Jak szybko zasnąć i się wyspać

Jak szybko zasnąć – sprawdzone metody i wskazówki na szybkie zasypianie

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek leżeć budzony nocami, nie mogąc zasnąć? Jeśli tak, to doskonale …