B-girls, Breaking na igrzyskach w Paryżu
W breakingu ważne są zarówno techniczne umiejętności taneczne, jak i zdolność do improwizacji | fot.: stock.adobe.com

Breaking na Igrzyskach Olimpijskich 2024: Z ulic do olimpijskich aren

Breaking, znane również jako breakdance, to forma tańca ulicznego, która narodziła się w latach 70. w Nowym Jorku. Jest to dyscyplina łącząca elementy muzykalności, siły, kreatywności, kontroli ruchów i wytrzymałości. W breakingu ważne są zarówno techniczne umiejętności taneczne, jak i zdolność do improwizacji. Tańczący, nazywani b-boy i b-girl, rywalizują ze sobą w tzw. „bitwach”, podczas których starają się przewyższyć przeciwnika zarówno pod względem techniki, jak i kreatywności.

Skąd breaking na Igrzyskach Olimpijskich?

Wprowadzenie breakingu do programu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku jest wynikiem długotrwałych starań o uznanie tej dyscypliny za pełnoprawny sport. Jest to również próba odświeżenia i zmodernizowania programu igrzysk, aby przyciągnąć młodsze pokolenia. Breaking ma już swoją historię w międzynarodowych zawodach sportowych, takich jak Mistrzostwa Świata w Breakingu czy Igrzyska Młodzieży Olimpijskiej. Jego obecność na Igrzyskach Olimpijskich jest więc kolejnym krokiem w kierunku uznania go za pełnoprawny sport.

Co nowego przyniesie breaking?

Breaking wprowadza do olimpijskiego programu zupełnie nową dynamikę. Jest to dyscyplina, która łączy w sobie elementy sportu, sztuki i kultury. Dzięki temu ma potencjał przyciągnąć nową, młodą widownię, która być może nie interesuje się tradycyjnymi dyscyplinami olimpijskimi. Ponadto, breaking jest sportem globalnym, co oznacza, że ma szansę przyciągnąć uwagę widzów z różnych części świata.

breaking
Wprowadzenie breakingu do programu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku jest wynikiem długotrwałych starań o uznanie tej dyscypliny za sport | fot.: stock.adobe.com

Czy breaking zostanie na stałe w programie igrzysk?

Jest to pytanie, na które trudno odpowiedzieć na chwilę obecną. Wprowadzenie nowej dyscypliny do programu igrzysk zawsze wywołuje kontrowersje i dyskusje. Ostateczna decyzja o pozostawieniu breakingu w programie kolejnych igrzysk będzie zależała od wielu czynników, takich jak popularność dyscypliny, jej wpływ na oglądalność czy opinie zarówno sportowców, jak i kibiców.

Breaking
Jest to dyscyplina łącząca elementy muzykalności, siły, kreatywności, kontroli ruchów i wytrzymałości | fot.: stock.adobe.com

Podsumowanie

Breaking na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku to z pewnością jedna z najbardziej ekscytujących nowości w programie. Jest to dyscyplina, która ma potencjał odmienić oblicze igrzysk i przyciągnąć nową widownię. Czy się to uda? Odpowiedź poznamy już wkrótce. Jedno jest pewne: breaking wprowadza do olimpijskiego świata zupełnie nową dynamikę i z pewnością warto będzie go śledzić.

Redo

Sprawdź także

nadzieje medalowe olimpiada Tokio

Nadzieje olimpijskie – który z Polaków ma największe szanse na medal?

Olimpiada w Tokio zbliża się wielkimi krokami. Co prawda z powodu pandemii najważniejsza impreza sportowa …