Pelota
Ten brutalny sport, często skutkujący rozlewem krwi, raczej nie ma szans na powrót do konkurencji olimpijskich | fot.: stock.adobe.com

Zapomniane sportowe konkurencje

W 1920 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał, że imprez i uczestników rywalizujących na igrzyskach było za dużo, więc postanowił usunąć szereg dyscyplin sportowych. Niektóre z nich pamiętamy jeszcze z zajęć gimnastycznych z dzieciństwa. Inne wydają się archaiczne i zadziwiające. Poniżej przedstawiamy tylko kilka najciekawszych.

Przeciąganie liny

Zawody w przeciąganiu liny odbywały się na igrzyskach olimpijskich w latach 1900-1920. Przeciąganie liny zawsze było przedmiotem konkursu w ramach lekkiej atletyki, chociaż obecnie jest uważane za osobny sport. Z dzisiejszej perspektywy dyscyplina ta może się wydawać niezwykłym sportem olimpijskim, ale w rzeczywistości była częścią starożytnych igrzysk olimpijskich, które odbyły się po raz pierwszy w 500 roku p.n.e. „Tug of War” pierwotnie sklasyfikowany przez MKOl jako część tradycyjnej lekkiej atletyki, został później przeniesiony do własnej kategorii. 

Wspinaczka po linie

Ten ulubiony klasyk starej szkoły był kiedyś oficjalnym sportem olimpijskim. Impreza pojawiła się na pięciorgu igrzyskach olimpijskich, kończąc karierę olimpijską się po Igrzyskach w Los Angeles w 1932 roku. Zawodnicy wspinali się po zawieszonej pionowej linie, używając tylko rąk. Lina miała długość od 7,62 do 10,67 metrów, a wspinaczy oceniano zarówno pod względem szybkości, jak i stylu.

Strzelanie do gołębi na żywo

Dyscypliny strzeleckie od dawna są częścią programu olimpijskiego. Jednak w 1900 roku paryscy organizatorzy wykorzystali żywe gołębie. Chodziło o to, by ustrzelić jak najwięcej ptaków. Od razu wypuszczono sześć gołębi dla każdego zawodnika. Podczas zawodów zestrzelono około 300 ptaków. Był to pierwszy i ostatni raz, kiedy żywe zwierzęta były używane jako cele.

Pływanie z przeszkodami

Przypominało wyścigi, które oglądamy na dzisiejszych igrzyskach olimpijskich, z jednym wielkim zwrotem akcji. Po wejściu do wody pływacy musieli zmagać się z przeszkodami na swojej drodze. Na Igrzyskach w Paryżu w 1900 roku zawodnicy musieli wspiąć się na słup, przeskoczyć przez rząd łodzi, a następnie przepłynąć pod kolejnym rzędem łodzi… na łączną odległość 200 metrów. Pływacy musieli również zmagać się z silnym nurtem Sekwany.

Pelota baskijska

Jeśli kiedykolwiek słyszeliście o jai alai, możecie z łatwością rozpoznać pelotę baskijską. Określana przez niektórych jako najszybszy sport na świecie pelota cieszy się wciąż pewną popularnością w północnej Hiszpanii i południowej Francji. Jest to gra piłką podobną do baseballu, w którą uderza się gołymi rękami o ścianę (chociaż obecnie często używa się rakiety). Gra miała oficjalną reprezentację na Igrzyskach w 1900 w Paryżu i była obecna jeszcze w 1992 roku w Barcelonie. Ten brutalny sport, często skutkujący rozlewem krwi, raczej nie ma szans na powrót do konkurencji olimpijskich.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski okresowo dokonuje przeglądu swojego programu olimpijskiego, dodając lub usuwając z niego kolejne sporty i dyscypliny. MKOl dodał łącznie pięć sportów i 34 nowe wydarzenia do programu olimpijskiego w Tokio 2020. Dyscypliny takie jak skateboarding, surfing, wspinaczka sportowa i karate zostały wprowadzone jako nowe sporty, a baseball i softball powróciły po 13 latach nieobecności. Niewykluczone, że zobaczymy jeszcze kiedyś zmagania zawodników, w którejś z wymienionych w naszym zestawieniu dyscyplin. Nie kibicujemy tylko sportowemu strzelaniu do gołębi.

AOL

Sprawdź także

B-girls, Breaking na igrzyskach w Paryżu

Breaking na Igrzyskach Olimpijskich 2024: Z ulic do olimpijskich aren

Breaking, znane również jako breakdance, to forma tańca ulicznego, która narodziła się w latach 70. …