Obliczanie składki OC online

Samochód, którym poruszamy się po drogach publicznych, musi posiadać obowiązkowe OC. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jeśli chcemy wykupić obowiązkową polisę komunikacyjną dla swojego samochodu bez wychodzenia z domu, wcześniej możemy poznać jej cenę. W tym celu musimy wypełnić formularz internetowy, w którym podajemy dane swoje i auta.

Samochód, którym poruszamy się po drogach publicznych, musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody wyrządzone w związku z ruchem tych pojazdów. Jest to obowiązkowe OC. Jego brak naraża nas na mandat i – w razie spowodowania wypadku oraz wyrządzenia szkody – odpowiedzialność finansową, która może opiewać na naprawdę dużą kwotę.

Nie tylko cena

Kształt tej polisy określa ustawa. Oznacza to, że w każdym towarzystwie ubezpieczeń zakres komunikacyjnego OC jest identyczny. Różnice mogą dotyczyć jedynie maksymalnej sumy ubezpieczenia, czyli dopuszczalnej wartości szkód rzeczowych i osobowych, których likwidację pokrywa zakład ubezpieczeń.

Jednak na mocno konkurencyjnym rynku oferenci walczą o względy i portfele kierowców dodatkowymi usługami. Niektórzy do polisy OC dorzucają np. samochód zastępczy i holowanie auta w okresie niesprawności własnego pojazdu. Jeszcze inni kuszą standardem obsługi, np. krótkim czasem rozpatrywania wniosku, niezaniżaniem kwot odszkodowania.

Wartością dodaną ubezpieczenia OC jest również możliwość uproszczonej likwidacji szkody. W tym modelu poszkodowany nie musi zwracać się do ubezpieczyciela sprawcy, tylko do swojego.

Masz prawo zrezygnować

Do ciekawych opcji należy też obliczanie składki OC przez internet. Mogą z niej skorzystać m.in. osoby zainteresowane ofertą MTU (grupa Ergo Hestia). Wystarczy wejść na stronę ubezpieczalni i odnaleźć odpowiedni formularz zwany kalkulatorem.

Obliczanie składki OC poprzez stronę www sprowadza się do podania danych pojazdu i właściciela samochodu. Trzeba również wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Następnie klikamy „oblicz” i czekamy na kontakt konsultanta.

Ten przedstawi ofertę. Jeśli ją zaakceptujemy, dostawca ubezpieczenia przesyła nam dokumenty, w tym numer konta do wpłaty. Jako że zawieramy umowę na odległość, poza siedzibą oferenta, przysługuje nam prawo odstąpienia od niej bez podania przyczyny. Mamy na to 14 dni.

Obliczanie składki OC jest więc elementem procesu sprzedaży, ale podanie danych i wysłanie formularza nie zobowiązuje nas do przyjęcia oferty. Jednak musimy się liczyć z tym, że w przyszłości przedstawiciele firmy, której udostępniliśmy dane, będą próbować namówić nas do zakupu OC właśnie tam. Sposobem na to jest wycofanie zgody na przetwarzanie naszych danych.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

samochód na trasie

Co zrobić przy rekalkulacji składki OC?

Co zrobić przy rekalkulacji składki OC? Wyobraźmy sobie, że podpisujesz umowę na ubezpieczenie, opłacasz składkę, …